طلاق از طرف زوجه (از طرف زن)

طلاق از طرف زوجه : طلاق یکطرفه ممکن است از طرف زوج یا زوجه مطرح شود . طبق قانون حق طلاق با مرد است و مرد می تواند بدون وجود دلیل خاصی هر موقع که اراده کند. با طرح دعوای طلاق از طرف زوج و پرداخت حقوق مالی زوجه ، همسرش را طلاق دهد ولی برای تقدیم دادخواست طلاق از طرف زوجه حتما نیاز به وجود دلیلی مبنی بر عسر و حرج زن است. و او نمی تواند بدون دلیل تقاضای طلاق نماید و دلیلی که برای طلاق ارائه می کند باید حتما محکمه پسند باشد. وگرنه دعوای او محکوم به رد خواهد شد.

دعوای طلاق از طرف زوجه یکی از دشوارترین و زمانبرترین دعاوی خانوادگی است. که ممکن است حتی سالها به طول انجامد.

وکیل طلاق از طرف زوجه

در نظر داشته باشید که اگر برای طلاق از طرف زوجه وکیل نداشته باشید. ممکن است پروسه طلاق خیلی طولانی تر شود و حتی با شکست مواجه شود چرا که پذیرش طلاق از طرف زوجه توسط دادگاه بسیار دشوار است. و دادگاههای خانواده عموما در این مورد برخورد سختگیرانه ای دارند و دعوا را رد می کنند.

بسیار پیش می آید که زن هیچ یک از دلایل احراز عسر و حرج برای طلاق را ندارد و معمولا به دلیل اکراهی که در نتیجه سو رفتار و سو معاشرت شوهر پیش آمده خواستار طلاق هستند. که راه دشوار و پر فراز و نشیبی درپیش دارند.

بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از اطاله وقت و هزینه و انرژی پرونده طلاق خود را به وکیل مجرب خانواده در امور خانواده و طلاق بسپارید .

طلاق از طرف زوجه (از طرف زن)

دادخواست طلاق از طرف زوجه نیازمند طرح دعاوی متعددی است. که جهت طرح دعوای طلاق لازم است و ممکن است شخص اطلاع از این امور نداشته باشد. و بعد از رد دعوا دچار سردرگمی شود به همین جهت حتما در این مورد به وکیل مراجعه کنید و یا مشاوره بگیرید.

دلایل طلاق از طرف زوجه

در عقدنامه که هنگام عقد نکاح به امضای زوجین می رسد شروطی ذکر شده است که در صورت احراز هر یک از این شرایط زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید .
بند ب شرایط ضمن عقد عقدنامه به زوجه وکالت در طلاق با حق توکیل می دهد. که در صورتی که طبق بندهای ۱۲ گانه عقدنامه دچار عسر و حرج شد با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق نماید و خود را مطلقه کند.

شروط 12 گانه

 1. اگر شوهر به مدت ۶ ماه به هر دلیلی نفقه زن را نپردازد و نتوان او را الزام به پرداخت نمود.
 2. اگر مرد با زن سورفتار داشته باشد و این بدرفتاری و سومعاشرت بقدری باشد که زن نتواند آن را تحمل کند.
 3. شوهر به بیماری صعب العلاجی که برای زن مخاطره آمیز باشد دچار شود .
 4. شوهر به جنون مبتلا شود.
 5. اگر زوج به شغلی که منافی با حیثیت و مصالح خانوادگی باشد مشغول بوده و علیرغم منع دادگاه به آن شغل ادامه دهد.
 6. زوج با حکم قطعی دادگاه به ۵ سال حبس و یا بیشتر محکوم شود یا به ۵ سال حبس بدل از جزای نقدی محکوم شود و حکم در حال اجرا باشد.
 7. زوج اعتیادی داشته باشد که برای زندگی مضر باشد و زوجه نتواند تحمل کند.
 8. شوهر زندگی خانوادگی را بدون دلیل ترک کند و یا به مدت ۶ ماه متوالی غیبت کند و عذر موجهی نداشته باشد.
 9. در صورتی که زوج مرتکب جرمی شود که مغایر با شئونا خانوادگی زن باشد و طی محکومیت قطعی مجازات تعزیری یا حدی در مورد او اجرا شود.
 10. زوج عقیم باشد و یا به هردلیل دیگری با گذشت ۵ سال از ازدواج بچه دار نشود.
 11. زوج مفقودالاثر باشد و تا۶ ماه از تاریخ مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود.
 12. شوهر بدون رضایت همسرش ازدواج کند و یا در صورت تعدد زوجات عدالت را نسبت به آنها رعایت نکند.

عسر و حرج

این موارد تمثیلی هستند و از مصادیق عسر و حرج محسوب می شوند. و اگر زوجه دلایل دیگری برای طلاق ارائه کند که موجب عسر و حرج او در زندگی شده و ادامه زندگی زناشویی را برای او غیر قابل تحمل و دشوار کرده و این موضوع برای دادگاه ثابت شود حکم طلاق را صادر میکند.

زوجه میتواند با اثبات هر یک از موارد فوق در دادگاه وکیل از طرف زوج برای طلاق و بذل و قبول بذل مهریه به هر میزان که بخواهد شود و دادگاه زوج را الزام به طلاق زوجه می کند. و اگر الزام زوج ممکن نباشد به دستور دادگاه طلاق داده میشود.

طلاق به درخو است زوجه چگونه است؟

اگر خانمی قصد اقدام برای طلاق از همسرش را داشته باشد :

ابتدا می بایست به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و دادخواست طلاق از طرف رزوجه را تقدیم کند . مدارک مورد نیاز برای ثبت دادخواست طلاق عبارت است از عقدنامه ، شناسنامه ، کارت ملی .

 1. بعد از تقدیم دادخواست ، دعوا به یکی از شعب دادگاه خانواده که صلاحیت رسیدگی دارد ارجاع می شود .
 2. از طریق سامانه ثنا وقت رسیدگی ابلاغ می شود.
 3. بعد از رسیدگی رای صادر شده و به طرفین ابلاغ می شود.

توجه داشته باشید که در صورت گرفتن وکیل تمام مراحل توسط وکیل انجام شده و نیازی به حضور شما در دادگاه و یا حتی در محضر برای ثبت طلاق وجود ندارد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.