اجرای مجازات شلاق چگونه است؟

اجرای مجازات شلاق چگونه است و در چه شرایطی اجرا می شود ؟  شلاق زدن جزو مجازاتهاییست که در ادیان پیش از اسلام و در دین مبین اسلام وجود داشته و به کررات اجرا شده است.

به عنوان مثال در حقوق جزایی یهود به عنوان مجازات بدنی شناخته می شده و رفته رفته به عنوان مجازات کلی در نظر گرفته شد اما امروزه این مجازات اعمال نمی شود.

همچنین از قدیم الایام مسیحیان نیز تازیانه زدن را نشانه ای از پشیمانی انجام گناه دانسته اند. البته کلیسا در قرون وسطی شکنجه هایی بدتر از تازیانه در نظر گرفته بود.

در میان زرتشتیان امروزی نیز عملا شلاق زدن منسوخ شده است. اما در زمان های دور این مجازات را برای افراد گناهکار در نظر می گرفتند.

دین اسلام نیز مجازات شلاق برای برخی از جرایم اعمال میشده و تازیانه یا شلاق زدن چندین بار با حد و حدود معین در سوره نور و سوره حج آمده است.

در قرآن یک بار از تازیانه با واژه سوط سخن گفته شده که معنای آن در هم آمیختن چیزی با چیز دیگر است.
هم اکنون در ۱۲ کشور اسلامی شلاق به عنوان کیفری پذیرفته شده است.

اجرای مجازات شلاق

ابزار شلاق :

شلاق نواری چرمی بهم تابیده شده به طول ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتی متر بوده که فاقد گره می باشد.

هنگام شلاق زدن چه اصولی باید رعایت شود؟

هنگام شلاق زدن نباید ضربات شلاق به جلوی بدن، سر، صورت و گردن فرد برخورد کند. همچنین مجازات شلاق باید بدون بیهوش کردن محکوم یا استفاده از داروهای مسکن اعمال شود.

پوشش شخص محکوم برای اجرای مجازات شلاق تعزیری:

طبق آیین نامه اجرای مجازات پوشش محکوم باید متعارف باشد و تشخیص متعارف بودن با قاضی اجرای احکام است.

نحوه اجرای شلاق تعزیری:

در اجرای مجازات شلاق تعزیری شخص باید به روی شکم خوابیده و لباس متعارف بر تن داشته باشد. و مامور اجرای شلاق می بایست ضربات شلاق را بطور یکنواخت و با شدت متوسط در یک جلسه زده شود و شدت ضربات به نحوی نباشد که خطر جانی برای شخص داشته باشد.

نحوه اجرای شلاق حدی :

اجرای مجازات شلاق حدی در زنان و مردان متفاوت است.

شلاق حدی برای زنان :

از شانه تا پایین کمر بطور مساوی و یکنواخت با پوششی که بدنش نمایان نشود توسط مامور زن اجرا می شود.

شلاق حدی برای مردان :

بطور ایستاده از شانه تا مچ پا بطور مساوی و یکنواخت اجرا می شود. در مورد حد زنا ، لواط ، تفخیذ و شرب خمر بدون پوشش به جز عورت و در حد قذف و قوادی با پوشش و از روی لباس انجام می شود.

دمای هوا در هنگام شلاق زدن :

اگر مکانی که در آن شلاق می زنند سرپوشیده باشد هوا نباید سرد یا گرم باشد بلکه باید معتدل باشد. و در صورتی که فضا باز باشد نباید دمای هوا بسیار سرد یا بسیار گرم باشد.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید در مناطقی که به طور کلی سرد سیر است یا گرم سیر چه زمانی فرد را شلاق می زنند؟

در مناطق سرد سیر در ساعات گرم و در مناطق گرمسیر در ساعات سرد مجازات شلاق اعمال می شود.

  • اگر فرد در حین شلاق خوردن بیهوش شود تکلیف چیست؟
  • آیا عمل شلاق زدن را متوقف می کنند؟

هر زمان که فرد بیهوش شد شلاق زدن را متوقف می کنند. و هر گاه فرد کمی بهبود یافت دوباره آن را ادامه می دهند تا مجازات وی تکمیل گردد.

اگر مامور اجرای احکام در تعدا شلاق هایی که بر محکوم زده دچار تردید شده و فراموش کند چندمین ضربه را نواخته حداکثر را در نظر می گیرند. یعنی مثلا اگر بین ضربه ۸ و ۹ شک کرد بنا را بر ضربه نهم می گذارد.

شرایط مامور اجرای شلاق

مامور اجرای حکم نباید با فرد محکوم قرابت نسبی یا سببی داشته یا سابقه دوستی یا دشمنی با محکوم یا طرفین داشته باشد.

اگر شخصی محکوم به چند مجازات شلاق حدی یا تعزیری شده باشد نحوه اجرای مجازات به چه صورت است؟

در این صورت اول یکی از مجازاتهای شلاق اجرا می شود و بعد از بهبودی مجازات بعدی شلاق اجرا می شود ولی درصورتیکه خود محکوم خواهان اجرای شلاق قبل از بهبودی جای شلاق قبلی باشد با نظر پزشکی قانونی حکم بعدی نیز اجرا می شود.

آیا مجازات شلاق را می توان خرید؟

مجازات شلاق یا تعزیریست یا حدی که باید بین این دو تفاوت قائل شد. شلاق حدی مجازاتیست که شرع مقدس برای جرایمی چون مصرف مسکر (شرب خمر) و زنا و قذف در نظر گرفته و چون این مجازاتها جنبه الهی دارند به هیچ عنوان قابل تبدیل یا تعلیق و یا خرید نیستند ولی شلاق تعزیری مجازات الهی نیست . و شرایط و کیفیات آن توسط دولت و قانونگذار برای جرایمی چون رابطه نامشروع ، سرقت مقرون به آزار و… تعیین شده است و در صورت وجود شرایطی چنانچه دادگاه صلاح بداند می تواند تبدیل به جزای نقدی نماید. درواقع خرید شلاق تعزیری به این معنا نبوده و منظور از خرید تبدیل مجازات به جزای نقدیست که اختیار آن با دادگاه است.

عدم توانایی تحمل شلاق به دلیل بیماری

اگر فرد محکوم دلایلی را ارائه کند که از نظر پزشکی نمی تواند شلاق را تحمل کند قاضی او را به پزشکی قانونی معرفی می نماید تا در مورد آمادگی بدنی او برای تحمل مجازات گواهی صادر کند و با تعیین مدت تا بهبودی فرد، اجرای مجازات به تاخیر خواهد افتاد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پرونده های کیفری خود و استفاده از شرایط تعلیق و تبدیل مجازات با وکیل سارا وطن دوست در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.