تخفیف مجازات , معافیت از مجازات و خرید حبس

تخفیف مجازات ، معافیت از مجازات ، خرید حبس ، آیا حبس تعزیری قابل خریدن است؟ از گذشته های دور و در ادوار مختلف اعمال مجازات نسبت به افراد خاطی و مجرمین در جوامع بشری وجود داشته است. که با پیشرفت تمدن و افزایش ناهنجاری های اجتماعی تبعا جرم انگاری نیز توسط حکومت ها بیشتر شد. که این امر باعث افزایش میزان جرایم و در نتیجه اعمال بیشتر مجازاتها شد.

تا جایی که امروزه کشورهای پیشرفته به دلایل اجتماعی و روانشناختی سعی در جرم زدایی داشته و در موارد تعیین مجازات با توجه به پرونده شخصیت مرتکب درخصوص سابقه کیفری ، شرایط فیزیکی و روحی روانی ، اقدامات مرتکب بعد از وقوع جرم و … قائل به تخفیف شده یا از مجاراتهای جایگزین حبس استفاده می کنند. در کشور ما نیز قانونگذار شرایط تخفیف مجازات را پیش بینی نموده است که در ادامه به آن می پردازیم با وکیل کیفری همراه باشید.

تخفیف مجازات

معافیت از مجازات و خرید حبس

همان طور که میدانید منشأ اکثر جرایم مشکلات اقتصادی و اجتماعی و معیشتی بوده حتی بیشتر مجرمین سابقه کیفری نیز ندارند و در اولین اقدام مجرمانه خود دستگیر می شوند.

قانون مجازات با پیش بینی وضع موجود مرتکبین جرایم و البته اصلاح مجرمین و جلوگیری از تکرار جرم ، نهاد هایی به نفع متهم بوجود آورده که از مجرمین حمایتی کرده باشد از جمله تخفیف مجازات، تعلیق اجرای مجازات، تعویق صدور حکم، آزادی مشروط، مجازات جایگزین حبس، نظام نیمه آزادی و… .

در قانون جدید مجازات اسلامی قانونگذار با ایجاد تاسیسات جدید به نفع متهم دست مراجع قضایی را باز گذاشته و یک وکیل متخصص در امور کیفری می تواند با علم و اطلاع از این نهادهای جدید در کاهش و تخفیف مجازات و حتی معافیت مرتکب از اجرای مجازات تاثیر بسزایی داشته باشد .

به عنوان مثال زمانی که متهم دستگیر میشود با ماموران همکاری میکند و یا در همان لحظه از کرده خود پشیمان شده باشد و طلب کمک کند و یا مواردی از این دست دادگاه میتواند و اختیار دارد که در مجازات متهم تخفیفاتی را اعمال نمایند.

شرایط تخفیف مجازات

تخفیف مجازات همانطور که از اسمش پیداست یعنی کم کردن مجازات مرتکب که طبق قانون مجازات اسلامی این تخفیف به دو صورت ممکن است. یکی کاهش مجازات مثل کاهش حبس و یا تبدیل مجازات مانند تبدیل حبس به جزای نقدی .

درصورت وجود یک یا چند مورد از جهات قانونی طبق مواد ۳۷ و ۳۸ قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند از تخفیف مجازات استفاده نموده و مجازات را کاهش داده یا تبدیل به مجازات دیگری نماید .

جهات مخففه

  1. همکاری متهم با پلیس و مرجع قضایی.
  2. شرایط و اوضاع احوال موثر در ارتکاب جرم مانند اینکه رفتار قربانی باعث تحریک مرتکب شده یا انگیزه شرافتمندانه داشته باشد.
  3. اقرار و اعلام موثر مرتکب قبل از تعقیب.
  4. پشیمانی و ندامت.
  5. حسن سابقه.
  6. کهولت سن.
  7. اقدامات مرتکب جهت کم کردن آثار جرم و جبران ضرر مثل کمک به قربانی.
  8. خفیف بودن آثار جرم و یا ضعیف بودن مشارکت یا معاونت مرتکب در ارتکاب جرم.
  9. گذشت شاکی.

برای مثال فرض کنید شخصی به حبس درجه 3 محکوم شده. (حبس بیش از ۱۰ سال ) در صورت احراز جهات تخفیف مجرم سه درجه میتواند از تخفیف استفاده کند. حبـس درجه سه ممکن از به حبس درجه شش تبدیل شود.(حبس بیش از ۶ ماه تا دوسال)

یا مثلا شخصی به حبس تعزیری درجه پنج محکوم میشود. (حبس بیش از دو تا پنج سال) دو راه وجود دارد یا مجازات حبس دو درجه کمتر شده یا تبدیل به جزای نقدی می شود.

معافیت از مجازات

طبق ماده ۳۹ قانون مجازات اسلامی در جرایمی که مجازات آنها تعزیر درجه ۷ و ۸ می باشد. یعنی مجازات قانونی آن جرم تا ۶ ماه حبس یا تا ۲ میلیون تومان جزای نقدی و یا تا ۳۰ ضربه شلاق باشد. درصورتی که مرتکب سابقه کیفری نداشته باشد و شاکی گذشت کرده باشد. و مرتکب ضرر وارده را جبران کرده یا ترتیبی برای جبران آن فراهم کرده باشد. دادگاه می تواند مرتکب را از اجرای مجازات معاف نماید یعنی مجازات اجرا نگردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.