شرایط و نحوه تعویق صدور حکم

تعویق صدور حکم در چه مواردی امکانپذیر است ؟  هنگامی که افراد جرمی مرتکب می شوند و مجرمیتشان هم توسط قانون به تایید می رسد. حکمی برای مجازات فرد در نظر گرفته می شود اما به دلایل مختلفی مثل ایجاد شدن سوء سابقه برای مرتکب و خدشه دارشدن وجهه اجتماعی او، قانونگذار با تاسیس نهادهایی نظیر تعویق صدور حکم و یا تعلیق اجرای مجازات فرصت جبران را فراهم آورده است.

تعویق صدور حکم به چه صورت است؟

تعویق یعنی به عقب انداختن و ایجاد وقفه و تعویق صدور حکم یعنی به عقب انداختن صدور حکم .

نحوه تعویق صدور حکم

اصولا هنگامی که فردی مرتکب جرم می شود مرجع قضایی بدون ایجاد وقفه و در اسرع وقت موظف است به موضوع رسیدگی کرده و اقدام به صدور رای کند. ولی در برخی از جرایم قانونگذار به دادگاه اجازه داده است که برای مدت محدودی صدور حکم را به تعویق بیاندازد و اقدام به صدور حکم نکند و اگر در این مدتی که صدور حکم به تعویق افتاده شخص مرتکب جرم دیگری نشود. و دستوراتی که دادگاه برای مرتکب در نظر گرفته انجام دهد بطور کلی از کیفر معاف می شود.

مدت تعویـق صـدور حکـم چقدر بوده و در خصوص چه جرایمی اعمال می شود؟

طبق ماده ۴۰ قانون مجازات اسلامی مدت تعویق صدور حکم ۶ ماه تا ۲ سال بوده و در مورد جرایم تعزیری درجه ۶ تا ۸ قابل اعمال می باشد.

شرایط تعویق صدور حکم :

  1. درصورت وجود جهات تخفیف نظیر گذشت شاکی ، همکاری با مرجع قضایی ، شرایط خاص موثر در وقوع جرم مثل تحریک خود قربانی یا انگیزه شرافتمندانه ، اقرار مرتکب و اظهار ندامت و پشیمانی و …
  2. تشخیص اینکه مرتکب اصلاح شده و مرتکب جرم نخواهد شد.
  3. مرتکب با اقدامات خود خسارات وارده را جبران کند و یا ترتیبی برای جبران آن برقرار کند‌.
  4. نداشتن سوء پیشینه کیفری .

انواع تعویق صدور حکم :

تعـویق صدور حکم به دو صورت ساده و مراقبتی قابل اعمال است.

تعویق ساده چیست؟

تـعویق ساده هنگامی است که مجرم کتباً تعهد می دهد. که در مدت تعیین شده توسط دادگاه جرمی مرتکب نشود. و از نحوه رفتار او اینطور برداشت شود که فرد اصلاح شده و در آینده فرد مفیدی برای جامعه خواهد بود.

تعویق مراقبتی چیست؟

تعـویق مراقبتی هنگامی است که مجرم علاوه بر تعهد کتبی متعهد می شود. یک سری دستورات تعیین شده از سوی دادگاه را در مدت تعویق رعایت یا اجرا کند.

تدابیری که طبق ماده ۴۲ قانون مجازات اسلامی مرتکب در زمان تعویق مراقبتی مکلف به رعایت آن است:

  1. حضور به موقع در زمان و مکان معین شده توسط مقام قضایی یا مددکار اجتماعی ناظر.
  2. ارائه اسناد و اطلاعات و مدارک تسهیل کننده نظارت بر اجرای تعهدات محکوم برای مددکار اجتماعی.
  3. اعلام هر گونه تغییر اقامتگاه، شغل، جابه جایی در مدت کمتر از پانزده روز و اراءه گزارش از آن به مددکار اجتماعی.
  4. کسب اجازه از مقام قضایی به منظور خروج از کشور.

در تعویق مراقبتی دادگاه می تواند فرد را ملزم به اجرای یک یا چند مورد از دستوراتی نظیر آموختن حرفه ای خاص، ترک اعتیاد و… نماید. البته دادگاه توجه دارد علاوه بر اینکه فرد دستورات را انجام داده و اصلاح شود اختلال عمده و اساسی در زندگی او یا خانواده اش ایجاد نشود پس شرایط زندگی فرد و خصوصیات مرتکب نیز در نظر گرفته می شود.

سخن پایانی :

همانطور که ملاحظه کردید برای برخی از افراد علی رغم اینکه فرد مجرم شناخته شده همچنان فرصت جبران باقی مانده است. پس چه بهتر است مشکل خود را با وکیلی با تجربه و دلسوز در میان بگذاریم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.