توقیف غیر قانونی | بازداشت غیرقانونی چگونه صورت می گیرد ؟

توقیف غیر قانونی یا بازداشت غیرقانونی چیست ؟ توضیحات تکمیلی با وکیل سارا وطن دوست

تفاوت توقیف با حبس

حتما تا بحال واژه هایی نظیر توقیف ، بازداشت ، حبس یا زندانی و مخفی کردن را شنیده اید و احتمالا در نگاه اول ممکن است همه این واژه ها به یک معنا بنظر برسند. ولی باید توجه داشت که واژه بازداشت با حبس و مخفی کردن متفاوت است.

حبس یعنی زندانی کردن شخص در محلی که محصور است و مدت زمان آن بیشتر از بازداشت یا توقیف است و بازداشت یا توقیف نیاز به مکان معین و محصوری ندارد. حتی نگه داشتن شخصی به زور و بدون رضایت او در یک مکان حتی کنار خیابان مشمول جرم توقیف غیرقانونی می شود.

مخفی کردن نیز با توقیف و حبس کردن متفاوت است و همینکه شخصی دیگری را از دید مردم مخفی نگهدارد کفایت میکند ولو در منزل باشد یا در جنگل .

توقیف غیر قانونی یا بازداشت غیرقانونی

بازداشت و یا توقیف افراد باید با دستور مقام قضایی صورت پذیرد. بازداشت ممکن است در اجرای قرار تامین کیفری توسط دادسرا و یا در اجرای حکم محکومیت توسط اجرای احکام کیفری یا حقوقی صورت گیرد. در هر حال بازداشت نباید خودسرانه و بدون دستور مقام قضایی انجام شود. و چنین بازداشتی صرف نظر از اینکه توسط پلیس یا ضابط دادگستری صورت گیرد و یا توسط اشخاص دیگر غیرقانونی است.

به عنوان مثال طبق قانون پلیس نمی تواند بیش از ۲۴ ساعت بدون دستور قضایی فردی را بازداشت کند. در این صورت می گوییم بازداشت برخلاف قانون یا غیر قانونی است.

مجازات توقیف غیرقانونی :

طبق ماده ۵۸۳ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات بازداشت یا زندانی کردن یا مخفی کردن شخص به زور و بدون حکم قانونی از مرجع صالح و بدون مجوز قانونی توسط مامورین و مقامات دولتی و نیروهای مسلح جرم بوده و مجازات آن ۱ تا ۳ سال حبس و جزای نقدی است.

جالب است بدانید جرم بازداشت غیر قانونی تنها از جانب مامورین دولتی نیست.

این اقدام می تواند حتی شامل شوهری شود که در منزل را به روی همسرش قفل می کند. در واقع همچین مردانی مجرم اند و کارشان نمونه بارز حبس است. که مجازات بازداشت غیر قانونی را برای آن مرد به همراه خواهد داشت. و یا پدری که فرزند خود را حبس کرده مشمول مجازات بازداشت غیرقانونی می شود.

توقیف غیرقانونی همراه با آزار و تهدید:

همچنین در برخی موارد فرد مجرم در اثر درگیری با فردی که در حبس است. یا به جهت آزار دادن او ممکن است علاوه بر بازداشت غیر قانونی صدمات جسمی به شخص وارد کرده و یا تهدید به قتل کند علاوه بر قصاص و دیه به ۱ تا ۵ سال حبس و محرومیت از خدمات دولتی محکوم می شود.

معاونت در جرم توقیف غیرقانونی:

گاهی پیش می آید که شخص در ارتکاب چنین جرمی معاونت می کند. در واقع به مباشر جرم کمک می کند به طور مثال فرد با فراهم نمودن مکان برای مجرمی که قصد حبس یا بازداشت غیر قانونی دارد. به یاری او می شتابد، حال قانون برای فرد معاون چه مجازاتی را در نظر گرفته مجازات جرم معاونت در بازداشت غیرقانونی مانند کسی که مکانی را آماده می کند؛ تا مباشر جرم شخص توقیف شده را در آن مکان حبس کند ، ۳ ماه تا یک سال حبس یا جزای نقدی است.

تاثیر انگیزه در جرم توقیف غیرقانونی

هنگامی که فرد مجرم محاکمه می شود ممکن است. برای دفاع از خود، از انگیزه کارش برای دفاع سخن بگوید. به طور مثال فردی اینگونه عنوان کند “پدری هستم که از تنبلی کودک خود رنج می برم و برای مجبور کردن فرزندم به درس خواندن او را در اتاق حبس کرده ام.”

درست است که انگیزه پدر از حبس کردن فرزند در اتاق درس خواندن است. و در واقع نیت خیر دارد اما چون اقدامش غیر قانونی است در مسئولیت کیفری او موثر نیست و مجازات می شود.

تخفیف در مجازات توقیف غیرقانونی:

در چه صورتی مرتکب بازداشت غیر قانونی، مجازاتش شامل تخفیف می شود؟

هنگامی که فردی را غیر قانونی بازداشت یا حبس می کنند نیروی پلیس به تکاپو و تلاش می افتد تا مجرم را پیدا کند و در واقع او را تعقیب می کنند حال اگر مجرم شخصی را که زندانی کرده قبل از تعقیب رها کند یا اقدام لازم جهت رها شدن وی را به عمل آورد و در صورتی که شخص مزبور را بیش از ۵ روز توقیف نکرده باشد، مجازاتش خفیف تر می شود.

سخن پایانی با وکیل وطن دوست:

همان طور که دانستید فردی که مرتکب بازداشت غیرقانونی می‌شود. برایش مجازاتی در نظر گرفته شده و می توان از او شکایت کرد. همچنین مرتکب نیز تحت شرایطی که خواندید مجازاتش خفیف تر می شود.

در هر دو صورت چه در مقام شکایت،چه در مقام دفاع نیازمند وکیل کیفری متخصص هستید.

آیا می دانید یک پرونده را با یک عنوان تنها یک بار می توان مطرح کرد مگر اینکه دلایل جدیدی ارائه شود؟ پس بهتر است برای موفقیت در پرونده های خود با وکیلی خبره، متعهد و صبور در تماس باشید.

از اینکه همراه ما هستید از شما سپاسگزاریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.