تمکین چیست و انواع آن در قانون

تمکین چیست و انواع آن در قانون : یکی از دعاویی که از طرف مرد در دادگاه مطرح می شود دعوای الزام به تمکین زوجه است که گاهی در مقابل دعوای الزام به پرداخت نفقه ای که زوجه مطرح کرده اقامه می شود تا با اثبات عدم تمکین ، عدم استحقاق زوجه به نفقه را ثابت کنند.

با گرفتن وکیل مجرب در امور خانواده نیاز به حضور شما در هیچ یک از مراحل دادرسی نبوده و با تجربیاتی که وکیل خانواده در این خصوص دارد. می توانید احتمال گرفتن رای به محکومیت طرف مقابل را بالا ببرید.

طبق ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی به محض اینکه عقد ازدواج بدرستی واقع شود رابطه زوجیت بین زوجین ایجاد شده و حقوق و وظایف آنها نسبت به هم ثابت می شود.

اقسام تمکین

تمکین به دو صورت تمکین عام و تمکین خاص می باشد.

۱. تمکین عام

تمکین به معنای اعم یعنی زن به وظایف خود در زندگی مشترک عمل کند و از شوهر خود اطاعت کند. و ریاست مرد بر خانواده را بپذیرد و با او خوش رفتاری کند و در منزلی که همسرش انتخاب و تهیه می کند زندگی کند.

2. تمکین خاص

تمکین زن به معنای اطاعت در مقابل درخواست های زناشویی همسر است به نحوی که در زمان نیاز مرد و درخواست برای برقراری رابطه زناشویی زن در دسترس بوده و خواسته همسرش را در حد متعارف برطرف سازد.

تمکین

ناشزه کیست؟

اگر هر یک از زن و شوهر نسبت به وظایفی که در مقابل هم دارند کوتاهی کرده و وظایف زناشویی شرعی خود را انجام ندهد ناشز یا ناشزه محسوب می شود.

 

آیا الزام به تمکین زوج امکانپذیر است؟

باید توجه داشته باشید که طبق قانون زن و مرد هردو مکلف به حسن معاشرت در مقابل هم می باشند و باید نسبت به هم تمکین کنند منتها دعوای الزام به تمکین از جانب شوهر اقامه می شود و اگر مرد به وظایف زناشویی خود عمل نکند دعوایی که زن بر علیه او اقامه می کند دعوای تمکین نیست. مثلا اگر مرد از پرداخت نفقه خودداری کند زن میتواند با خواسته الزام به پرداخت نفقه طرح دعوا کند یا به اتهام ترک انفاق از او شکایت کند. گاهی نیز ممکن است عدم تمکین مرد با ترک منزل یا جدا کردن اتاق خواب همسرش بوده یا اینکه با او سو معاشرت داشته باشد که در اینگونه موارد زن می تواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق بدهد .

به طور کلی امکان الزام فیزیکی هیچ یک از زن و مرد به تمکین وجود ندارد و ضمانت اجرای عدم تمکین از جانب زن مجوز عدم پرداخت نفقه از طرف مرد و جواز ازدواج مجدد مرد توسط دادگاه است و ضمانت اجرای عدم تمکین از طرف مرد اثبات عسرو حرج توسط زن در دادگاه و صدور حکم طلاق است .

زن چه وقت می تواند تمکین نکند؟

۱. اگر مرد درخواست نامعقول و نامشروعی از زن داشته باشد

تمکین زن از مرد به این معنی نیست که زن ملزم به اطاعت از خواسته های نامشروع و غیر معقول مرد است. و اگر شوهر همچین خواسته ای داشته باشد زن تکلیفی به پذیرش و انجام آن ندارد .

۲. استفاده از حق حبس

طبق قانون مدنی زن میتواند تا زمانیکه مهریه خود را بطور کامل دریافت نکرده از حق حبس خود استفاده کرده و تمکین نکند. که در اینگونه موارد عدم تمکین مجوز عدم پرداخت نفقه نمی باشد.

ضمانت اجرای عدم تمکین از طرف زن

عدم تمکین از جانب زن ضمانت اجرای کیفری ندارد. چراکه عدم تمکین جرم نیست و برای آن مجازات تعیین نشده است.
حال سوال این است که الزام به تمکین زوجه چه فایده ای دارد و اثر آن چیست؟
اگر زنی ناشزه بوده و از شوهرش تمکین نکند

با اثبات عدم تمکین زوجه در دادگاه :

  1. زن مستحق نفقه نیست. چرا که طبق قانون مدنی نفقه به زن ناشزه تعلق نمیگیرد.
  2. در هنگام طلاق زوجه مستحق حقوق مالی مثل اجرت المثل ایام زوجیت و نصف دارائی نمی باشد.
  3. حق ازدواج مجدد برای مرد ایجاد می شود و می تواند با اجازه دادگاه همسر دوم اختیار کند.

دادخواست الزام به تمکین

در صورتی که زوجه از همسر خود تمکین نکند. زوج می تواند با تقدیم دادخواست الزام به تمکین زوجه را از دادگاه بخواهد.
بهتر است قبل از تقدیم دادخواست الزام به تمکین ، اظهارنامه ای با همین عنوان بطور رسمی برای زوجه ارسال شود. و بعد ، اظهارنامه و نتیجه آن را به انضمام سایر مدارک به دادگاه ارائه کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.