طلاق به درخواست زوج یا مرد

طلاق به درخواست زوج یا همسر : اختلاف در زندگی مشترک امری طبیعی است اما گاهی این اختلافات به حدی می رسد که زندگی را برای طرفین دشوار می کند تا به حدی که زن و مرد به حد انزجار از یکدیگر می رسد.

درست است که طلاق در ذات خودش امری پسندیده نیست اما گاهی طلاق و جدایی تنها راه برای به دست آوردن آرامش و امید برای ادامه زندگی می باشد.

حق طلاق در قانون ایران به طور مساوی نیست این یعنی مردها از قدرت و اختیار بیشتری برای طلاق برخوردار هستند. به طوری که مرد هروقت که بخواهد می تواند همسرش را طلاق دهد حتی بدون دلیل !! اما زوجه یا زن اگر بخواهد از همسرش جدا شود باید دلیل یا مدرک داشته باشند. یعنی یا باید حق طلاق یا وکالت در طلاق داشته باشند یا به کمک وکیل طلاق عسروحرج را اثبات کند.

پرداخت حقوق مالی زن

شاید مهمترین دردسر مردها بعد از تصمیم بر جدایی لزوم و اجبار بر پرداخت حقوق مالی زن می باشد که کم هم نیست. حقوق مالی زن اعم از مهریه ، نفقه، اجرت المثل… می باشد

طلاق به درخواست زوج یا مرد

در صورتی که مرد بدون هیچ دلیل موجهی تصمیم بر جدایی و طلاق از همسرش بگیرد. باید تمام حقوق مالی زن را پرداخت کند. مگر اینکه زوجه نسبت به حقوق مالی خودش گذشت کند.

مهریه در طلاق از طرف مرد

سنگین ترین و مهمترین بدهی مردها به همسر خود پرداخت مهریه می باشد. در طلاق از طرف مرد مهریه زوجه باید تمام و کمال پرداخت شود.
اگر شما توان و ملائت مالی برای پرداخت هزینه و مهریه زن ندارید ناچاراً باید به کمک وکیل خانواده نسبت به درخواست اعسار اقدام کنید. اگر درخواست شما پذیرفته شود نسبت به تقسیط مهریه اقدام خواهد شد. وگرنه شما باید بدهی خود را نسبت به زوجه پرداخت نماید .

عواقب عدم پرداخت مهریه

ندادن مهریه به زن در طلاق از طرف زوجه عواقبی همچون توقیف اموال شوهر و همچنین توقیف یک چهارم حقوق وی اگر کارمند باشد و مسدو کردن همه حساب های مالی مرد می باشد بنابراین مهریه زوجه هم همچون بدهی تلقی می شود که تا آخر عمر بر گردن شماست و باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمائید. البته راهکارهایی هم برای عدم پرداخت مهریه یا کاهش میزان مهریه وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر باید با وکیل متخصص مهریه مراجعه نماید.

نارضایتی زن در طلاق از طرف مرد

اگر مرد تصمیم بر طلاق و جدایی از همسرش بگیرد در صورت نارضایتی زن از این جدایی عملاً زن نمی تواند کاری کند فقط می تواند روند رسیدگی به پرونده را طولانی تر کند تا جایی که ممکن است تا یک الی دو سال هم به طول بیانجامد.

گواهی عدم امکان سازش در طلاق از طرف زوج

پس از درخواست طلاق از طرف زوج در صورت عدم حصول سازش قاضی گواهی صادر می کند به نام گواهی عدم امکان سازش.
این گواهی تنها 3 ماه اعتبار دارد این. یعنی اگر مرد در این مدت نسبت به جاری نمودن صیغه طلاق اقدام نکند .به صورت خودکار این گواهی دیگر اعتباری نداشته و آن دو همچنان زن و شوهر خواهند بود. بنابراین یکی از راه های اعلام انصراف از طلاق از طرف زوج سری شدن مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش و عدم جاری کردن صیغه طلاق می باشد.

طلاق از طرف زوج چقدر طول می کشد؟

نمی توان به این سوال پاسخ روشنی داد چون بسته به دادگاه و شعبه رسیدگی کننده به پرونده و نموه رفتار طرفین دعوا، پرونده طلاق از طرف زوج ممکن است زودتر یا دیرتر به نتیجه برسد. یکی از دلایل طولانی شدن پروسه طلاق از طرف زوج تکثر تعداد درخواست طلاق در دادگاه ها و در مرحله بعد اعتراض زوجه یا زن به طلاق می باشد. که ممکن است پرونده طلاق را تا یک الی 2 سال هم به درازا بکشد.

مدارک لازم برای طلاق از طرف زوج

مدارک لازم برای درخواست طلاق از طرف مرد عبارت است از:
به همراه داشتن شناسنامه و همچنین به همراه داشتن قباله ازدواج یا سند نکاح و سپس نوبت به تنظیم و ثبت دادخواست می رسد.

مراحل طلاق از طرف زوج

اولین و مهمترین کار مراجعه به وکیل متخصص خانواده و اخذ مشاوره حقوقی می باشد. سپس وکیل شما باید نسبت به تنظیم دادخواست طلاق از طرف زوج اقدام کند سپس نوبت به ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی می رسد. پس از تعین تاریخ رسیدگی به پرونده طرفین دعوا باید در دادگاه معین شده و در تاریخ مقرر حضور داشته باشند. اگر زوجه در دادگاه حاضر نشود قاضی رای به طلاق غیابی خواهد داد. و باز هم مرد می تواند نسبت به اجرای صیغه طلاق و نهایی کردن طلاق اقدام کند.

تنصیف دارایی در طلاق به درخواست زوج

شاید شما هم شنیده باشید که اگر مرد بخواهد همسرش را طلاق دهد باید نصف دارایی خود را به همسرش بدهد . این همان شرط تنصیف دارایی است.

نکته اینجاست که این یک اجبار و الزام از پیش تعین شده نیست بلکه مرد باید در ضمن شروط عقد شرط تنصیف دارایی را پذیرفته باشد. تا زن بتواند این حقوق را مطالبه کند اگر مردی درضمن قباله و سند ازدواج حرفی از تنصیف دارایی نزده باشد. یا این شرط را نپذیرفته باشد هیچ حقی برای زن وجود نداشته وخبری از انتقال نصف دارایی مرد به زن نخواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.