فیشینگ چیست؟ و چه مجازاتی دارد ؟

فیشینگ چیست ؟ و مجازات آن در قانون چیست ؟ توضیحات کامل با وکیل وطن دوست : آیا تا به حال درباره کلاهبرداری هایی که در فضای مجازی صورت می گیرد چیزی شنیده اید؟

باتوجه به اینکه وقت زیادی را در فضای مجازی و با رسانه ها سپری می کنیم. ممکن است این دسته از کلاهبرداری ها برای هر کدام از ما پیش بیاید. پس به قول کلام معروف(پیشگیری بهتر از درمان است.) باید یک سری اطلاعات درباره این قبیل از کلاهبرداری ها بدانیم. تا احتمال این گونه خطر ها برای ما در فضای مجازی کمتر شود.

فیشینگ چیست

فیشینگ چیست؟

هنگامی که کلاهبرداران اطلاعات شخصی شما را همچون رمز عبور، کلمه کاربری، شماره ۱۶ رقمی عابر بانک، رمز دوم و ccv2 را به سرقت می برند. یا به قولی هک می کنند. شاید ندانید اما نام این قبیل از کلاهبرداری ها در فضای مجازی “فیشینگ” است.

توجه داشته باشید تمامی وبسایت هایی که در اینترنت وجود دارد قانونی نیست. بسیاری از وبسایت ها وجود دارند که جعلی هستند پس دقت کنید که اطلاعات شخصی و حساس خودتان را نباید در چنین وبسایت هایی قرار دهید.

  • آیا می دانید این قبیل از کلاهبرداری ها ممکن است حتی از طریق ایمیل نیز صورت گیرد؟
  • آیا می دانید تبهکاران برای فیشینگ روش های زیادی دارند. و به گونه های متفاوت حتی از طریق تلفن همراه کلاهبرداری می کنند؟

در ادامه مقاله انواع حقه های این تبهکاران را برایتان آورده ایم. تا بیشتر با آن ها آشنا شده و از خطرات احتمالی در فضای مجازی مصون بمانید.

فیشینگ از طریق تلفن

گاهی حملات فیشینگ از جانب افرادی است که ادعا می کنند از طرف بانک هستند. و به شما می گویند که مشکلی برایتان پیش آمده و به شما شماره تلفنی می دهند تا با آنها تماس بگیرید. به محض برقراری ارتباط با مهاجم به فرد گفته می شود برای حل مشکل، شماره حساب و رمز شخصی خود را وارد کند. و فیشر هایی که از سرویس تلفنی اینترنتی استفاده می کنند.

به گونه ای شما را می فریبند که فکر کنید از طرف سازمان مطمئن و معتبری با شما در ارتباط هستند. اما بهتر است بدانید یکی از شیوه های متداول و رایج فیشینگ ارسال لینک و آدرس هایی است. که متعلق به سازمان های غیر واقعی اند. شاید با خودتان بیاندیشید که بعد از خواندن این مقاله هرگز گول این لینک ها و آدرس ها را نمی خورید؛ اما بدانید آنها ترفندشان این است که لینک ها و آدرس های ارسال شده را بسیار شبیه به آدرس های اصلی می سازند. به گونه ای که شاید تفاوت لینک ها تنها در یک حرف باشد.

حال بدانید یک سری فیلتر وجود دارد که ضد فیشینگ است. و کار این فیلتر ها شناسایی متن هایی است. که عموما در ایمیل های حاوی آدرس جعلی است. ولی فیشر ها یعنی کسانی که فیشینگ می کنند. با تبدیل کردن عکس به متن به نوعی فیلتر را دور می زنند و ما را به چالش می کشند.

فیشینگ از طریق تب نبینگ

آیا با جدید ترین روش های فیشینگ که آن را به کار گرفته اند، آشنایی دارید؟ روش تب نبینگ نبینگ از جدید ترین روش هایی است که از طرف کلاهبرداران و کسانی که فیشنگ می کنند. به کار گرفته شده در واقع تب نبینگ برنامه ای است که وقتی کاربر صفحاتی را باز می کند و از آن استفاده می کند. به آرامی کاربر را به سمت سایت ساختگی سوق می دهند.

نوع دیگری از فیشینگ که متاسفانه توانسته بسیاری از کاربران را فریب دهد این است. که کاربر را به روش های مختلف به سمت سایت اصلی بانک سوق می دهند. سپس بالای صفحه یک پنجره باز شده که متعلق به بانک است و فرد با قرار دادن اطلاعات شخصی خویش در آن پنجره فریب آنها را می خورد.

روش اِویل توئینز

شخص مهاجم با درست کردن یک شبکه ی فِیک وایرلس که مانند سایر شبکه های قانونیست در اماکن عمومی نظیر فرودگاه یا ترمینال و … وجود دارد. و شخصی که وارد چنین شبکه ای می شود با ورود رمز عبور و سایر اطلاعات کارت بانکی مورد کلاهبرداری قرار می گیرند.

تفاوت فارمینگ با فیشینگ :

فارمینگ را نباید با فیشینگ اشتباه بگیرید. فارمینگ عبارت است از آلوده کردن فایل های میزبان رایانه شخص بگونه ای که یک کد مخرب برای کاربر ارسال می شود. و بدین ترتیب فایل های میزبان برای تبدیل URL های درخواستی کابر دستکاری می شوند. تا برای دسترسی به وب سایت ها استفاده شود.

سخن پایانی با وکیل وطن دوست

جهان امروز، جهان ارتباطات است. پس ما انسان ها نیز ناگریز از استفاده از رسانه ها و ابزار های ارتباطی هستیم. چه بهتر است که سواد رسانه ای و نحوه استفاده از شبکه های اجتماعی را بیاموزیم. و در صورت بروز مشکل امید خود را از دست نداده و برای رفع این مشکل با وکیل کیفری با تجربه مشورت کنیم.

ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.