سرقت موبایل | اگر گوشیمان را دزدیدند چکار کنیم؟

سرقت موبایل | اگر گوشیمان را دزدیدند چکار کنیم؟ موبایل یکی از وسیله هایی است که امروزه مورد استفاده اکثریت مردم بوده و به عنوان یک وسیله شخصی همیشه همراه آنها می باشد. اغلب محتوی اطلاعات شخصی و مهم افراد است که درصورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن دردسر فراوانی برای شخص ایجاد خواهد کرد. و البته قیمت موبایل تحت تاثیر تورم اقتصادی و نوسانات ارزی روزانه در حال تغییر است. و مسلماً گم کردن یا به سرقت رفتن موبایل موجب ضرر مادی نیز برای صاحب آن خواهد بود.

متاسفانه تحقیقات به ما نشان می دهد در ایران با توجه به رشد سه برابری قیمت گوشی های موبایل، آمار سرقت آن ها نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین با افزایش سرقت موبایل موجی از نگرانی در شهروندان ایجاد شده است. در این مقاله سعی کردیم برایتان از سرقت موبایل و شرایط اثبات آن، پیگیری آن و پیشگیری از سرقت سخن بگوییم ، با وکیل کیفری همراه باشید…

سرقت موبایل

چه زمانی می توان گفت که موبایل به سرقت رفته است؟

برای اینکه از نظر حقوقی حرف ما درست باشد و واقعا بدانیم سرقتی صورت گرفته یا خیر، ابتدا با ارکان سرقت آشنا شوید. یعنی با وجود این سه رکن است که سرقت معنا پیدا می کند.

رکن اول سرقت در ماده 267 ذکر شده است که می گوید سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر یعنی مال متعلق به شخص دیگری باشد.

رکـن دوم ربایش است عمل ربایش ممکن است از کیف قاپی شامل شود تا تهدید برای ربودن موبایل.

رکن سوم مربوط به نیت و قصد لازم برای ارتکاب جرم سرقت موبایل است یعنی فرد باید نیت و قصد آن را داشته و برای آن برنامه ریزی کرده باشد و اقدامی صورت گرفته باشد. پس همان طور که گفتیم در صورت وجود این سه رکن می توان کسی را سارق دانست و گفت که سرقتی صورت گرفته.

جالب است بدانید نحوه سرقت موبایل و محل سرقت موبایل آن در مجازات سارق تعیین کننده است.

مجازات سرقت گوشی از طریق کیف قاپی یا جیب بری چیست؟

اگر سرقت گوشی از طریق کیف قاپی یا جیب بری صورت گرفته باشد؛ طبق ماده 657 قانون مجازات اسلامی :هر کس مرتکب ربودن مال دیگری از طریق کیف زنی، جیب بری و امثال آن شود به حبس از یک تا پنج سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

اگر سرقت موبایل با آزار صورت گیرد یا سارق مسلح باشد، مجازات آن چیست؟

طبق ماده 652 قانون مجازات اسلامی اگر سرقت موبایل همراه با آزار باشد. و یا سارق مسلح باشد به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

اگر سرقت گوشی در شب صورت گرفته باشد و آن سرقت با سلاح همراه بوده باشد. آنگاه طبق ماده 654:

 • هرگاه سرقت در شب واقع شده باشد و سارقین دو نفر با بیشتر باشند و لااقل یک نفر از آنان حامل سلاح ظاهر یا مخفی باشد در صورتی که بر حامل اسلحه عنوان محارب صدق نکند جزای سارقان حبس از پنج تا پانزده سال و شلاق تا 74 ضربه می باشد.
 • اگر سرقت گوشی در خیابان ها و راه ها صورت گرفته باشد در صورتی که محارب صورت نگرفته باشد به سه تا پانزده سال حبس تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.

چگونه می توان اثبات کرد که موبایل به سرقت رفته است؟

ابتدا بدانید که از چند طریق می توان اثبات کرد که موبایل شما به سرقت رفته است.

 1. برای اثبات سرقت گوشی می توانید به هر یک از ادله اثبات دعوا استناد کنید مثلا یکی از ادله اثبات دعوا شاهد است. یکی از راه ها آن است که شاهد در دادگاه شهادت دهد. همچنین اگر خود مرتکب نیز اقرار کند، سرقت اثبات می شود.
 2. شاید از خودتان بپرسید که در صورت داشتن فیلم از دوربین مدار بسته و یا داشتن تصویر می توان سرقت را اثبات کرد؟ بله می توان برای اثبات از دوربین مداربسته، فیلم یا عکس کمک گرفت.

ولی متاسفانه از آنجایی که سرقت به طور ناگهانی صورت می گیرد. در اکثر موارد فرد شاکی سند و مدرکی برای اثبات سرقت گوشی ندارد. در این حالت ابتدا بهتر است شاکی اقدام به طرح شکایت کیفری نماید و از پلیس و مراجع قانونی بخواهد تا با انجام تحقیقات سارق را پیدا کرده و اینگونه بتوان سرقت را اثبات کرد.

برای بسیاری این پرسش به وجود آمده است که اقداماتی که پلیس برای پیدا شدن تلفن همراه انجام می دهد، چیست؟ پلیس به تقاضای شاکی اقدام به انگشت نگاری می نماید. و یا با ردیابی سیمکارت آن موبایل، سارق را شناسایی کرده و سرقت را اثبات می نماید.

در این بخش از مقاله قصد داریم درباره مراحل پیگیری سرقت گوشی برایتان توضیحاتی را ارائه دهیم.
با ما همراه باشید.

مرحله اول :

آن است که شاکی به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رجوع کند. و شکایت طرح کند، همچنین در فرم شکایتی که طرح می شود باید ذکر شود که سرقت گوشی به چه صورت بوده است. مثلا به صورت کیف قاپی بوده و یا به صورت جیب بری بوده و…

مرحله دوم :

بعد از این مرحله باید منتظر ابلاغیه های دادسرا بمانید و بعد از اینکه ابلاغیه صادر شد. شما به دادسرا احضار می شوید سپس بعد از رفتن به دادسرا توضیحات خود و همچنین تمام شواهد و مدارکی را هم که در اختیار دارید ارائه می دهید.

سومین مرحله :

مرحله شناسایی سارق است که دو حالت وجود دارد :

 • اگر سارق آشناست و یا شاکی به کسی مظنون است. می توان آن فرد را معرفی کرد تا درباره وی نیز تحقیق شود .
 • اگر سارق غریبه است و یا اصلا نمی دانید چه شخصی است. بهتر است از دادسرا تقاضا کنید که پلیس به شما کمک کند و تحقیقاتی را انجام دهد تا سارق شناسایی شود.

دیگر روش های پیدا کردن موبایل سرقت شده

روش های متفاوت دیگری بجز شکایت از طریق مراجع قضایی برای پیگیری موبایل سرقت شده :

ردیابی گوشی با GPS :

اگر اینترنت سیم کارت گوشی شما و قابلیت GPS در آن فعال باشد. می توانید از این طریق و البته فعال بودن قابلیت find my iPhone در آیفون ها یا Android Device Manager در گوشی های اندرویدی برای گوشی های به سرقت رفته خود اقدام کنید.

ثبت نام در سامانه همیاب:

جالب است بدانید سامانه کشوری به نام همیاب 24 وجود دارد.
یکی از راه های مهم پیگیری گوشی سرقت شده از طریق همین سامانه انجام می شود.
جهت فعال شدن فرآیند ردیابی گوشی سرقتی یا گم شده شماره IMEI گوشی را در سامانه همیاب 24 ثبت نمایید.

پیگیری گوشی سرقت شده از طریق اپراتور همراه اول بعد از به دست آوردن کد IMEI مراحل زیر را طی کنید :
کد IMEI#سریال گوشی 2141*10را با یکی از خطوط همراه اول شماره گیری کنید.
بعد از این مرحله به مدت 10 روز سیم کارت شما رد یابی خواهد شد و نتیجه رد یابی برای شما ارسال خواهد شد.

اگر بخواهید گوشی سرقت شده خودتان را از طریق اپراتور ایرانسل پیگیری کنید باید به شیوه زیر عمل کنید :

در این روش باید کد IMEI گوشی مورد نظرتان را داشته باشید. سپس با یکی از خطوط ایرانسل مراحل زیر را انجام دهید.
کد # 6410 * را از گوشی شماره گیری کنید.
سپس عدد 1 را ارسال کنید چرا که از این طریق هزینه رد یابی و پیگیری گوشی سرقت شده که معادل 100 تومان است از حساب شما کسر می شود با ارسال عدد 1 یا دو عدد پیشنهادی دیگر اپراتور سیم کارتی که در گوشی مفقود شده شما فعال بوده را مشخص کنید.

کد IMEI گوشی را ارسال نمایید.

در این حالت ایرانسل ظرف 48 ساعت نتیجه را بررسی کرده و از طریق پیامک برایتان ارسال خواهد کرد.
از این طریق راحت تر می توانید مراحل قانونی را طی کنید.

سخن پایانی با وکیل وطن دوست :

در این مقاله سعی کردیم مجازات سرقت گوشی و مراحل پیگیری آن را برایتان به اختصار توضیح دهیم.

 • برای اینکه کم تر در معرض سرقت قرار بگیریم می توان اقدامات دیگری را نیز انجام دهیم / مثلا اگر موبایل‌تان در کیف تان قرار دارد بهتر است کیف خود را به صورت ضرب دری بندازید. و یا از خیابان ها و مکان های خلوت عبور نکنید.
 • همچنین بهترین کار این است که سریعا گوشی خود را رجیستر کنید. حتما بعد از خرید گوشی موبایل در سریع ترین زمان ممکن آن را در سامانه همتا ثبت و به نام خودتان رجیستر کنید.
 • حتما برای دستگاه خود قفل بگذارید تا سارق نتواند به آسانی به اطلاعات تلفن همراه شما دسترسی پیدا کند. و نیز هنگام صحبت کردن با موبایل در اماکن عمومی سعی کنید حتی الامکان از هندز فری یا آی پد استفاده کنید و کمتر گوشی خود را در معرض دید قرار دهید.
 • همچنین قابلیت find my iPhone یا Android Device manager را فعال کنید.
 • حتما یک Gmail را در گوشی خود فعال کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرقت موبایل و پیگیری آن از طریق مراجع قضایی با وکیل خود سارا وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.