آزادی مشروط و نحوه گرفتن آن

آزادی مشروط را چگونه بگیریم ؟ تصور کنید فردی به حبس محکوم شده است. و باید مدتی را در زندان سپری کند قطعا بین زندانیان نیز تفاوتی وجود دارد. برخی از آنها در زندان تغییر رویه می دهند و رفتار خود را اصلاح می کنند تا برای خود و دیگران فرد مفیدی باشند. و اینگونه خود را از دیگران متمایز می کنند.

قانونگذار نیز در پی اصلاح رفتار بعضی از زندانیان از سال ۱۳۷۷ به این فکر افتادند تا در جهت تشویق مجرمین برای اصلاح رفتار و عدم تمایل به تکرار جرم برای این دسته از افراد امتیازات ویژه ای قائل باشند. قانونگذار در قانون جدید مجازات اسلامی برای حبس زدایی در جهت کاهش اثرات مخرب مجازات حبس و تحکیم خانواده های محکومین تاسیسات ویژه ای نظیر مجازاتهای جایگزین حبس ، نظام نیمه آزادی ، آزادی مشـروط ، پابند الکترونیکی و… برای محکومین به حبس در نظر گرفته است. که بسیار قابل توجه بوده و قدمی مثبت در نظام حقوق کیفری ایران می باشد.

در ادامه با وکیل وطن دوست همراه باشید تا با تعریف آزادی مشـروط ، مدت و شرایط اعمال آن آشنا شوید.

آزادی مشروط چیست؟

یکی از این امتیازات ویژه برای محکومین به حبس تعزیری ، آزادی مشـروط است. یعنی زندانی به شرط انجام یک سری دستوراتی که از سوی دادگاه و نظام قضایی مورد تائید است باقی حبس خود را مشمول عفو می شود. آزادی مشروط با مرخصی متفاوت است. در مرخصی فرد زندانی چند روزی را به مرخصی می رود. و دوباره برای پر کردن مابقی حبس خود به زندان باز می گردد. اما در آزادی مشـروط هنگامی که دادگاه رای به آزادی می دهد. ( که این آزادی قطعا دارای شرط هایی نیز می باشد) فرد زندانی دیگر لازم نیست به زندان باز گردد و از ادامه حبس معاف می شود.

آزادی مشـروط بعد از تحمل چه مقداری از حبس اعمال می شود؟

طبق ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی ، آزادی مشـروط برای افرادی که محکوم به حبس تعزیری بیش از ۱۰ سال شده اند. پس از تحمل نیمی از حبس و برای محکومین به حبس تعزیری ۱۰ سال و یا کمتر از آن پس از تحمل یک سوم مدت حبس اجرا می شود. به عنوان مثال فردی که به جرم مزاحمت به شش سال زندان محکوم می شود. در صورت گذراندن 2 سال از حبس خود یعنی یک سوم آن در صورت داشتن شرایط می تواند از آزادی مشروط استفاده کند.

کدام یک از محکومین می توانند از آزادی مشروط استفاده کنند؟

  1. آن دسته از محکومانی که در زندان رفتار و اخلاقشان خوب بوده باشد.
  2. رفتار محکوم حاکی از اصلاح و عدم تکرار جرم توسط او باشد.
  3. محکوم قبلا از آزادی مشروط استفاده نکرده باشد.
  4. محکوم با نظر دادگاه حتی الامکان برای جبران ضرر و زیان مدعی خصوصی اقدامی کرده باشد.

شرایط مذکور در فوق و نیز تحمل نصف یا یک سوم حبس توسط زندانی با گزارش رئیس زندان به اطلاع قاضی اجرای احکام رسیده و قاضی اجرا باید در مورد انقضای این مواعد و تحقق شرایط در خصوص زندانی بررسی و تحقیق نموده و بعد از احراز آن ، پیشنهاد آزادی مشـروط را به دادگاه صادرکننده رای می دهد.

آزادی مشروط

مدت آزادی مشـروط و زمانی که محکوم بطور مشروط آزاد است چقدر است؟

مدت آزادی مشـروط برای مابقی مدت حبس می باشد مثلا اگر شخصی محکوم به ۲ سال حبس است. بعد از تحمل یک سوم حبس یعنی ۸ ماه از آزادی مشروط استفاده می کند. مدت آزادی مشـروط او ۱۶ ماه خواهد بود .و بعد از گذشت ۱۶ ماه درصورتی که مرتکب جرمی نشده و دستورات دادگاه را اجرا کرده باشد بطور قطعی آزاد خواهد شد. البته طبق ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند مدت آزادی مشروط را کمتر یا بیشتر از مقدار باقیمانده حبس نماید. مشروط بر اینکه این مدت کمتر از یک سال یا بیشتر از پنج سال نباشد. مگر اینکه مدت باقیمانده حبس کمتر از یک سال باشد. که در اینصورت آزادی مشـروط به همان میزان باقیمانده از حبس خواهد بود.

ممکن است دادگاه با توجه به شخصیت محکوم و اوضاع و احوال جرم او را ملزم به اجرای یکسری دستورات نماید. درصورتیکه محکوم در مدت آزادی مشروط از دستورات دادگاه پیروی نکند دفعه اول یک تا دو سال به مدت آزادی مشروط وی اضافه می شود. و در صورت تکرار یا ارتکاب جرمی در آن مدت علاوه بر مجازات آن جرم آزادی مشـروط وی لغو شده و می بایست به زندان برگردد.

چه کسانی نمی توانند از آزادی مشروط استفاده کنند؟

  1. آزادی مشـروط برای کسانی که به حبس ابد محکوم اند، امکان پذیر نیست.
  2. آزادی مشروط برای زندانی های سیاسی نیز امکان پذیر نیست، چرا که یکی از شرایط اعمال آزادی مشروط این است که رفتار محکوم باید حاکی از آن باشد. که دیگر نمی خواهد به جرم گذشته خود را تکرار کند اما از آن جا که دوباره نگرانی از بر هم زدن امنیت ملی وجود دارد. و مجرمان سیاسی روی عقاید خود پا فشاری می کنند. آزادی مشـروط برای این دسته از افراد مانند حبس ابد نیز امکان پذیر نیست.
  3. دسته سوم برای زندانیان مواد مخدر است، برای این دسته از افراد نیز آزادی مشـروط امکان پذیر نیست.
  4. محکومین به اعدام شامل آزادی مشـروط نمی شوند اما بهتر است بدانید ممکن است شامل عفو مشروط شوند. که با آزادی مشروط متفاوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزادی مشروط با ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.