مجازات خفت گیری + وکیل برای پیگیری پرونده زورگیری

مجازات خفت گیری و زورگیری در قانون ایران ، وکیل خفت گیری :  سرقت مقرون به آزار و اذیت و خفتگیری از دیر باز در همه جای دنیا وجود داشته و با افزایش فشار اقتصادی و ایجاد مشکلات مالی تبعاً این قبیل جرایم نیز افزایش یافته است .

در جامعه ما گاهی اینگونه سرقت ها شکل فتوت و جوانمردی را بازتاب می داده است مثل عیاران در سیستان و بلوچستان که حتی یکی از سرکردگان آنها به نام یعقوب لیث بر تخت پادشاهی نیز نشسته است؛ اینگونه دزدی ها بیشتر مواقع رنگی از جوانمردی و حتی مذهب را هم نشان می داده است.

به عنوان نمونه می توان از فضیل عیاض نام برد که در هنگام سرقت به کاروانی که در آن زن بود نزدیک نمی شد و حتی کسانی را که پول اندکی داشتند به آنها باز پس می داد. تا جایی که بعد از توبه او را نماد یکی از فتیان می شمردند و سرگذشت او را در تذکرة الاولیای عطار هم می توان دید. امروزه اما زورگیری تنها به سرقت مقرون به آزار دیگران به هر نحو ممکن اطلاق می شود. که می تواند بصورت موبایل یا کیف قاپی، دزدیدن پول و حتی دزدین ماشین با استفاده از سلاح سرد یا گرم باشد. البته امروزه دیگر هیچ رد پایی از فتوت و جوانمردی در سارقان دیده نمی شود. و هدف سرقت ( با هر بهایی که باشد) فقط برای به دست آوردن پول می باشد.

مجازات خفت گیری

خفت گیری چیست ؟

اگر بخواهیم به طور مفصل به توضیح خفت گیری بپردازیم بهتر است از معنای لغوی آن شروع کنیم.
خفت گیری یا خفت کردن در لغت به معنی کمین کردن است.

مجرمانی که خفت گیری می کنند در واقع فرد قربانی را همچون طعمه ای برای شکار خود می پندارند که برای خفت کردن آن موقعیت یابی می کنند. معمولا در تاریکی و یا در مکان های خلوت با ایجاد رعب و وحشت و یا به کار گرفتن سلاح سرد یا گرم وسایلی نظیر پول، طلا، موبایل و یا هر چیزی را که مدنظر داشته می رباید. برخی از این مجرمان حتی تا پای مجروح کردن و یا قتل هم پیش می روند.

آیا اخاذی یا زورگیری معادل خفت گیری است؟

جالب است بدانید در برخی موارد قانونگذار از واژه اخاذی به عنوان زورگیری استفاده کرده است. اخاذی در لغت به معنای باج گیری، زورگیری و یا گرفتن چیزی یا مالی به زور و یا با تهدید از دیگری می باشد، در نتیجه از نظر انجام دادن عمل می توان آن را معادل خفت گیری یا لااقل یکی از مصادیق آن دانست.

تحقیقات نشان می دهد در برخی موارد افرادی که خفت گیری می کنند. به نتیجه ای دست پیدا نمی کنند. بطور مثال فرض را بر این بگیرید که مجرم کمین می کند و در موقعیتی که مکانی خلوت است و فریاد رسی نیست. به وسیله چاقو و یا هر ابزار دیگری ایجاد رعب و وحشت می کند. و قصد دزدیدن موبایل، کیف، طلا، پول و یا برخی اوقات اسناد و یا هر چیز با ارزش دیگری را دارد. ولی در همین حین انسانی به فریاد شخص قربانی می رسد و بنابراین مجرم کارش نیمه تمام می ماند. و به هدف خود که دستیابی به اموال ارزشمند است نمی رسد و می گریزد.
قربانی نجات می یابد و به کمک پلیس، دوربین مداربسته و چهره یابی مجرم را پیدا می کند. و شخص توسط پلیس دستگیر می شود.

مجرم اعتراف می کند و از خود دفاع می کند که گرچه من خفت گیری کرده ام ولی اموالی را از قربانی ندزدیدم و به هدف اصلی خود نرسیدم بنابراین اکنون بی گناهم. ولی جالب است بدانید از آنجایی که جرم خفت گیری جزو جرایم مطلق است یعنی شخص مجرم حتی اگر به نتیجه ای دست پیدا نکند باز هم مجازات شامل حالش خواهد شد.
بنابراین در مثال قبل دفاع مجرم قابل قبول نیست.

مجازات خفت گیری چیست؟

ابتدا باید بگوییم برای این عمل جرم انگاری صورت نگرفته است و جرمی با عنوان خفت گیری در قوانین ما وجود نداشته و برای این جرم مجازات مستقلی نیز وجود ندارد. ولی چند ماده قانونی وجود دارد که در آن به نوعی به مجازات زور گیری یا همان خفت گیری پرداخته است که در ادامه توسط وکیل متخصص کیفری به آن می پردازیم.

طبق ماده 617 قانون مجازات اسلامی :

هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند. یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد. یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد. به حبس از 6 ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.

همچنین در ماده 652 قانونگذار این چنین بیان کرده است :

هر گاه سرقت مقرون به آزار باشد و یا سارق مسلح باشد. به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا 74 ضربه محکوم می شود. و اگر جرحی نیز واقع شده باشد علاوه بر مجازات جرح حداکثر مجازات مذکور در این ماده می گردد.

اگر در حین خفت گیری قتل اتفاق بیفتد مجازات آن چه خواهد بود؟

در صورت وقوع قتل، با توجه به شرایط ارتکاب قتل، باید ببینیم اولا قتل از چه نوعی بوده است. اگر عمد باشد قاتل قصاص خواهد بود. ولی اگر شبه عمد تشخیص داده شود علاوه بر پرداخت دیه به مجازات مقرر در ماده 616 نیز محکوم خواهد شد.

سخن پایانی با وکیل وطن دوست

امروزه با گسترش شهر ها و به وجود آمدن طبقات اجتماعی آمار جرم و جنایت بسیار بالا رفته. خفت گیری معمولا در مکان هایی انجام می شود که تردد کمی صورت می گیرد. بنابراین سعی کنید برای رفت و آمد از خیابان های اصلی استفاده کنید. همچنین بهتر است با این مجرمان طبق قانون برخورد شود تا جامعه به ناهنجاری و هرج و مرج کشیده نشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خفتگیری با وکیل سارا وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.