تجاوز به عنف | زنای به عنف چیست و چه مجازاتی دارد ؟

تجاوز به عنف یا زنای به عنف چه مجازاتی در قانون دارد ؟ وکیل وطن دوست :  تجاوز به عنف به معنای برقراری رابطه جنسی با زور و بدون رضایت است.

متاسفانه اغلب تجاوز ها و آزار جنسی توسط کسانی صورت می گیرد که دو طرف یا یکدیگر می شناختند و یا به یکدیگر اعتماد داشتند.

آیا تجاوز و آزار جنسی فقط محدود به زنان است؟ باید بگوییم خیر، بسیاری از پسران نیز هر ساله دچار تجاوز جنسی واقع می شوند.

آسیب های روانی ناشی از تجاوز

بسیاری از افراد پس از تجربه تلخ تجاوز دیگر نمی توانند به کسی اعتماد کنند. حتی احساس شرمساری می کنند و به دلیل ترس از قضاوت شدن حتی با نزدیک ترین افراد زندگی خود در این باره کوچک ترین صحبتی نمی کنند.

تجاوز به عنف یا زنای به عنف

در جوامع شرقی به دلیل ساختار سنتی جامعه و فرهنگ خانواده ها و به دلیل ترس از ریختن آبرو، قربانیان اغلب سکوت می کنند و یا حتی احساس می کنند که روحشان و وجودشان مورد تحقیر قرار گرفته است. شاید واگویه های منفی با خود زیاد داشته باشند و از خود بپرسند :

  • چرا من؟
  • ای کاش زمان به عقب باز می گشت!
  • اکنون من با این همه احساس ترس و اضطراب باید چه کنم؟

بهتر است بدانید در صورتی که این اتفاق برایتان پیش آمده، هر چند تلخ و ناراحت کننده است. اما شما تنها نیستید و متاسفانه آمارهای پنهان از تجاوز به عنف فراوان است. ولی بهتر است احساسات خود و ناراحتی های خود را در این باره با یک روانشناس خوب در میان بگذارید. چرا که تجاوز مانند زخمی است که به روح شما وارد شده و اگر آن زخم وارد شده درمان نشود به مرور صدمات بیشتری را به روح شما و زندگی شما وارد خواهد کرد.

حال فرض را بر این می گیریم که این اتفاق افتاده و تجاوز به عنف صورت گرفته، باید چه کرد؟آیا می دانید قانون چه مجازات هایی را برای مجرم (فرد متجاوز) در نظر گرفته است؟ شما می توانید با مطرح کردن این موضوع با وکیلی با تجربه و دلسوز احقاق حق کنید.

اولین مراحل برای احقاق حق پس از وقوع تجاوز چیست؟

مرحله اول :

فرد قربانی نباید لباس ها و بدن خود را تمیز کند یا بشوید. نباید حمام برود و یا حتی به صورت خود آب بزند. زیرا می توان با آثار وقوع جرم باقی مانده مانند موی طرف مقابل، خراشیدگی و… که بر روی بدن قربانی باقی مانده مدرک جمع آوری کرد.

همچنین فرد قربانی هنگامی که به پزشکی قانونی می رود این مدارک به کمک او می شتابند.

مرحله دوم :

فرد قربانی باید به نزدیک ترین کلانتری یا دادسرا مراجعه کند.
شاید بپرسید برای یک خانم که در ابتدا شوک است بسیار سخت باشد که با یک افسر مرد گفت و گو کند.

در این صورت باید چه کرد؟

باید بگوییم در مراجعه به کلانتری می تواند تقاضا کند که با یک افسر زن گفت و گو کند.

همچنین بهتر است بدانید اگر پیامکی، تماسی و یا هر گونه مدرکی از طرف متجاوز در دستان شماست می تواند به شما و وکیل تان در راستای پرونده کمک کند و رای را به نفع شما برگرداند پس آنها را پاک نکرده و نگه دارید.

 

آیا می دانید روش های اثبات تجاوز به عنف چیست؟

برای آگاهی کامل از این کار بهتر است با وکیلی باتجربه مشورت کنید. چرا که یک وکیل کیفری با چند و چون این کار آشنایی دارد. ولی بهتر است بدانید یکی از روش های اثبات جرم تجاوز به عنف شهادت ۴ شاهد در دادگاه است. البته این شهود باید ۴ شاهد عادل مرد یا ۳ مرد و ۲ زن باشند و مهم است. که شاهدان عینی باشند. یعنی در محل وقوع جرم حضور داشته و با حواس پنج گانه خود جریان را مشاهده کرده باشند. اقرار مرتکب و علم قاضی نیز دلایل دیگری برای اثبات این جرم می باشد.

مصادیق تجاوز به عنف:

طبق تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در موارد ذیل زنا با زنی‌که رضایت به اینکار نداشته باشد. در حکم زنای به عنف بوده و مجازات آن اعدام زانی است.

1. زنای در حال بیهوشی یا مستی و یا خواب :

مثلا اگر مردی زنی را با ریختن دارو در آب یا غذای او بیهوش کند و یا با دادن مشروبات الکلی او را مست کرده و یا در خواب با او زنا کند عمل او در حکم زنای به عنف است.

2. تهدید و ترساندن

به عنوان مثال اگر مردی دختری را با تهدید به کشتن وادار به رابطه جنسی کند. و یا با ترساندن او اقدام به زنا نماید بطوری که شخص قربانی به اجبار تسلیم او شود این اقدام مشمول مجازات تجاوز به عنف می شود.

3. اغفال و فریب یا ربودن دختر نابالغ :

برای مثال اگر مردی دختر نابالغی را فریب داده و او را اغفال کند. یا او را برباید و با او زنا کند حتی اگر خود دختر تسلیم او شود عمل مرد در حکم تجاوز به عنف می باشد.

مجازات تجاوز به عنف چیست؟

مجازات تجاوز به عنف اعدام است و فرقی بین باکره بودن یا نبودن شخص وجود ندارد. ولی اگر دختر باکره باشد و با تجاوز بکارتش از بین برود مرتکب علاوه بر اعدام به پرداخت مهرالمثل و دیه آسیب زدن به بکارت دختر نیز محکوم می شود؛ از آنجایی که در شرع و قانون دیه معینی برای بکارت تعیین نشده به آن ارش تعلق گرفته و طبق قانون باید به او ارش البکاره پرداخت شود. و میزان ارش البکاره معادل مهرالمثل می باشد. یعنی مهریه ای که با توجه به اوضاع و احوال زن نسبت به شرایط زندگی و تحصیلی و… او تعلق می گیرد. ولی درصورت باکره نبودن فقط مهرالمثل تعلق می گیرد.

مجازات تجاوز به عنف به مرد چیست؟

طبق ماده ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی اگر مردی با مرد دیگر لواط کند (دخول آلت تناسلی یک مرد در دبر مرد دیگر) مجازات فاعل درصورتی که به زور و اکراه باشد اعدام است.

اثبات جرم تجاوز به عنف تا چند روز پس از ارتکاب قابل اثبات است؟

درواقع سوالی که بسیار پرسیده می شود این است که علائم تجاوز تا چند روز در بدن زن باقی می ماند. و پزشکی قانونی تا چند روز پس از تجاوز می تواند از روی آثار باقیمانده مانند مو و یا منی فرد و با استفاده از DNA موجود در واژن زن فرد متجاوز را شناسایی کند؟

از نظر پزشکی آثار ناشی از نزدیکی نهایتا تا ۳ روز در بدن زن باقی می ماند. و پزشکی قانونی در این مدت می تواند از روی DNA موجود در مو یا منی مرد و سایر آثار باقیمانده مانند خراش و زخم موجود در بدن هویت شخص متجاوز را تشخیص دهد. بعد از آن تشخیص از طریق پزشکی قانونی دیگر امکانپذیر نیست. و باید به دلایل دیگری نظیر شهادت شهود و اقرار و… استناد کرد. ولی اگر آثار تجاوز روی ملافه و لباس و وسایل دیگر باقی مانده باشد. تا سالها بعد نیز قابل بررسی در پزشکی قانونی از روی DNA موجود بر روی آنهاست.

سوال خیلی از افرادی که به ما مراجعه می کنند. این است که در صورتی که تجاوز جنسی چندین سال قبل صورت گرفته باشد آیا اکنون قابل پیگیری است؟

باید بگوییم در اینصورت اثبات تجاوز بسیار دشوار و در اغلب موارد امکانپذیر نیست. مگر در صورت وجود ادله ای قوی و امارات کافی مانند شهادت شهود ، اقرار مرتکب ، فیلم ، عکس و … قابل رسیدگی و اثبات است.

کلام آخر :

بهتر است از همان بچگی به کودکان برخی تعالیم را به زبان کودکانه آموزش دهیم. و به آنان یاد دهیم که به غریبه ها همه چیز را نگویند و برخی از اندام های آنان خصوصی است و کسی حق ندارد به اندام های خصوصی آنان دست بزند.

باید به کودکان اطمینان دهیم در صورت بروز این دسته از اتفاقات باید حتما به والدین خود اطلاع دهند. و پدر ها و مادران نیز نباید کودکان خود را قضاوت کنند.  بلکه باید به آنان اطمینان دهند که تحت هر شرایطی پناهگاه امن آنان هستند.

به پسر های خانواده نیز باید آموزش داد که در تاکسی ها، خیابان ها و یا هر جای دیگر فضا را نباید برای زنان نا امن کنند. چرا که مادر، خواهر، زن و دختر آنان نیز در چنین جامعه ای زندگی می کند.

همچنین بهتر است به کودکان خود سواد رسانه ای را آموزش دهیم تا با آگاهی وارد فضای مجازی شوند.

در صورت بروز این اتفاق برای حل مشکل خود حتما با یک روانشناس و یک وکیل خوب در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.