ممنوع الخروجی را از کجا استعلام کنیم ؟

نحوه استعلام ممنوع الخروجی : ممکن است تا بحال دیده یا شنیده باشید که شخصی هنگام خروج از کشور متوجه می شود که ممنوع الخروج بوده و نمی تواند از کشور خارج شود . ممنوع الخروج کسی است که به دلایل قانونی ، با دستور قضایی و مراجع ثبتی یا دولت امکان خروج قانونی از کشور را ندارد. کسی که ممنوع الخروج است از هیچ یک از مرز های زمینی ، هوایی و دریایی قادر به خروج نیست.

بهتر است قبل از برنامه ریزی برای سفر به خارج از کشور در خصوص ممنوع الخروجی خود استعلام بگیریم تا در صورت ممنوع الخروجی در فرودگاه غافلگیر نشویم.

نحوه استعلام ممنوع الخروجی

دلایل ممنوع الخروجی چیست؟

۱. عدم اجازه پدر در مورد دختران مجرد زیر ۱۸ سال و شوهر در مورد زن:

در مورد خروج دختران از کشور باید بدانید دختران زیر ۱۸ سال نیاز به اجازه محضری از سوی پدر یا قیم قانونی خود دارند ولی دختران بالای ۱۸ سال نیازی به اجازه محضری ندارند.

اما در مورد زنان متاهل این اجازه باید در محضر توسط همسر داده شود مگر اینکه خانمی در ضمن عقد ازدواج خود حق خروج از کشور را شرط کند که باز هم نیاز به مراجعه به دفتر اسناد رسمی و گرفتن وکالت دارد و یا بصورت جداگانه وکالت بلاعزل در اجازه خروج از کشور را بگیرد تا برای هر یک باری که می خواهد از کشور خارج شود نیازمند اجازه شوهر نباشد. برای اینکه این امر مورد قبول اداره گذرنامه نیز باشد باید طی یک وکالت نامه بلاعزل در یکی از دفاتر اسناد رسمی، این حق توسط شوهر به زن داده شود.

۲. بدهکاری مالیاتی :

در مورد افرادی که بدهکار قطعی مالیاتی هستند. اگر سازمان امور مالیاتی تشخیص بدهد که فرد بدهی کلان مالیاتی دارد. نمی تواند از کشور خارج شود.

۳. سوءشهرت

بخاطر تکدی گری، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و… در خارج از کشور.

۴. ممنوعیت قانونی

برای کسانی که مسافرت آنها به خارج از کشور به تشخیص قانون مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد.

۵. ممنوعیت خروج به موجب اعلام کتبی مقامات قضایی

اعم از کیفری و حقوقی:

در دعاوی کیفری مثل شکایت کلاهبرداری و یا اختلاس و… به صلاحدید مرجع قضایی شخص متهم تا پایان رسیدگی و صدور قرار منع یا موقوفی یا ترک تعقیب و یا حکم برائت و در صورت محکومیت تا زمان اجرای حکم، ممنوع الخروج می شود و در دعاوی حقوقی در اجرای حکم می توان درخواست ممنوع الخروجی محکوم علیه را تقاضا نمود.

۶.اجرای اسناد رسمی مانند چک و سند ازدواج برای مهریه

یکی از مراجع ممنوع الخروجی اجرای ثبت می باشد که با درخواست طلبکار سند رسمی شخص بدهکار ممنوع الخروج می شود.

چگونه متوجه شویم ممنوع الخروج هستیم یا نه؟

استعلام ممنوع الخروجی به چند طریق قابل انجام است:

۱. استعلام از اداره گذرنامه:

می توانیم با مراجعه به اداره گذرنامه و ارائه اصل پاسپورت از ممنوع الخروج بودن یا نبودن خود آگاه شویم.

۲. استعلام از طریق سایت Exitban.ssaa.ir:

یکی دیگر از راههای استعلام ممنوع الخروجی مراجعه به وب سایت Exitban.ssaa.ir می باشد که با وارد کردن کدملی می توان از وضعیت ممنوع الخروجی آگاه شد. باید توجه داشته باشید که این سامانه صرفا موارد ممنوع الخروجی از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی را نشان می دهد مثلا ممکن است شخصی به دلیل بدهی از طریق دادگاه و اجرای احکام ممنوع الخروج شده باشد در اینصورت علی رغم ممنوع الخروج بودن شخص استعلام ممنوع الخروجی از این وبسایت منفی خواهد بود.

۳. استعلام از طریق سامانه مالیاتی به نشانه my. tax. gov.ir:

این سامانه my.tax.gov.ir مربوط به بدهکاران مالیاتی بوده و صرفا اشخاصی که به دلیل بدهی مالیاتی ممنوع الخروح شده اند. در این سامانه قابل مشاهده می باشند.

۴. استعلام از طریق اپلیکیشن پلیس من یا سامانه ثنا:

شما با نصب برنامه پلیس من میتوانید از وضعیت ممنوع الخروجی خود اطلاع پیدا کنید . این اپلیکیشن خدمات پلیس +۱۰ از جمله گرفتن خلافی خودرو ، درخواست تمدید گذرنامه ، استعلام ممنوع الخروجی و…را به مردم ارائه می دهد.

چگونه می توان ممنوع الخروجی را رفع کرد؟

با توجه به اینکه مرجع صدور دستور ممنوع الخروجی کجاست. و دلیل آن چیست نحوه رفع آن متفاوت است ، به عنوان مثال ممنوع الخروجی کیفری با اجرای حکم یا صدور قرار منع، ترک یا موقوفی تعقیب از بین می رود و در موارد حقوقی یا مالیاتی فقط با پرداخت بدهی ممنوع الخروجی رفع خواهد شد.

مدت اعتبار ممنوع الخروجی چقدر است؟

طبق ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری دستور ممنوع الخروجی در پرونده های وکیل کیفری با توجه به اهمیت جرم توسط بازپرس صادر می شود. که مدت اعتبار آن ۶ ماه می باشد ‌. و قابل تمدید است و درصورت عدم تمدید بعد از انقضای مدت ، دستور ممنوع الخروجی منتفی می شود.

چند نکته مفید و جالب درباره ممنوع الخروجی :

  • میزان بدهی‌جهت ممنوع الخروجی از طرف اداره مالیات ۵۰۰ میلیون تومان برای مودیان حقوقی دارای تولیدی و بیش از ۲۰۰ میلیون تومان برای سایر مودیان حقوقی است.
  • گذرنامه های تقلبی و جعلی برای خروج از کشور ایران بسیار رواج داشته و برای ورود به کشور های پاکستان، ترکیه و آذربایجان از طریق مرزهای زمینی. و برای رفتن به عمان و امارات متحده عربی از طریق دریا این امکان را به صورت غیر قانونی فراهم می کند.
  • اشخاص مقیم خارج می توانند با دادن وکالت به یک وکیل دادگستری برای رفع ممنوع الخروجی خود اقدام کنند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.