آیا کشف حجاب جرم است ؟ چه مجازاتی دارد ؟

جرم کشف حجاب | آیا کشف حجاب جرم است؟ همانطورکه می دانید مسئله حجاب در کشور ما تقریبا در همه ادوار از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. چراکه مردم ایران اغلب دارای اعتقادات مذهبی بوده و پیرو دستورات دین اسلام هستند. موضوع حجاب بانوان همواره حائز اهمیت بوده است. چه قبل از انقلاب اسلامی و چه بعد از آن ، به نحوی که مثلاً در زمان رضا شاه قانون کشف حجاب اجباری وجود داشت.

چنانچه اگر مامورین دولتی زنی را با حجاب می دیدند به دستور رضا شاه حجاب از سرش برمی داشتند. و همین امر موجب شده بود اشخاص مذهبی و معتقد نتوانند از منزل خارج شوند و همچنین بعد از انقلاب قانونگذار نسبت به تصویب ماده قانونی مربوط به کشف حجاب اقدام نمود. و بلعکس دوره رضاشاه اینبار حجاب اجباری شد و اغلب خانمها برخلاف میل خود مجبور به رعایت حجاب شدند. بدین ترتیب بانوان ایران زمین نمی توانند برای انتخاب نوع پوشش خود آزاد باشند و می بایست از قوانین مربوطه پیروی نمایند .

جرم کشف حجاب

آیا کشف حجاب یا بدحجابی جرم است؟

در قانون ما کشف حجاب و بدحجابی جرم است و در قانون مجازات اسلامی برای زنان بی حجاب مجازات تعیین شده است .

“طبق تبصره ماده ۶۳۸ – زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای‌ نقدی محکوم خواهند شد.”

تعریف حجاب:

طبق قانون زنان بدون حجاب شرعی مجازات می شوند. ولی موضوعی را که قانون مشخص نکرده است تعریف حجاب می باشد. مسئله حجاب در کشور ما نسبی است و تعریف مشخصی ندارد و ممکن است پوششی از نظر یک شخص کامل باشد و از دید شخص دیگر اصلا حجاب نباشد بنابراین بهتر بود قانون تعریفی از حجاب را ارائه می داد تا مشخص شود مجازات قانونی شامل حال کدام یک از زنان می شود .

تعریفی که در شرع از حجاب شده پوشش کامل بدن تا مچ دست و پا بوده و همچنین پوشش سر و گردن در حدی که فقط گردی صورت معلوم باشد است. ولی آنچه که عرف کشور ما قبول دارد رعایت حجاب در حد متعارف است. مثلا اگر دختری بطور کامل روسری خود را بردارد یا بیشتر موهایش بیرون از روسری باشد یا لباسی بر تن کند که قسمتی از بدنش مشخص باشد یا بقدری جذب یا کوتاه باشد که برآمدگیهای بدنش را نمایان کند. بدحجاب بوده و یا کشف حجاب کرده و به مجازات مقرر قانونی محکوم خواهد شد

آیا حبس جرم بی حجابی قابل خرید است؟

طبق ماده ۶۵ قانون مجازات اسلامی دادگاه مکلف است حبس فوق را به مجازات جایگزین حبس تبدیل کند. چراکه در مجازاتهای تعزیری که حبس آنها تا ۳ ماه میباشد دادگاه مکلف است. مجازات حبس را به مجازات جایگزین حبس تبدیل نماید که این مجازات جایگزین ممکن است جزای نقدی باشد.

چه کسی می تواند از کشف حجاب یا بدحجابی شکایت کند؟

کشف حجاب از دسته جرایمی است که جنبه عمومی دارد یعنی مربوط به جامعه می باشد و تعقیب مرتکب نیازمند شکایت شاکی خصوصی نیست. ولی هرشخصی می تواند با اعلام جرم به مراجع قضایی از مدعی العموم(دادستان) بخواهد تا به موضوع رسیدگی شود .

مجازات کشف حجاب در خودرو چیست؟

همانطورکه می دانید چندین سال است که پیامکهایی حاوی تذکر و ابلاغ به جهت کشف حجاب بانوان در خودرو برای مالکین آنها ارسال می شود. چراکه با تصویب قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر خودرو حریم شخصی محسوب نمی شود. به دلیل اینکه داخل خودرو از بیرون قابل رویت بوده و کشف حجاب در خودرو مصداق کشف حجاب در معابر و اماکن عمومی بوده و طبق قانون با شخصی که در خودرو کشف حجاب کرده برخورد خواهد شد.

مرتبه اول

بدین ترتیب که برای بار اول پیامکی از طرف پلیس امنیت اخلاقی حاوی تذکر برای رعایت حجاب در خودرو به مالک ابلاغ می شود. و این ابلاغ صرفاً در حد یک تذکر برای عدم تکرار کشف حجاب در خودرو است.

مرتبه دوم

درصورت تکرار در مرتبه دوم پیامکی حاوی تذکر برای عدم تکرار و ابلاغ جهت حضور در کلانتری یا پلیس امنیت اخلاقی ظرف مدت ۱۰ روز برای مالک وسیله نقلیه ارسال می شود و اینبار از شخصی که کشف حجاب کرده فقط تعهد می گیرند. ولی درصورتی شخص در کلانتری یا پلیس امنیت اخلاقی حاضر نشود و تعهد ندهد خودروی مربوطه توسط پلیس راهور توقیف خواهد شد. بنابراین اگر پیامک دوم را دریافت کردید حتماً پیگیری کرده و به مراجع مربوطه مراجعه نمایید. چراکه پلاک خودروی شما به پلیس راهور اعلام و در هرجایی از ایران که باشید توقیف و روانه پارکینگ خواهد شد و برای رفع توقیف آن حداقل به مدت یک هفته به دردسر خواهید افتاد.

مرتبه سوم

درصورتیکه پیامک برای بار سوم و دفعات بعد ابلاغ شود علاوه بر توقیف خودرو پرونده ای تشکیل و به مرجع قضایی ارسال خواهد شد. و نهایتاً به مجازات جرم کشف حجاب یعنی جزای نقدی که با توجه به تعداد دفعات تکرار جرم تعیین می شود محکوم خواهید شد.

توجه داشته باشید اگر پیامکی که برای شما ارسال شده دارای کد تخلف نباشد نیازی به مراجعه به پلیس امنیت یا کلانتری نیست ولی اگر دارای کد تخلف بود باید حتما به کلانتری یا پلیس امنیت مراجعه نمایید تا از توقیف خودرو پیشگیری کنید.

آیا می توان به پیامک کشف حجاب اعتراض کرد؟

اگر شخصی که پیامک تذکر یا ابلاغ به جهت کشق حجاب دریافت کرده مدعی اشتباه در گزارش کشف حجاب باشد می تواند به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نماید و عتراض خود را بصورت کتبی در آنجا ثبت کرده و مدارک مربوط به کشف حجاب نظیر عکس یا فیلم را بخواهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل سارا وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.