رابطه نامشروع چه مجازاتی در قانون دارد ؟

مجازات رابطه نامشروع چیست ؟

طبق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی “اگر زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد. مرتکب روابط نامشروع یا اعمال منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند به شلاق تا نودونه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر میشود.”

تفاوت رابطه نامشروع با زنا

همانطور که از ظاهر ماده پیداست رابطه نامشروع ، جرمی متفاوت از زناست . در جرم زنا رابطه زن و مرد به دخول منجر شده و نزدیکی بطور کامل صورت میگیرد. در صورتی که در جرم رابطه نامشروع ممکن است هرگونه تماس فیزیکی بین آنها بوجود آید. ولی منجر به دخول نشود و اصطلاحا می گویند رابطه نامشروع مادون زنا است. جرم زنا از جرایم حدی است و مجازات آن نیز در شرع مقدس اسلام تعیین شده است. و مجازات زانی و زانیه با توجه به اینکه زنا محصنه(زنای زن و مرد متاهل) است یا غیر محصنه ۱۰۰ ضربه شلاق حدی یا رجم می باشد.

مصادیق جرم رابطه نامشروع

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی با دو مثال تقبیل و مضاجعه یعنی در آغوش گرفتن و بوسیدن ، مصادیق رابطه نامشروع را بصورت تمثیلی بیان کرده. و باعث ایجاد ابهام در مصادیق آن شده و روشن نیست. که منظور از رابطه نامشروع صرفا تماس فیزیکی و جسمی است. یا شامل صحبت کردن زن و مرد در اماکن مختلف مثل منزل و پارک و کافه و سینما و نیز ارتباط تلفنی و چت کردن و اس ام اس و … نیز می شود .

از این رو دیدگاه قضات نیز در صدور آرای خود در مورد جرم رابطه نامشروع متفاوت بوده و گاهی با تفسیر موسع این ماده شمول آن را به روابطی که فیزیکی نبوده و صرفا در حد چت کردن و مکالمه تلفنی بوده. نیز گسترش داده و با احراز رابطه نامشروع . حکم محکومیت صادر می کنند. و برخی از قضات نیز با تفسیر مضیق ماده به سادگی رای به محکومیت نمی دهند.

مجازات رابطه نامشروع

گفته می شود رابطه نامشروع با عمل منافی عفت که در ماده ۶۳۷ بیان شده . دو عمل متفاوت است و رابطه نامشروع عبارت از هرگونه رابطه بین زن و مردی است. که به هم محرم نیستند و از آن رابطه لذت می برند مثل اینکه با هم چت کنند یا مکالمه تلفنی داشته باشند. یا با هم به پارک و سینما یا مهمانی بروند و عمل منافی عفت هم هرگونه تماس فیزیکی کمتر از زنا بین زن و مرد مانند در آغوش کشیدن و بوسیدن و لمس کردن است. و قضات محترم نیز می بایست با توجه به اینکه رابطه در چه سطحی بوده اقدام به صدور حکم به شلاق از یک تا نودونه ضربه نمایند.

اصلی که در قانون مجازات وجود دارد اصل تفسیر مضیق (محدود) قوانین جزایی است. یعنی تفسیر قوانین جزایی باید به نفع متهم باشد و بگونه ای نباشد. که یک ماده ای که عملی را جرم انگاری کرده گسترش داد. و عمل متهم را تحت شمول آن دانست ، چرا که اصل بر برائت است .

ولی آرای صادره از دادگاهها نشان دهنده این است. که تمایل اکثر قضات به گسترش جرم رابطـه نامشـروع به هرگونه رابطه بین زن و مرد چه فیزیکی مثل بوسیدن و همخوابگی و حتی دست دادن و چه غیر فیزیکی مثل صرف صحبت کردن بصورت حضوری در اماکن عمومی. یا خصوصی و یا ارتباط غیر حضوری بصورت مکالمه تلفنی یا چت کردن و… می باشد .

آیا رسیدگی به جرم رابطه نامشروع نیاز به شاکی خصوصی دارد؟

رابطـه نامشـروع از جمله جرایم غیر قابل گذشت است و ممکن است شاکی خصوصی داشته باشد مثل همسر و نیز ممکن است شاکی خصوصی نداشته باشد. و اگر بصورت مشهود در اماکن عمومی واقع شود نیروی انتظامی و سایر ضابطین انتظامی در این خصوص اقدام لازم را انجام خواهند . جرم رابطه نامشروع بعد از شروع به تعقیب حتی با گذشت شاکی خصوصی متوقف نخواهد شد. چرا که دارای جنبه عمومی بوده و باعث خدشه دار شدن عفت عمومی شده است. و مجرم به مجازات خود خواهد رسید.

مرجع رسیدگی به جرم رابـطه نامـشروع

برخلاف همه جرایمی که می بایست ابتدائا دادسرا اقدامات لازم را جهت تحقیقات مقدماتی و رسیدگی و صدور قرار نهایی انجام دهد و در صورت احراز مجرمیت با صدور قرار جلب به دادرسی پرونده را به دادگاه ارسال نماید. طبق ماده ۳۰۶ اصلاحی قانون آیین دادرسی مدنی ۱۳۹۶ ، پرونده مستقیما به دادگاه ارجاع شده و بدون نیاز به تحقیقات دادسرا از همان ابتدا در دادگاه صالح یعنی دادگاه کیفری دو محل وقوع جرم رسیدگی شود.

رابطه نامشروع با اکراه و تهدید

قسمت اخیر ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی ، مجازات شلاق را فقط در مورد زن و مردی قابل اعمال دانسته که با رضایت خود اقدام کرده باشند. و در صورتی که یکی از طرفین ، طرف دیگر را تهدید کرده و با زور و اجبار مرتکب جرم شده باشد. شخصی که اکراه شده قابل مجازات نیست.

توجه داشته باشید تحت شرایطی مجازات شلاق قابل تبدیل به جزای نقدی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت مشاوره در خصوص رابطه نامشروع با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.