مجازات رانندگی در حالت مستی

رانندگی در حالت مستی : شرب خمر ؛ شرب به معنی نوشیدن و خمر به معنای شراب است.

در کشور ما طبق قوانین اسلام ، نوشیدن مسکر (مشروب) حرام است و قانون نیز مجازاتهای متفاوتی برای شرب خمر ، حمل ، نگهداری ، خرید و فروش ، ساخت و قاچاق مشروبات الکلی در نظر گرفته است.

مجازات شرب خمر

صرف نوشیدن مشروبات الکلی جرم محسوب میشود ، چه سبب مستی بشود یا نشود . کم باشد یا زیاد ، خالص باشد یا مخلوط ، جامد باشد یا مایع و نحوه مصرف آن بصورت تزریق باشد یا نوشیدن و یا تدخین ، طبق ماده ۲۶۵ قانون مجازات اسلامی مجازات آن ۸۰ ضربه شلاق است.

بنابراین فرقی نمیکند که نصف لیوان خورده باشید. یا یک شیشه کامل حتی اگر مست هم نشده باشید در صورت احراز مصرف توسط قاضی به مجازات قانونی محکوم خواهید شد.

مجازات رانندگی در حالت مستی

مجازات شلاق حدی قابلیت تبدیل ، تخفیف ، تعویق و یا تعلیق را ندارد. و در صورت اثبات اجرا خواهد شد مگر اینکه شخص مرتکب به سن قانونی نرسیده و یا دیوانه باشد. یا اینکه توبه کند و توبه او نزد قاضی احراز شود.

نحوه تشخیص استعمال مشروبات الکلی :

اگر پلیس به نحوه رانندگی غیر معقول و نامتعارف شما مشکوک شود خودرو را متوقف و از طریق تست با دستگاه الکل سنج به میزان الکل موجود در خون شما پی خواهد برد. یا جهت گرفتن آزمایش خون و یا ادرار اقدام لازم را انجام داده و پرونده جهت رسیدگی قضایی به دادسرای ارشاد فرستاده می شود.
از آنجایی که دستگاه الکل سنج به دلیل احتمال خطا و اشتباه در اعلام نتیجه ، جزو امارات قضایی در اثبات ارتکاب جرم شرب خمر محسوب نمی شود. دلایل دیگری مانند اقرار متهم میتواند به اثبات جرم کمک کند.

مجازات رانندگی در حال مستی

علاوه بر مجازات جرم شرب خمر که ۸۰ ضربه شلاق حدی می باشد. به دلیل تخلف برای رانندگی در حالت مستی طبق قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به توقیف وسیله نقلیه حداقل به مدت 21 روز، ضبط گواهینامه به مدت شش ماه و همچنین جریمه نقدی محکوم می شود. و در صورتی که رانندگی در حالت مستی منجر به قتل یا صدمه بدنی شود. طبق ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی تعزیرات به حداکثر مجازات مربوط به قتل یا ایراد صدمه بدنی غیر عمد محکوم خواهد شد.

اقرار به نوشیدن مشروبات الکلی

اقرار یکی از دلایل مهم در اثبات جرم می باشد و مقر ، اصولا نمی تواند آنرا انکار کند. و اصطلاحا انکار بعد اقرار مسموع نیست .
طبق تبصره ۲ ماده ۲۱۸ قانون مجازات اسلامی “اقرار در صورتی اعتبار شرعی دارد. که نزد قاضی در دادگاه انجام شود.” بنابراین اگر نزد پلیس یا در کلانتری اقرار به نوشیدن مشروب شود با ادعای اینکه اقرار شرایط صحت نداشته و تحت شکنجه یا از روی ترس یا با تهدید گرفته شده مورد قبول واقع خواهد شد.

سارا وطن دوست – وکیل متخصص کیفری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.