سیر تا پیاز قرار نظارت قضایی

قرار نظارت قضایی چیست؟

آیا می دانید متهم با مجرم متفاوت است ؟

متهم کسی است که ارتکاب جرم توسط وی هنوز احراز نشده و با توجه به ادله ، ارتکاب جرم توسط وی محتمل است درصورتیکه مجرم کسی است که ارتکاب جرم توسط وی محرز و اثبات شده است. در نظام حقوقی ایران تا زمانی که مجرمیت فردی در دادگاه بررسی نشود و نسبت به آن حکم قطعی صادر نشود فرد همچنان متهم است. به همین جهت برای جلوگیری از فرار متهم یا عدم ارتکاب مجدد جرم تا زمان رسیدگی و صدور رای ، مرجع قضایی اقدام به صدور قرار تامین کیفری یا نظارت قضایی و یا هردو می نماید.

در واقع قرار تامین راهی است تا هر زمان دادگاه متهم را احضار کرد در مرجع قضایی حضور پیدا کند یعنی در عین حال که آزاد است همچنان تحت نظر است.

قرار نظارت قضایی چیست؟

مرجع صدور قرار نظارت قضایی :

صدور قـرار نظـارت قضایی از اختیارات بازپرس بوده و می تواند با توجه به نوع جرم و متناسب با آن اقدام به صدور قرار نظارت قضایی نماید. در جرایم درجه ۷ و ۸ که مستقیما در دادگاه رسیدگی می شود مرجع صدور قرار دادگاه خواهد بود.

انواع قرار های نظارت قضایی

قرار نظارت قضایی به دو دسته تقسیم میشود:

  1. قـرار نظارت تکمیلی
  2. قـرار نظار قضایی مستقل

قرار نظـارت تکمیلی :

بازپرس می تواند در کنار قرار تامین کیفری مثل قرار وثیقه یا کفالت اقدام به صدور قرار نظارت قضایی نیز نماید. که شامل موارد ذیل می باشد.

  1. منع رانندگی با وسایل نقلیه موتوری
  2. ممنوعیت از نگهداری سلاح دارای مجوز
  3. منع اشتغال به فعالیت های مرتبط با جرم ارتکابی
  4. معرفی نوبه ای خود به مراکز یا نهاد های تعیین شده توسط بازپرس
  5. ممنوعیت خروج از کشور

قـرار نـظارت قضـایی مستقل

در جرایم تعزیری درجه ۷ و ۸ درصورتیکه متهم برای جبران خسارات وارده تضمین مناسب بدهد مرجع مربوطه اختیار دارد صرفا قـرار نظـارت قضایی صادر کند .

قرارهای نظارت قضایی برای مدت معینی تعیین شده و مرجع مربوطه باید در صدور قـرار نـظارت قضایی به عوامل متعددی نظیر نوع جرم ارتکابی ، میزان مجازات ، دلایل وقوع جرم ، سوء پیشینه ، وضعیت شخصی و روحی متهم و سایر موارد توجه کرده و قـرار نظـارت را متناسب با این موارد صادر نماید. و در صورت عدم رعایت تناسب ، مرجع صادر کننده قرار مرتکب تخلف انتظامی شده است.

آیا قـرار نظـارت قضایی قابل اعتراض است؟

اگر قرار نظارت قضایی توسط بازپرس صادر شده باشد ظرف ۱۰ روز در دادگاه قابل اعتراض است. هم چنین اگر این قرار توسط دادگاه صادر شده باشد ظرف ۱۰ روز در دادگاه تجدید نظر استان قابل اعتراض می باشد.

قرار منع اشتغال به فعالیت های مرتبط با شغل ارتکابی در مورد کسی که پروانه اشتغال دارد چگونه اعمال می شود؟

اگر متهم دارای جواز کار یا پروانه اشتغال باشد. جواز کار یا پروانه اشتغال وی، باید از طریق مرجع مربوط و با اعلام قاضی بطور موقت اخذ و به مرجع صادر کننده یا اجرا کننده قرار گزارش گردد.

مدت ممنوعیت خروج از کشور چقدر است؟

مدت ممنوعیت ۶ ماه بوده و ممکن است توسط مرجع قضایی تمدید شود. ولی در صورت عدم تمدید مدت ممنوعیت خروج از کشور بطور خودکار لغو می شود.

با صدور قـرار نظـارت قضایی مبنی بر ممنوعیت نگهداری از سلاح ، مجوز نگهداری لغو و سلاح اخذ می شود.

قرار نظارت قضایی چه زمانی لغو می شود؟

  1. اجرای حکم ( در مورد مجازات حبس یا تبعید به محض شروع حبس یا تبعید قرار نظـارت قضایی لغو می شود)
  2. صدور قرار منع ، موقوفی ، تعلیق تعقیب، تعلیق اجرای مجازات و مختومه شدن پرونده

آیا رعایت دستورات مقرر در قرار نظارت قضایی تاثیری در مجازات دارد؟

کسی به دستورات مقرر در نظارت قضایی احترام بگذارد و به آن عمل کند نهایتا تخفیف شامل حالش می شود البته این امر به درخواست متهم باید به تایید دادستان برسد و چنانچه خود دادستان پیشنهاد تخفیف دهد می بایست به تایید دادگاه برسد‌.

در صورتی که متهم از قـرار نظـارت قـضایی تخلف کند چه عاقبتی در انتظار اوست؟

در این صورت اگر قـرار نـظارت قضایی همراه با قرار تامین کیفری صادر شود و از آن تخلف شود قـرار نظارت لغو می شود و در عوض قرار تامین شدید تر می شود.

اما اگر قرار نظـارت مستقل باشد مثل جرایم درجه ۷ و ۸ و از آن تخلف بشود. این قرار لغو می شود و به جای آن قرار تامین کیفری صادر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قرار نظارت قضایی و سایر موضوعات کیفری و حقوقی با وکیل وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.