مجازات خیانت در امانت

مجازات خیانت در امانت : در آیات متعددی از قرآن کریم مردم به رعایت امانت ودرستکاری توصیه شده اند. درروایات وارده از معصومین نیز خیانت در امانت امری ناپسند دانسته شده است.

خیانت در امانت جرمی است علیه اموال و دارایی های اشخاص که تملک آنها را بر اموالشان متزلزل میکند. برای توضیحات بیشتر در ادامه با وکیل سارا وطن دوست همراه باشید..

شرایط تحقق جرم

موضوع جرم خیانت در امانت عین مال یا وسیله به دست آوردن مال مثل سفته،چک، قبض و نظایر آن است.
مال امانی باید توسط مالک یا متصرف قانونی به امین سپرده شده باشد.
اگر شخصی مالی را به دست آورده باشد ویا مال گمشده‌ای را تصرف کند خیانت در امانت نیست.

عنصر قانونی

ماده 674 ق.م.ا مبین عنصر قانونی خیانت در امانت است.

عنصر مادی

مطابق ماده 674 جرم خیانت در امانت به 4 دسته تقسیم شده که عبارتند از استعمال نمودن، اتلاف، مفقود کردن و تصاحب مالی که از طرف مالک به کسی سپرده شده باشد.

مجازات خیانت در امانت

1-استعمال نمودن

به معنی مصرف کردن واستفاده کردن از مالی که به امانت به شخصی سپرده شده باشد. این استعمال باید با سوء نیت همراه باشد. در استعمال از بین بردن مال مورد امانت مطرح نیست. مثل اینکه فرد امین به وسیله خودرویی که امانت گرفته مصالح ساختمانی حمل کند.

2-اتلاف

به معنای تلف کردن و از بین بردن مال مورد امانت از طریق آتش زدن، شکستن، پاره کردن ونظیر اینها باشد. در اتلاف مال مورد امانت از بین می‌رود در اتلاف لازم نیست خود شخص مال مورد امانت را از بین ببردبلکه میتواند سبب از بین رفتن مال شود.در بعضی از موارد کل مال تلف میشود مانند پاره کردن کل صفحات کتاب ویا ممکن است اتلاف جزئی از مال باشد مانند پاره کردن جلد کتاب.

3-مفقود کردن

رفتاری است که شخصی که مال در دست او امانت است مال را از دسترس مالک خارج کند مانند انداختن مال امانتی در دریا .

4-تصاحب

فرد امین مال مورد امانت را مانند مال خود بداندو با آن برخوردی میکند که معمولا مالک با مال خود می‌کند مثل فروش و یا رهن دادن مال.

شرایط ارتکاب جرم خیانت در امانت

هر گاه مجرم یکی از این 4 مورد را انجام دهد مرتکب جرم خیانت در امانت میشود.

  1. موضوع جرم باید مال باشد مانند اشیاء و حیوانات واین مال باید در شرع و عرف مالیت داشته باشد. سپردن مواد مخدر و مشروبات الکلی و حشرات بی ارزش و مانند اینها نمیتواند خیانت در امانت باشد.
  2. سپرده شدن مال به امین توسط مالک یا متصرف قانونی وشرط استرداد یا به مصرف معین رساندن نیز وجود داشته باشد.
  3. تعلق مال به غیر یعنی اگر خود امین مالک مال سپرده شده به خود باشد تصاحب او خیانت در امانت نیست مثل اینکه شخصی مال خود را نزد تنها وارث خود امانت بگذارد بعد از مرگ شخص امانت گذار وارث هر اقدامی نسبت به مال امانی کند خیانت در امانت نیست.

مجازات خیانت در امانت حبس تعزیری درجه پنج یعنی 6 ماه تا 3 سال حبس میباشد. همچنین دارای مجازات تبعی 2 سال محرومیت از حقوق اجتماعی میباشد.

برای شکایت از این جرم باید به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرد. توصیه می شود در مراحل دادرسی وتنظیم شکایت ونگارش لوایح از مشاوره حقوقی استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.