مطالبه وجه با رسید عادی

مطالبه وجه با رسید عادی مانند فاکتور فروش و یا پرینت حساب بانکی و فیش واریزی : بسیار پیش آمده شما خرید و فروش یا معامله و قراردادی را منعقد کرده اید اما بابت تعهدات طرف مقابل یا اخذ کامل ثمن و پول هیچ  ضمانتی اعم از سفته یا چک و… دریافت نکرده اید .و شاید تنها دارایی شما برگه رسید عادی‌ مبنی بر انجام معامله باشد یا حتی تنها مدرک شما فاکتور فروش است . حال با این مدارکی که قدرت و اعتبار اسناد تجاری نظیر چک و سفته را ندارد می‌شود به حق خود و دریافت طلبمان از طرف مقابل برسیم؟

درصورتیکه تنها مدرک ما پرینت واریز مبلغ و یا فیش واریزی باشد میتوانیم نسبت به مطالبه وجه اقدام کنیم؟ همه این مدارک بیان شده در اصطلاح حقوقی اسناد عادی هستند که بیانگر بدهکاری و بستانکاری فرد می باشد. اما مشکل اینجاست که با این اسناد عادی به همین راحتی نمی توان کسی را محکوم به پرداخت وجه کرد. پس مطالبه وجه با رسید عادی کمی کار را دشوار می سازد. که البته تبحر و دانش وکلای متخصص بسیار می تواند در این زمینه کمک حال شما باشد.

در مفاد ماده ۱۲۸۹ قانون مدنی به نوعی اسناد عادی را معرفی نموده. منظور از رسید عادی به زبان بسیار ساده، هر نوع برگه یا نوشته است که بیانگر بستانکار بودن شما و بدهکار بودن طرف مقابل است.
مطالبه وجه با رسید عادی

حال این رسید عادی می تواند یک برگه دست نوشته فی مابین شما باشد. یا فاکتور خرید وفروش و یا حتی پرینت حساب بانکی مبنی بر پرداخت .

مطالبه وجه با رسید عادی نیاز به اثبات محق بودن شما و طی نمودن مراحل اجرای احکام است. که این امور در تخصص وکیل حقوقی می باشد. توصیه ما استمداد از وکیل دادگستری جهت مطالبه وجه با رسید عادی می باشد.

ادعای جعل و انکار و تردید در اسناد عادی

یک مسئله مهم است که روند رسیدگی به این دعاوی را طولانی و دشوار می کند . امکان ادعای جعل و انکار و تردید در اسناد عادی وجود دارد. یعنی طرف مقابل شما به راحتی می تواند ادعای جعل شدن سند را داشته باشد. و یا امضای ذیل سند منسوب به خود یا دیگری را انکار یا تردید کند.

اسناد عادی چه تفاوتی با اسناد تجاری دارند؟

اسناد تجاری از مزایا و امتیازات ویژه ای برخوردار هستند . منظور از اسناد تجاری چک و سفته و برات است البته استفاده از برات در حال حاضر بسیار کم شده و دیگر کارایی قبل را ندارد. درادامه به برخی از برتری های اسناد تجاری نسبت به اسناد عادی اشار می کنیم:

نکته اینجاست که امکان انتقال اسناد تجاری مثل سفته یا چک وجود  دارد. اما در اسناد عادی شما امکان منتقل کردن و  پشت نویسی را ندارید.

در خصوص اسناد تجاری شما به راحتی می توانید درخواست تامین خواسته کنید یعنی بتوانید اموال طرف مقابل را بدون تودیع خسارت احتمالی توقیف کنید. اما در اسناد عادی چنین چیزی وجود ندارد و توقیف اموال مدیون مستلزم تودیع خسارت احتمالی حدودا به میزان ۲۰ درصد از مبلغ خواسته به صندوق دادگستری می باشد.

همه موارد مذکور نشان از سختی کار دارد اما شما می توانید با مراجعه به وکیل متخصص نسبت به احقاق حق خود اقدام کنید.

هزینه مطالبه وجه با رسید عادی

شما باید هزینه ای را به حساب دادگستری واریز کنید این هزینه در حدود 2.5 درصد میزان خواسته شما است البته این درصد تا زمانی است که میزان خواسته شما بیشتر از 20 میلیون نباشد. چنانچه خواسته شما بیشتر از 20 میلیون باشد هزینه دادرسی مطالبه وجه باشد  3.5 درصد خواسته باشد.

مرجع قضایی صالح برای رسیدگی:

چنانچه میزان خواسته شما تا 20 میلیون باشد. در شورای حل اختلاف خوانده و درصورتی که میزان وجه مورد مطالبه خواهان بالای 20 میلیون تومان باشد در دادگاه محل اقامت طرف مقابل رسیدگی می شود.

چه مدارکی برای مطالبه وجه با رسید عادی نیاز است؟

این مرحله، شاید مهمترین مرحله باشد . شما باید تمام مدارک و مستنداتی که فکر می کنید برای اثبات و بدهکاری طرف مقابل لازم است را به همراه داشته باشید. بنابراین مدارک لازم برای مطالبه وجه با رسید عادی می تواند برگه رسید عادی باشد که به امضاء طرف رسیده است. یا فاکتور هایی که برای خرید و فروش صادر گردیده و یا پرینت حساب بانکی و فیش واریز مبلغ باشد. به همراه کارت ملی و شناسنامه شما جهت تنظیم دادخواست می باشد.

وکیل مطالبه وجه با رسید عادی

نظر به تحصص و تبحر وکلا در این زمینه و دشواری اثبات بدهکاری حتما از وکیل متخصص بهره بگیرید .تنظیم دادخواست و ثبت آن مرحله بعد از جمع آوری مدارک می باشد. با توجه به اینکه قسمتی از پیگیری ها و مراحل مطالبه وجه به صورت الکترونیکی انجام می شود. برای تنظیم و ثبت دادخواست باید از وکیل دادگستری خوب و متبحر برای پیگیری دعوا استفاده کنید. چرا که عدم وجود اطلاعات حقوقی و تنظیم ناشیانه دادخواست موجب رد دعوا توسط دادگاه شده و موجب هدر رفت وقت و هزینه دادرسی پرداخت شده که ممکن است نسبت به مبلغ خواسته چشمگیر باشد شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.