قصور پزشکی + وکیل برای شکایت از پزشک متخلف

قصور پزشکی + روش های شکایت از پزشک با وکیل وطن دوست :  طبق آمار های داده شده در هفت ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ بیش از ۳ هزار پرونده در بخش کمیسیون های قصور احتمالی کادر درمان بررسی شده است.

طی گزارشی که سازمان بهداشت جهانی در آن اعلام کرد سالانه بیش از ۱۳۸ میلیون نفر در جهان به دلیل اشتباهات پزشکان آسیب می بینند.

از جمله نمونه های خطای پزشکی می توان به استفاده از دارو ها به شیوه ای نادرست، اشتباه در انتقال خون و اشعه و در موارد فجیع تر، قطع اشتباه یک عضو بدن یا جراحی اشتباه یک طرف مغز به جای طرف دیگر اشاره شده است.

به طوری که حتی یک متخصص داخلی می تواند با تجویز اشتباه دارو یا آندوسکوپی، دچار خطا شود.

مثلا می توان به قصور پزشکی در بخش اطفال و زنان و زایمان اشاره کرد. متاسفانه این قصور بیشتر با مرگ مادر یا فرزند همراه است.

وکیل قصور پزشکی
همچنین بیشتر جراحی های زیبایی مربوط به جراحی بینی است که متاسفانه قصور زیادی رخ می دهد و پزشکان عمل زیبایی نیز در معرض شکایت فراوانی هستند.

تفاوت قصور پزشکی و تقصیر پزشکی چیست؟

شاید در وهله اول این دو واژه یکسان و دارای یک معنی به نظر برسند. ولی باید توجه داشت که معنی این دو کلمه باهم متفاوت است.

منظور از قصور ، اشتباه به دلیل غفلت و سهل انگاری و مسامحه پزشکی است. که وظیفه درمان بیمار را داشته و خسارتی اعم از جسمی ، روحی یا معنوی به وی وارد کرده باشد.

اما اگر خطای پزشکی از سر عمد باشد به آن می گوییم تقصیر پزشکی.

زمانیکه یک پزشک مرتکب تقصیر پزشکی شده و عمداً موجب ورود خسارت به بیمار می شود. هم بلحاظ مدنی و هم کیفری قابل تعقیب است. علاوه بر پرداخت دیه و جبران خسارت از طرف پزشک خطاکار، این جرم جنبه عمومی نیز داشته و مرتکب محکوم به جزای نقدی، حبس و یا محروم شدن از حقوق اجتماعی می گردد.

طبق ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی درصورتی که قتل غیرعمد ناشی از بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم مهارت و یا عدم رعایت نظامات باشد. مرتکب به ۱ تا ۳ سال حبس و نیز پرداخت دیه درصورت مطالبه اولیای دم محکوم خواهد شد. و نیز طبق تبصره ماده ۲۹۵ قتل یا ضرب و جرح ناشی از موارد فوق قتل یا ضرب و جرح در حکم شبه عمد خواهد بود.

آیا پزشکی که در معالجه بیمار موجب مرگ یا آسیب بدنی او شود ضامن است؟

طبق ماده ۴۹۵ قانون مجازات اسلامی درصورتیکه پزشک در معالجه مقررات پزشکی و موازین فنی را رعایت کرده باشد مسئول نیست. حتی اگر از بیمار برائت نگرفته باشد همچنین درصورتیکه از بیمار برائت گرفته باشد. و مرتکب تقصیری هم نشود مسئول نیست. در غیر اینصورت ضامن دیه است.

بطورکلی درصورتیکه پزشک مرتکب تقصیر یا قصور نشده باشد ضامن نیست حتی اگر برائت نگرفته باشد.

بنابراین مثلاً اگر یک پزشک زیبایی در عمل زیبایی شخصی موجب دفورمه شدن بینی او شود. درصورتی که تمام موازین و مقررات پزشکی را رعایت کرده باشد. و بی مبالاتی یا بی احتیاطی نیز نکرده باشد. و این اتفاق ناشی از عدم مهارت او در عمل زیبایی نباشد. مسئولیتی در مقابل بیمار نخواهد داشت درغیر اینصورت مسئول است.

دادسرای ویژه جرایم پزشکی به چه منظور تشکیل شده است؟

جالب است بدانید برای پرونده های جرایم پزشکی یک دادسرای تخصصی در نظر گرفته شده که جرایم به وسیله افراد متخصص بررسی می شود.

این دادسرا متشکل از چند نیرو است؟

این دادسرا دارای ۹ باز پرس، ۸ دادیار، ۱ دادیار اظهار نظر و ۴۲ کارمنداست.

آیا این دادسرا تنها به جرایم پزشکی رسیدگی می کند؟

خیر، این دادسرا علاوه بر رسیدگی به جرایم پزشکی. به جرایم دیگری ازجمله جرایم مربوط به امور دارویی، مواد خوراکی به علاوه جرایم مربوط به ثبت علایم تجاری دارویی و پزشکی نیز رسیدگی می کند.

مراحل شکایت قصور پزشکی در دادسرای ویژه جرایم پزشکی:

  1. ابتدا باید ثبت شکایت صورت بگیرد.
  2. بعد از ثبت شکایت موضوع دعوا به کمیسیون های پزشکی صالح فرستاده می شود و پرونده مورد بررسی قرار می گیرد.
  3. در صورت تشخیص موضوع به شعبه دادسرای رسیدگی کننده ارسال می شود.
  4. بعد از طی شدن مراحل قانونی پرونده برای صدور حکم به دادگاه ارسال می شود.

برای ثبت شکایت در دادسرای جرایم پزشکی چه مدارکی لازم است؟

  1. متن شکواییه.
  2. کارت ملی.
  3. مدارک و مستندات.
  4. نظریه سازمان نظام پزشکی و یا پزشکی قانونی.
  5. مدارک بیمارستان.

نقش سازمان نظام پزشکی در مواردی که پزشک مرتکب یک تخلف انضباطی شود چیست؟

درمواردی که پزشک مرتکب تخلف انضباطی شود. می توان از او در دادسرای انتظامی نظام پزشکی شکایت کرد.

شکایت در سازمان نظام پزشکی چه فایده ای دارد؟

جالب است بدانید نه تنها منجر به تنبیه انضباطی پزشک می شود. و در نتیجه آن ، یا پزشک توبیخ می شود یا به او تذکر کتبی داده می شود و در شدید ترین حالت از طبابت به صورت دائم یا موقت محروم می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رسیدگی به تخلفات پزشکی با وکیل وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.