حضانت چیست ؟

حضانت : تربیت و نگهداری از اطفال یکی از مهمترین مسائل جامعه بوده و هردوی والدین نقش بسزایی در این امر دارند به همین دلیل موضوع حضانت حق و تکلیف پدر و مادر بوده و یکی از اموری است. که موضوع دعوای بسیاری از زوجین بعد از جدایی قرار میگیرد .

مفهوم حضانت

حضانـت در لغت به معنی نگهداری است.
حضانـت در اصطلاح مراقبت از جسم و جان کودک وتعلیم وتربیت وپرورش روحی و معنوی کودک است.

احکام حضانت اطفال

مطابق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی:

پدر و مادر مکلف به حضـانت از فرزند میباشند. و همچنین این حق برای هر دو میباشد. حق تقدم پدر ومادر بعد از جدایی نیز باقی میماند واینگونه نیست که پس از جدایی دادگاه اختیار کامل داشته باشد. تا حضـانت را به هر کدام که میخواهد ویا به شخص دیگری بدهد.

بعد از جدایی حضانت اطفال، چه پسر و چه دختر تا ۷ سالگی با مادر و بعد از آن حضانت دختر تا ۹ سال تمام و پسر تا ۱۵ سال تمام قمری با پدر میباشد. و بعد از این سن فرزندان ، خود انتخاب می کنند که با کدام یک از والدین زندگی کنند. اگر در این مورد اختلاف به وجود آید دادگاه تعیین تکلیف میکند. البته ناگفته نماند که دعوای حضانت صرفا برای والدین طلاق گرفته نیست و ممکن است زوجین طلاق نگرفته باشند. و جدا از هم زندگی کنند و در خصوص حضانت و نگهداری فرزندان دچار اختلاف شوند.

حضانت

پدر و مادر میتوانند با توافق حضانت را به طرف دیگر واگذار کند.

طبق ماده ۴۳ قانون حمایت خانواده حضـانت فرزندانی که پدرشان فوت شده با مادر آنها است مگر اینکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادستان دادن حضانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند تشخیص دهند.

مطابق ماده ۱۱۷۰ چنانچه مادر در زمانی که حضـانت طفل با اوست به دیگری شوهر کند ویا به جنون مبتلا شودحضانت از او سلب میشود.

هیچ یک از پدر ومادر حق ندارند از حضانت طفل در مدتی که این وظیفه بر عهده آنها میباشد خودداری کنند. و در صورت امتناع، دادگاه هر یک از پدر یا مادری که از انجام وظیفه خود تخلف می کند. الزام به حضانت فرزند میکند واگر الزام ممکن نباشد نگهداری از فرزند به خرج پدر و در صورت فوت پدر به خرج مادر تامین می‌شود.

پس از رسیدن طفل به بلوغ موضوع حضـانت منتفی میشود. و فرد بالغ میتواند با هر یک از پدر ومادر یا پدر بزرگ ومادر بزرگ زندگی کند.

موانع حضانت

مطابق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی در صورت درمعرض خطر قرار گرفتن سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل از حضور نزد پدر ومادر در موارد زیر حضانت از آنها سلب میشود :

  1. اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر وقمار.

  2. اشتهار به فساد اخلاق و فحشا.

  3. ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی.

  4. سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مثل فساد و فحشا، تکدی‌گری وقاچاق.

  5. تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.

حق ملاقات

مطابق ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی در صورتی که پدر و مادر به علت طلاق یا به هر جهت دیگر در یک منزل سکونت نداشته باشند. هر یک از پدر ومادر که طفل تحت حضانت او نمی باشد حق ملاقات طفل را دارد تعیین زمان ومکان ملاقات در صورت اختلاف ابوین با دادگاه است.
اجداد پدری و مادری هم حق ملاقات طفل را دارند.
هر گاه مسئول حضـانت مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود. برای بار اول به جزای نقدی درجه ۸(تا ده میلیون ریال )ودر صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم میشود.
مطابق ماده ۴۰ قانون حمایت خانواده هر کس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضـانت طفل استنکاف کند. یا مانع اجرای آن شود یا مانع تحویل فرزند شود تا زمان اجرای حکم بازداشت میشود.

با توجه به اهمیت موضوع حضـانت با مشورت با وکیل خانواده مجرب در امر حضانت و ملاقات فرزند با حقوق خود در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.