تعریف و مجازات تکدی گری در قانون

آیا تکدی گری جرم است؟

تکدی گری چیست؟

تکدی گری به معنای گدایی کردن است. تکـدی گـر یا گدا کسی است که با ایجاد حس ترحم و دلسوزی در افراد بطور رایگان از مردم پول و کمک مالی دریافت و از این طریق امرار معاش می کند.

امروزه به دلیل وضع نابسامان اقتصادی و مشکلات عدیده ای که برای اقشار ضعیف جامعه ایجاد شده. تکدی گری در خیابانها رو به افزایش است. البته ناگفته نماند که برخی از افراد معتاد برای بدست آوردن هزینه مواد خود اقدام به تکدی گری می کنند. و برخی دیگر با وجود اینکه مشکل مالی ندارند به تکدی گری مشغول بوده و گدایی را حرفه خود قرار داده اند. و برخی معتاد به این امر می باشند.

مجازات تکدی گری

این افراد با انتخاب کردن کودکان یا افراد بیمار، مظلوم یا زنان باردار و افراد پیر و فرتوت سعی می کنند حس ترحم بیشتری را در مردم برانگیزند. تا پول بیشتری به دست بیاورند. بیشتر این متکدیان در تهران خارجی هستند و حداقل درآمد آنها روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. در ادامه با وکیل وطن دوست همراه باشید…

آیا تکدی گری جرم است؟

طبق ماده ۷۱۲ قانون مجازات اسلامی تعزیرات هر کس تکدی گری کند به حبس از یک تا سه ماه محکوم خواهد شد. که البته طبق قانون مجازات به مجازات جایگزین حبس برای مرتکب تبدیل خواهد شد .

مواردی که موجب تشدید مجازات تکدی گری می شود :

  1. دسته کثیری از این افراد با داشتن وضعیت مالی مناسب باز هم به این کار ادامه می دهند .که این کار جرم آن ها را سنگین تر می کند. در این صورت آن ها علاوه بر حبس تمام اموالی که از طریق تکدی گری به دست آوردند به نفع دولت مصادره می شود .
  2. درصورتیکه از کودکان و یا افراد غیر رشید برای این کار استفاده شود. مجازات آن حبس سه ماه تا دو سال و مصادره اموال خواهد بود.

عنصر مادی جرم تکدی گری:

عنـصر مادی آن استمرار جرم است. یعنی در صورت تدوام جرم تلقی می شود و با یکبار ارتکاب آن جرم تکدی گری واقع نمیشود. و باید این عمل تکرار شود تا بتوان مرتکب را به عنوان تکدی گر مجازات نمود .

عنصر معنوی تکدی گری :

عنصـر معنوی به سوء نیت شخص مرتکب برمی گردد. و زمانی محقق می شود که مرتکب با رضایت و اختیار اقدام به تکدی گری نموده باشد. بنابراین در بسیاری از تکدی گری ها که از کودکان یا افراد غیر رشید استفاده می شود. آنها جرمی مرتکب نشده اند.

جالب است بدانید آمار تکدی گری در مالزی بسیار بالا بوده و درآمدی بالغ بر ۱۰ میلیون ریال در روز دارند که علت آن سخاوت میلیون ها گردشگر است. که از کشورهای مختلف جهان به مالزی سفر می کنند. متکدیان را در این کشور جنوب شرق آسیا ثروتمند کرده است و جالبتر اینکه در هند تکدی گری را آموزش می دهند. در ایران نیز این آمار در کلان شهر ها رو به افزایش است. در یک روستای هند معلم مدرسه با حضور در مقابل دانش آموزان به آنها نحوه تکدی گری را آموزش می دهد.

نکته دیگر اینکه طبق قانون گذرنامه کسی که در خارج از مرزهای ایران معروف به تکدی گری باشد. اجازه خروج از کشور ندارد. همچنین یکی از وظایف شهرداری وادار کردن متکدی گران به کار و توسعه است.

شاید تا به حال پدر و مادری هایی را دیده باشید که از فرزندان خود برای تکدی گری استفاده می کنند. طبق قانون از این دسته پدر و مادران سلب حضانت می شود و دادگاه تصمیم دیگری برای حضانت طفل اتخاذ می کند.

اصولا مقابله با تکدی گری به عهده دو نهاد بهزیستی و شهرداری است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.