الزام به فک پلاک خودرو

الزام به فک پلاک خودرو یکی از مسائل حقوقی است که منتهی به تعویض پلاک و مالکیت آن می گردد. امروزه الزام به فک پلاک بیش از دوره های گذشته مورد توجه واقع شده است. چرا که عدم فک پلاک در سالیان متوالی باعث شده بود مشکلات بسیار زیادی در زمینه مسئولیت حقوقی مالکین خودروها پیش آید. امروزه مردم حساسیت بسیار زیادی بر روی این موضوع دارند. و اصولا اغلب خرید و فروش خودروها با فک پلاک نیز همراه می گردد. مقاله را با بررسی این مبحث و در قالب الزام به فک پلاک خودرو ادامه می دهیم با وکیل وطن دوست همراه باشید.

چه زمانی الزام به فک پلاک ضرورت دارد؟

نکته ای که در ابتدا باید ذکر کنیم این است که فک پلاک باید از طرف فردی صورت گیرد که پلاک خودرو به نام اوست. بنابراین خریدار نمی تواند بدون هیچ گونه وکالت قانونی در این زمینه مبادرت به فک پلاک نماید. الزام به فک پلاک ممکن است در حالات مختلفی متصور شود. اما حالت ذیل مهمترین و متداول ترین حالتی است که الزام به فک پلاک خودرو را ضروری می سازد:
زمانیکه صاحب پلاک به خریدار وکالت می دهد تا در مدت زمان قانونی نسبت به فک پلاک خودرو اقدام نماید. اما خریدار از انجام این امر خودداری کند.

الزام به فک پلاک خودرو

در چنین حالتی اگر مسئولیتی از جانب خودروی فروخته شده پیش آید پای صاحب پلاک را نیز به پرونده باز می کند. بنابراین برای صاحب پلاک که در اغلب موارد فروشنده است. اهمیت خواهد داشت تا هر چه زودتر فک پلاک صورت گیرد. در نتیجه دادخواست فک پلاک را مطرح می کند.

برای فک پلاک خودرو چه باید کرد؟

برای فک پلاک باید به مراکز تعویض پلاک هر شهر یا استان مراجعه کرد. در این خصوص باید فرم های خاصی را دریافت نموده و آن ها را تکمیل کنید. البته با توجه به جمعیت هر شهر یا استان ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت در نوبت بمانید. در هر صورت بهتر است در مدت قانونی برای فک پلاک اقدام نمود؛ اما اگر فک پلاک در مهلت قانونی صورت نگرفته باشد و شما بخواهید دادخواست الزام به فک پلاک را بدهید چکار باید کرد؟ پاسخ این سوال را در ادامه بیان می کنیم.

ارسال اظهارنامه :

قبل از هر اقدامی در خصوص تقدیم دادخواست الزام به فک پلاک خودرو می بایست از طریق اظهارنامه بطور رسمی حضور در مراکز تعوض پلاک و همکاری برای فک پلاک را به خریدار ابلاغ نمود و درصورت عدم اقدام از جانب او میتوان با تقدیم دادخواست الزام به فک پلاک خودرو الزام خریدار را به ف پلاک از دادگاه خواست.

دادخواست الزام به فک پلاک:

حال تصور کنید شما برای فک پلاک در مرکز تعویض پلاک محلی حاضر شده اید یا اینکه به خریدار وکالت داده اید تا این کار را انجام دهد. اما فک پلاک صورت نمی گیرد و خریدار نیز علیرغم ابلاغ اظهارنامه رغبتی به انجام این کار ندارد. ابتدا باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و در آنجا دادخواست الزام به فک پلاک را مطرح کنید. در برخی از مناطق کشور رسیدگی به دادخواست فک پلاک در حوزه صلاحیت راهنمایی و رانندگی قرار گرفته است. اما در برخی دیگر از استان ها و شهرستان ها همچنان دادگاه حقوقی صالح به رسیدگی است.

کدام دادگاه صلاحیت رسیدگی دارد؟

کدام دادگاه یا مرکز راهنمایی و رانندگی صالح به رسیدگی به دعاوی مربوط به الزام به فک پلاک است؟ دادگاه محل وقوع معامله؟ دادگاه محل اقامت خوانده یا دادگاه محل الزام به فک رهن؟ آن چیزی که حائز اهمیت است شماره پلاک خودرو است. شماره پلاک خودرو متعلق به شهری که باشد دادگاه و راهنمایی و رانندگی همان شهر برای رسیدگی به دادخواست الزام به فک پلاک خودرو صلاحیت خواهند داشت.

هزینه دادرسی

الزام به فک پلاک یک دعوی غیر مالی است؛ به همین علت در زمان تعیین هزینه کارشناسی مبلغ خودرو و ارزش مادی آن در نظر گرفته نمی شود. هزینه دادرسی الزام به فک پلاک از چهل هزار تومان تا صد و هشتاد هزار تومان متغیر است. در این خصوص بهتر است ابتدا اظهارنامه ای به آدرس خریدار ارسال کنید و در صورت عدم توجه ایشان نسبت به تنظیم دادخواست اقدام نمایید.

عدم تعویض پلاک توسط فروشنده:

در موارد محدودی می توان شاهد عدم فک پلاک از جانب فروشنده بود. این امر بخصوص زمانی که قیمت ماشین بعد از فروش و دریافت مبلغ مورد نظر افزایش فاحش میابد دیده می شود. در این خصوص نیز می توان دعوی الزام به فک رهن را به جریان انداخت. دادگاه فروشنده را موظف می کند تا نسبت به فک پلاک اقدام نماید.

مدارک لازم برای دادخواست الزام به فک پلاک:

زمانیکه می خواهید در خصوص الزام به فک پلاک یک دادخواست حقوقی مطرح کنید باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

  1. کپی برابر با اصل سند مالکیت خودرو
  2. کـپی برابر با اصل مبایعه نامه فروش خودرو
  3. کپی برابر با اصل کارت ملی صاحب پلاک خودرو
  4. کـپی برابر با اصل اظهارنامه ( این گزینه اختیاری است. )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.