استرداد لاشه چک و نکاتی که باید بدانید !!!

نحوه اقدامات قانونی استرداد لاشه چک با وکیل وطن دوست : با پیشرفته شدن جوامع و توسعه ی روابط بین افراد به ویژه تجار تقاضا برای سرعت بخشیدن به اعمال تجاری و انواع معاملات موجود بین انسان ها افزایش یافته. لذا وسیله ی پرداختی همچون چک ایجاد شد تا به این نیاز و کمبود پاسخ داده شود.

با این وجود اسناد تجاری علاوه بر حل مشکلاتی که وجود داشت مسائل و مشکلاتی را هم به همراه خود وارد دنیای کنونی کرده. اما قانونگذاران با وضع قوانین متعدد سعی بر حل آن داشته تا کمتر شاهد مسائل و مشکلات این چنینی باشیم.

در این مقاله با همراهی وکیل متخصص چک ، سعی می کنیم به موضوع استرداد لاشه ی چک و موارد مربوط به آن پرداخته و آن را از جنبه های مختلف بررسی کنیم.

استرداد لاشه چک

 

لاشه چک در چه مواردی باید مسترد یا بازگشت داده شود؟

مهم ترین این موارد به شرح ذیل می باشد:

۱)چک تضمین

در صورتی که چک در قراردادی به عنوان تضمین آن قرارداد بین افراد رد و بدل شود. تا انجام تعهد مانند پرداخت ثمن معامله از طرف معامله ضمانت شود و بعد از انجام شدن تعهد، طرف مقابل از بازگشت چک امتناع بورزد.

همچنین این دعوا می تواند حاصل فسخ یا انفساخ یا ابطال معامله ی بین طرفین معامله بوده و رابطه بین این دو فرد قطع شده و نیازی به دادن تضمین نباشد. و طرف مقابل همانطور که گفته شد از پس دادن این تضمین خودداری کند.

این مورد یکی از موارد شکل‌گیری این دعواست. به این نوع چک که مردم برای تضمین معامله از آن بهره می‌برند، چک امانی هم می‌گویند.

به طور مثال محمد و حسن طرفین یک قرارداد فروش خودرو می باشند. و هر کدام از آنها تعهدات و وظایفی در مقابل دیگری بر عهده گرفته اند. حسن که خریدار خودرو است برای جلب اعتماد محمد و اطمینان خاطر در او برای پرداخت ثمن یا مبلغ خودرو چکی در وجه محمد صادر می کند. هدف از این چک این نیست که حسن مبلغ مورد معامله را در موعد مقرر پرداخت کند. بلکه هدف اطمینان محمد از تعهدی است که حسن کرده است و در صورتی که حسن تخلف کرده و به تعهد خود پایبند نباشد محمد می‌تواند برای جبران زیان‌های وارده به خود نسبت به چک اقدام کند.

۲) چک امانت

همچنین ممکن است چکی در وجه فردی صادر کرده باشیم و پس از پرداخت مبلغ آن، طرف مقابل از استرداد چک خودداری کند. لذا توصیه می‌شود حتماً برای پرداخت مبلغ چک لاشه چک را از دارنده تقاضا کنید. و از موجود بودن آن و عدم استنکاف وی در بازگرداندن به شما اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که دارنده ادعای گم شدن چک یا در دسترس نبودن آن را می‌کند باید از وی رسیدی حاوی پرداخت مبلغ چک به انضمام اینکه متعهد شود. بعد از این پرداخت دیگر ادعای نسبت به چک و مبلغ آن نداشته باشد گرفته شود.

فرق استرداد لاشه چک و دعاوی خیانت در امانت

سوال دیگری که در صدد پاسخ به آن هستیم افتراق این دعوا با دعوای خیانت در امانت می باشد.

در پاسخ به این پرسش لازم است. توضیح داده شود که خیانت در امانت جرم و دعوای کیفری است. و با استرداد لاشه ی چک که دعوای حقوقی است متفاوت است.

دردعاوی کیفری ما در مواردی ملزم هستیم. برای اثبات ادعای خود عنصر روانی یا سوء نیت متهم را احراز و اثبات کنیم به مانند دعوای خیانت در امانت، که در این مورد در صورتی که فرد چک را برگشت زده یا به فرد دیگری منتقل کند. سوءنیت وی محرز و می‌توان به آن به عنوان سوء نیت استناد کرد.

در این بین ذکر این نکته اهمیت دارد که مجازات خیانت در امانت در قانون مجازات اسلامی در این موردحبس به انضمام جبران خسارات زیان دیده می باشد.

همچنین در دعوای خیانت در امانت باید امانی بودن چک نزد دادگاه به وسیله رسیدی حاوی این امانت یا قرارداد امانی محرز شود و صرف امانی بودن ید طرف مقابل کافی برای اثبات آن نیست.

بنابراین بهتر است برای اثبات ادعای خود از دعوای استرداد لاشه ی چک در محاکم حقوقی بهره ببرید.

توجه داشته باشید در صورتیکه شخص دارنده ، چکهای امانی را به اجرا گذاشته یا به شخص ثالثی منتقل کرده و آن شخص دعوای مطالبه وجه چک طرح کرده باشد. می توان هم دعوای حقوقی با عنوان استرداد لاشه چک و هم دعوای کیفری با عنوان خیانت در امانت بر علیه کسی که چکها به عنوان امانت به او داده شده مطرح کرد.

دعوای استرداد لاشه چک مالیست یا غیرمالی؟

این دعوا طبق آرای دیوان عالی کشور و رویه موجود دعوی مالی محسوب می‌گردد. و باید ابطال تمبر صورت بگیرد. (پرداخت هزینه دادرسی) که برای توضیح درباره هزینه دادرسی باید گفت در صورتی که موضوع این دعوا کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد. در صلاحیت شورای حل اختلاف و هزینه آن تا دو و نیم درصد خواسته است. درصورتی که بیشتر از ۲۰ میلیون تومان باشد. در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی بوده و هزینه دادرسی آن سه و نیم درصد خواسته می باشد.

در صورت انتقال چک شخص ثالث چه کنیم؟

درصورت این انتقال ما مکلف هستیم مبلغ چک را به شخص ثالث پرداخت کنیم. و برای جبران خسارات وارده به دارنده ی اول چک مراجعه کنیم. علت آن هم وصف تجریدی چک به معنای غیر قابل استناد بودن ایرادات معامله منشاء دارنده ی با حسن نیت می باشد.

بهتر است قبل از اقدام به طرح دعوای استرداد لاشه چک اظهارنامه ای با همین عنوان از طریق دفاتر خدمات قضایی برای شخصی که چک ها در ید اوست ارسال کرده و بعد دادخواست استرداد لاشه چک را ثبت کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه طرح دعوای استرداد لاشه چک با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.