سوگند یا قسم دروغ چه مجازاتی دارد ؟؟

مجازات سوگند یا قسم دروغ : غالبا افراد برای اثبات حقانیت خود به سوگند متوسل شده و با قسم به نام عزیز خود صحه بر گفته های خود میگذراند. و بسیاری نام خداوند را گواه سوگند خود نموده و به اسم اعظم الهی قسم میخورند . خداوند متعال عزیز و نام او نزد همه انسانهای معتقد محترم است. پس نام خداوند سبحان جز به حق و حقیقت نباید برده شود .

این موضوع بقدری مورد توجه است که سوگند دروغ در روایات و احادیث بسیاری نهی شده است. در روایتی پیامبر اکرم به حضرت علی می فرمایند تا زمانی که ضرروت اقتضا نکند. چه راست و چه دروغ به نام خداوند سوگند یاد نکن چراکه خدواند به کسی که سوگند دروغ بخورد رحم نمیکند.

در سایر ادیان نیز همچون دین اسلام قسم دروغ گناه بزرگیست. و از سوی پیامبران الهی امری ناپسند و مذموم شمرده شده است که برکت را از بین برده و باعث ناخشنودی پروردگار می گردد.

مجازات سوگند یا قسم دروغ
بعد از این مقدمه در مذمت سوگند دروغ به مجازات آن در قانون می پردازیم . با وکیل کیفری همراه باشید…

مجازات سوگند دروغ چیست؟

در دعاوی حقوقی و کیفری طرفین برای اثبات ادعای خود از دلایلی مانند سند ، تحقیقات محلی ، کارشناسی ، اقرار ، شهادت و سوگند .

همانطور که مشاهده کردید یکی از دلایلی که طرفین دعوا به آن استناد می کنند سوگند است.
سوگند در دادگاه و نزد قاضی به نام خداوند است. و شخص به خدا سوگند میخورد که حقیقت را بگوید و جز حقیقت چیزی نگوید .
گاهی پیش می آید شخص برای اثبات ادعای کذب خود یا دیگری یا برای تبرئه از اتهامی که بر او وارد شده به دروغ سوگند یاد کند. و دادگاه بر مبنای سوگند وی اقدام به صدور رای نماید و بدین ترتیب سوگند دروغ او موجب پایمال شدن حقی گردد. اگر بعدا مشخص شود که سوگند به دروغ یاد شده نه تنها به مجازات سوگند دروغ محکوم می شود. به مجازات جرمی که به واسطه سوگند از آن تبرئه شده بود نیز محکوم خواهد شد.

به عنوان مثال شخصی در دادگاه متهم به تهدید و توهین علیه دیگری شده و برای رفع اتهام از خود سوگند دروغ بخورد. ولی بعدا مشخص شود که به دروغ قسم خورده علاوه بر اینکه به مجازات سوگند دروغ محکوم میشود. به مجازات تعیین شده برای تهدید و توهین نیز محکوم خواهد شد.

مجازات سوگند دروغ چه در دعوای حقوقی و چه دعوای کیفری ۶ ماه تا ۲ سال حبس می باشد.

چگونه از شخصی که در دادگاه قسم دروغ خورده شکایت کنیم؟

همانطورکه در بالا اشاره شد قسم دروغ در دادگاه جرم است و برای آن مجازات تعیین شده بنابراین می توان از کسی که در دادگاه قسم دروغ خورده شکایت کرد . اگر دلایلی مبنی بر حقانیت خود و دروغ بودن سوگند شخص دارید میتوانید با شکایت از طریق دفاتر خدمات قضایی دروغ بودن سوگند او را اثبات کرده و رای دادگاه را به نفع خود بگیرید. که البته اثبات این امور راحت نبوده و یک وکیل باتجربه و متخصص در این زمینه می تواند به شما کمک نماید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.