تعلیق مجازات چیست ؟ + روش های اقدام

تعلیق مجازات چیست ؟ یکی از نهادهایی که قانونگذار در قانون جدید مجازات اسلامی پیش بینی کرده تعلیق اجرای مجازات است. تعلیق همانطور که از نامش پیداست یعنی معلق کردن. و تعلیق مجـازات یعنی تمام یا قسمتی از مجازات تحت شرایطی برای مدت معینی اعمال نمی شود. و درصورت عدم ارتکاب جرم جدید و یا انجام دستورات دادگاه بعد از مدت تعیین شده بلااثر شده و دیگر اجرا نخواهد شد.

تعلیق اجرای مجازات در مورد کدام یک از جرایم قابل اعمال است؟

طبق ماده ۴۶ قانون مجـازات اسلامی تعلیق در مورد جرایم تعزیری درجه ۳ تا ۸ اجرا می شود . مثلا در مورد مجازات حبس و شلاق. قاضی می تواند در خصوص محکومینی که مجازات قانونی جرم ارتکابی آنها تا ۱۵ سال حبس و یا تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیریست. حکم تعلیقی صادر و تحت شرایطی اجرای مجـازات را تعلیق نماید.

تعلیق مجازات چیست ؟

مجازات کدامیک از جرایم قابل تعلیق نیست؟

قانونگذار بنابر رعایت پاره ای از مسائل مربوط به نظم عمومی وموارد امنیتی تعلیق اجرای مجازات را در برخی از جرایم مصلحت نداسته و ممنوع اعلام کرده است.

این جرایم به حکم ماده ۴۷ قانون مجازات اسلامی به شرح ذیل است:

  • الف) جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، خرابکاری در تأسیسات آب، برق، گاز، نفت و مخابرات.
  • ب) جرائم سازمان یافته، سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار، آدمربایی و اسیدپاشی.
  • پ) قدرت نمایی و ایجاد مزاحمت با چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر، جرائم علیه عفت عمومی، تشکیل یا اداره مراکز فساد و فحشا.
  • ت) قاچاق عمده مواد مخدر یا روانگردان، مشروبات الکلی و سلاح و مهمات و قاچاق انسان.
  • ث) تعزیر بدل از قصاص نفس، معاونت در قتل عمدی و محاربه و افساد فی الارض.
  • ج) جرائم اقتصادی، با موضوع جرم بیش از یکصد میلیون (۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال.

مدت زمان تعلیق چقدر است و حکم تعلیقی چگونه اجرا می شود؟

حکمی که بصورت تعلیقی صادر میشود دائمی نیست. و این تعلیق برای یک بازه زمانی معین است. که توسط دادگاه تعیین‌می شود.

یعنی به مدت دوسال ، آن ۶ ماه حبس اجرا نمی شود. و اگر در این دو سال ، مرتکب جرمی نشده و اجرای دستورات و تدابیری که دادگاه در نظر گرفته را انجام دهد، حکم تعلیقی بلااثر شده و حکم دیگر اجرا نخواهد شد و درغیر اینصورت برای بار اول دادگاه می تواند یک تا دو سال به مدت تعلیق اضافه کند، یا کلا تعلیق اجرای مجازات را لغو کرده و مجازات اجرا کند و برای بار دوم حتما تعلیق لغو شده و مجازات اجرا خواهد شد.

درصورت ارتکاب جرم عمدی جدید در زمان تعلیق نیز علاوه بر لغو تعلیق و اجرای مجـازات ، مجـازات جرم جدید نیز اجرا خواهد شد. مدت زمان تعلیق درهرصورت نباید کمتر از یک سال و بیشتر از دو سال باشد.

آیا حکم به تعلیق اجرای مجازات باید ضمن صدور حکم توسط قاضی داده شود یا بعد از اجرای قسمتی از حکم نیز محکوم می تواند درخواست تعلیق کند؟

درصورتیکه حکمی که از دادگاه صادر شده تعلیقی نباشد. خود محکوم می تواند در صورت واجد شرایط بودن از طریق دادستان و یا قاضی اجرای احکام درخواست تعلیق اجرای مجازات را نماید. البته ناگفته نماند که محکوم برای چنین تقاضایی می بایست حتما یک سوم از مجاراتش را تحمل کرده باشد.

با تعلیق اجرای مجازات خسارات وارده به شاکی و مدعی خصوصی چه می شود؟

باید بدانید مجرم حتما مجازات می شود و هیچ جرمی بی پاسخ نمی ماند. و حتما در ترازوی عدالت سنجیده می شود. اما هنگام تعلیق اجرای حکم فرد تنها از جنبه عمومی جرم رهایی می یابد. و هم چنان جنبه خصوصی جرم پا برجاست و تنها با گذشت شاکی خصوصی این پرونده مختومه می گردد.

انواع تعلیق اجرای مجازات دو گونه است :

۱) تعلیق ساده :

در این این نوف تعلیق فردی که مرتکب جرم شده بی هیچ قید و شرطی از مجـازات جرم خود معاف می شود. در این بازه از زمان اگر جرم جدیدی مرتکب نشود. از مجـازات کاملا معاف می شود و اگر دوباره جرمی مرتکب شود قطعا مجـازات می گردد.

۲) تعلیق مراقبتی :

در این نوع تعلیق فرد. علاوه بر اینکه باید در بازه زمان مشخص شده, مرتکب جرمی نشود باید دستورات و تدابیر تعیین شده از طرف دادگاه را نیز رعایت کند. تا بعد از پایان مدت تعلیق از مجازات معاف شود.

چرا تعلیق مجازات اعمال می شود؟ فایده و فلسفه تعلیق اجرای مجازات چیست؟

تصور کنید فردی برای اولین بار و به دلیل مشکلات اقتصادی مرتکب جرم سرقت شده است. چنین فردی که قبلا سابقه نداشته و اکنون شرایط پیرامون در ارتکاب عمل مجرمانه وی تاثیرگذار بوده در اجرای مجازات می بایست به زندان برود. و اثرات مخرب این مجازات بدون شک برای این فرد بیشتر از تاثیر مثبت و اصلاح اوست. به همین دلیل قانونگذار در قانون جدید مجازات اسلامی نهاد جدیدی بنام تعلیق اجرای حکم را تاسیس نموده است. که گام بزرگ و مثبتی در ارتقای نظام حقوق کیفری می باشد‌.

دادگاه در مواردی صلاح را بر این می بیند که حکم را تعلیق کنند. یعنی اجرای حکم را برای مدت معینی به عقب بیاندازد چرا که این کار باعث می شود فرصتی دوباره به متهم داده شود همان طور که می دانید سوء پیشینه موجب می شود افراد از بسیاری از حقوق اجتماعی محروم گردند ولی با اجرای حکم تعلیقی فرد می تواند جامعه را برای کار و تلاشی دوباره بستری مهیا و آماده ببیند. افراد پس از رفتن به زندان کنار مجرمان دیگر قرار می گیرند. و آنها را همراه و دوست خود می بینند و رنگ و بوی آنها را می گیرند. بنابراین فضای زندان برای همه نقش تربیتی را ایفا نمی کند. برای همین در برخی موارد قاضی برای اصلاح آن فرد تدبیر دیگری می اندیشد که این تدبیر همان تعلیق اجرای حکم است.

توجه داشته باشید یک وکیل متخصص در امور کیفری که تجربه چنین پرونده هایی را دارد. می تواند در توجیه دادگاه برای صدور حکم برائت و یا صدور حکم تعلیقی موثر باشد. برای کسب اطلاعات کاملتر در این زمینه با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.