تاثیر توبه در مجازات و کاهش آن !!!

تاثیر توبه در کاهش مجازات ها با وکیل وطن دوست :

توبه چیست؟

توبه به معنی بازگشت از گناه است. تـوبه راه بخشش گناه توسط خداوند است و در سوره های مختلفی به توبه اشاره شده است. و سوره ای در قرآن با همین نام وجود دارد که نشان دهنده رحمانیت خداوند در مقابل انسان خطاکار می باشد. چنانکه در آیه ۱۶ می فرماید:

“و خداوند توبه هرکسی را که بخواهد می پذیرد و خداوند دانا و حکیم است. “

بنابراین با فرمایش خداوند درِ توبه به روی تمام انسانهای خطاکار باز است و هر خطاکاری که از کرده خود پشیمان شود خداوند توبه او را می پذیرد . البته بر اساس آموزه های اسلام توبه انواع و درجات مختلفی داشته و اصولی دارد که فرد گناهکار می بایست رعایت کند.

تاثیر توبه در مجازات

توبه در قانون مجازات اسلامی:

با توجه به اینکه خداوند بخشنده خود راهی برای بازگشت خطاکاران گذاشته و فرصتی دوباره برای جبران به آنها داده است. قانون مجازات اسلامی نیز که بر اساس شرع و فقه نگارش شده در مبحث پنجم از فصل یازدهم مواد ۱۱۴ الی ۱۱۹ با عنوان سقوط مجازات به موضوع توبه پرداخته. و توبه را یکی از راههای سقوط مجازات بیان کرده است.

آیا توبه مرتکب باعث سقوط و عدم اجرای مجازات می شود؟

تاثیر توبه در مجازات : مجازاتها در قانون ما به چهار دسته حدود ، قصاص ، دیات و تعزیرات تقسیم می شوند. و تاثیر توبه در هر یک از این مجازاتها متفاوت می باشد که در ادامه به تفکیک به بیان آن می پردازیم.

توبه در جرایم حدّی :

جرم حدی به جرمی گفته می شود که نوع و میزان مجازات آن در شرع مشخص شده است. مثل جرم شرب خمر که مجازات آن در شرع مقدس ۸۰ ضربه شلاق تعیین شده که قانون مجازات اسلامی نیز به تبع آن ۸۰ ضربه شلاق در نظر گرفته است یا جرم قذف ( یعنی نسبت زنا یا لواط به کسی دادن) که مجازات آن در شرع ۸۰ ضربه شلاق است و قانون ما نیز برای این جرم ۸۰ ضربه شلاق در نظر گرفته است یا جرم زنای محصنه ( یعنی زنای زن شوهردار یا مرد زن دار ) که مجازاتش سنگسار است و …

توبه متهم قبل از اثبات جرم:

مشروط براینکه پشیمانی و اصلاح مرتکب برای دادگاه معلوم و محرز شود مجازاتش ساقط می شود. (به جز قذف و محاربه)

توبه متهم بعد از اثبات جرم :

اگر جرم با اقرار ثابت شده باشد دادگاه می تواند درخواست عفو مرتکب را توسط رئیس قوه قضائیه از رهبری بخواهد. (به جز قذف)

  • در جرم قذف که از جرایم حدی است توبه چه قبل و چه بعد از اثبات جرم موجب سقوط مجازات نمی شود چراکه این جرم حق الناس است .

  • در جرم محاربه توبه مرتکب قبل از دستگیری و تسلط به او موجب سقوط مجازات است و اگر با اقرار خود مرتکب جرم اثبات شده باشد. می تواند از عفو رهبری مذکور در فوق استفاده کند.

  • اگر جرم زنا و لواط به عنف ، اکراه یا اغفال بزهدیده باشد درصورتیکه توبه او پذیرفته شده و مجازات حدّش ساقط شود. به بیش از ۶ ماه تا ۲ سال حبس و یا ۳۱ تا ۹۹ ضربه شلاق یا هردو مجازات محکوم می شود.

توبه در جرایم تعزیری

جرم تعزیری به جرمی گفته می شود که نوع و میزان مجازات آن در شرع تعیین نشده. و با توجه به مسائل روز توسط دولت و قانونگذار تعیین شده است مثل جرم کلاهبرداری یا سرقت ساده .

توبه در برخی از جرایم تعزیری نیز موجب سقوط مجازات می شود . طبق ماده ۱۱۵ قانون مجازات اسلامی توبه صرفاً در جرایم تعزیری درجه ۶ و ۷ و ۸ موجب از بین رفتن مجازات خواهد شد. مشروط بر اینکه توبه و ندامت مرتکب برای دادگاه محرز شود. در سایر جرایم تعزیری توبه موجب سقوط مجازات نمی شود ولی در تخفیف مجازات توسط دادگاه موثر است.

درصورت اعمال مقررات تکرار جرم یعنی زمانیکه مرتکب سابقاً مرتکب جرم تعزیری درجه ۱ تا ۶ شده و منتهی به صدور حکم قطعی گردیده باشد و از تاریخ قطعیت تا حصول اعاده حیثیت یا شمول مرور زمان اجرای مجازات مرتکب جرم جدید تعزیری با درجات فوق گردد درصورت توبه مجازاتش ساقط نمی شود.

توبه در قصاص و دیات:

تاثیر توبه در مجازات : در جرایم مستوجب قصاص مثل قتل و دیات مثل تصادف منتهی به فوت ، توبه مرتکب موجب سقوط مجازات نمی شود. چراکه هردو دسته از مجازاتها مانند قذف حق الناس هستند.

طبق ماده ۱۳ قانون آیین دادرسی کیفری توبه مرتکب موجب صدور قرار موقوفی تعقیب است.

شرایط توبه در مجازات ها

توبه مرتکب و ندامت و پشیمانی و اصلاح او می بایست توسط دادگاه محرز شود و صرف ادعای توبه کفایت نمی کند. درصورتی که توبه توسط دادگاه پذیرفته شده و موجب سقوط مجازات یا اعمال تخفیف در مجازات شود. و بعد مشخص شود که توبه مرتکب واقعی نبوده و تظاهر به توبه بوده مجازات قانونی اعمال خواهد شد. و در مجازاتهای تعزیری اشد مجازات اعمال خواهد شد.

توجه داشته باشید که مدارک توبه تا قبل از قطعی شدن حکم باید به مرجع قضایی رسیدگی کننده ارائه شود. و در صورتیکه دادستان مخالف اعمال توبه باشد می تواند تجدیدنظرخواهی کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.