تصرف عدوانی چیست و روش های پیگیری آن

تصرف عدوانی چیست : از گذشته تا کنون دعاوی ملکی بخش عمده ای از دعاوی بین اشخاص را تشکیل داده. که یکی از مهمترین این دعاوی دعوای تصرف عدوانی است . این موارد فقط مختص مال غیر منقول است و در مورد اموال منقول مثل ماشین اتفاق نمی افتد. همانطور که سرقت در مورد اموال غیر منقول امکانپذیر نیست.

تصرف عدوانی همانطور که از نامش پیداست یعنی تصاحب و اشغال متجاوزانه. یعنی شخصی بدون رضایت مالک ، مال غیر منقولی را تصرف کند.

از آنجایی که دعاوی ملکی بسیار زمانبر و‌ پیچیده است. و امکان طرح دعوا بیش از یکبار برای خواهان وجود ندارد. حتما برای انجام امور ملکی خود با وکیل متخصص ملکی کمک بگیرید .

طبق ماده ۱۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی در دعوای تصرف عدوانی شخصی سابقا ملکی را برای مدتی در تصرف خود داشته ولی شخص دیگری بدون رضایت او آن ملک را از تصرفش خارج کرده در اینجا مدعی حق یعنی متصرف سابق برای اثبات اینکه دارای حق میباشد. به تصرفات خود استناد می‌کند. نه به حق مالکیت خود که ممکن است داشته باشد یا نداشته باشد در تصرف فقط قاعده ید (تسلط بر مال)مورد توجه است.

ارکان تصرف عدوانی

در تصرف عدوانی سه رکن باید وجود داشته باشد:

  1. سبق تصرفات خواهان : یعنی ملک سابقا در تصرف خواهان بوده است.
  2. لحوق تصرف خوانده : یعنی در حال حاضر، ملک درتصرف خوانده است.
  3. غیرقانونی بودن تصرف خوانده : یعنی تصرف فعلی خوانده بدون رضایت خواهان وبدون حکم مرجع صالح است.

در این دعوای صرف اثبات تصرف سابق خواهان و تصرف بعدی خوانده کفایت می کند. و نیازی به اثبات عدوانی بودن تصرف خوانده نیست. بلکه خود او باید دلیل بیاورد که تصرفش قانونی یا با رضایت خواهان است. این تصرف میبایست به اندازه ای باشد که عرفا بتوان او را متصرف محسوب کرد.

تصرف عدوانی

مالکانه بودن تصرف ارتباطی با دعوای تصرف عدوانی ندارد و لازم نیست که تصرف قبلی خواهان حتما به عنوان مالکیت باشد.
باید ثابت شود که خوانده ملک مورد تصرف را بطور عدوانی و غیرقانونی بدست آورده است. منشا تصرف سابق خواهان باید مشروع و قانونی باشد. در غیر اینصورت دعوای او بر علیه متصرف فعلی پذیرفته نیست.

اگر تصرف خوانده قانونی باشد مانند تصرف ملک در اجرای حکم دادگاه ،خواهان نمیتواند دعوای تصرف عدوانی مطرح کند.
تصرف در مال غیر منقولی مورد حمایت قانون است که قابل تملک خصوصی باشد. و تصرف اشخاص بر اموال عمومی مورد حمایت قانون نیست وحقی برای متصرف ایجاد نمیشود.

انواع دعاوی تصـرف عـدوانی

دعوای تصرف عدوانی هم بصورت حقوقی و هم کیفری قابل طرح است. در دعوای حقوقی تصرف عدوانی نیاز به سند مالکیت نیست و صرف تصرف سابق خواهان برای طرح دعوا کفایت می کند. ولی دعوای کیفری تصرف عدوانی حتما نیاز به سند رسمی مالکیت دارد.

طبق ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی مجازات جرم تصرف عدوانی ۱ ماه تا ۱ سال حبس می باشد.

مرجع صالح برای طرح دعوای تصرف عدوانی دادگاه محل وقوع مال غیر منقول است. و بدون تشریفات وخارج از نوبت رسیدگی می شود. دعوای تصرف عدوانی فورا قابلیت اجرا داشته و نیاز به قطعیت رای نمی باشد. و بلافاصله اجراییه صادر و رای اجرا می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.