نحله و تعریف حقوقی آن در قانون + شرایط و نحوه دریافت نحله

نحله چیست ؟ و چه تعریفی در قانون حقوقی ایران دارد ؟ همانطورکه میدانید زن و شوهر در مقابل یکدیگر دارای حقوق و تکالیفی هستند که در شرع و قانون مشخص شده است.

به عنوان مثال تمکین عام و خاص جزو مسئولیت ها و تکلیف زن خانواده است. اما در مقابل پرداخت مهریه، اجرت المثل، نفقه و همچنین حقی به نام (نحـله) که موضوع این مقاله است بر عهده مرد می باشد.

برخی از این تکالیف در طول زندگی مشترک بر عهده زوجین است. و برخی دیگر صرفا بعد از طلاق و تحت شرایطی برقرار می شود.

نحله در لغت به معنای بخشش است.

بسیاری از قوانین ما برگرفته از قرآن و شرع بوده مثلا در خصوص مهریه یا نفقه آیاتی در قرآن آمده است ، در آیه 4 سوره نساء نیز به نحـله به عنوان حقوق بانوان اشاره شده است.

نحله و تعریف آن

نحله چیست ؟

نحلـه نوعی هدیه و بخشش و یکی از حقوق مالی زوجه است که در صورت وجود شرایطی به او تعلق می گیرد.

شرایط تعلق نحـله چیست ؟

  1. در صورتی که به زن اجرت المثل تعلق نگرفته باشد.
  2. در صورتی که مرد متقاضی طلاق باشد. و برای دادخواست طلاقی که می دهد عذر موجهی نداشته باشد.

دربسیاری از موارد سوال می شود:

آیا می توان نحله و اجرت المثل را همزمان دریافت کرد؟

وکیل خانواده : در نظر داشته باشید که یکی از شرایط دریافت نحلـه آن است که به زن اجرت المثل تعلق نگرفته باشد. بنابراین امکان دریافت همزمان این دو وجود ندارد. چراکه در برخی موارد زن بنا به دلایلی توانایی اثبات این امر را که کارهای منزل را بصورت تبرعی انجام نداده ندارد. و یا نمی تواند ثابت کند که کارهای منزل و فرزندان را انجام داده که در این صورت با تعیین دادگاه مبلغی به عنوان نحله برای زوجه در نظر گرفته میشود.

نحله با توجه به نوع کارهایی که زن در خانه شوهر انجام داده به او تعلق می گیرد و بخششی از جانب شوهر است.

چه مواردی در تعیین مبلغ نحـله نقش دارند؟

مبلغ نحله بسته به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی است که زن در خانه شوهر انجام داده. همچنین مبلغ نحله با توجه به وسع مالی زوج تعیین می شود.

جالب است بدانید بر خلاف اجرت المثل که برای تعیین میزان آن حتما باید کارشناس رسمی دادگستری وجود داشته باشد. در خصوص نحله اینگونه نبوده و تعیین آن توسط قاضی صورت می گیرد.

آیا در دوران عقد نیز به زوجه نحله تعلق می گیرد؟

خیر، در دوران عقد حتی اگر زوجه دیگر باکره نباشد نیز نحله به او تعلق نمی گیرد. نحله تنها در صورت تشکیل زندگی مشترک به زوجه تعلق خواهد گرفت.

سخن پایانی با وکیل وطن دوست :

همانطور که می دانیم قوانین جمهوری اسلامی به ویژه در زمینه ازدواج برگرفته از فقه شیعه دوازده امامی می باشد. و حتی در مواردی که تصریح قانونی وجود نداشته باشد. از نظرات مجتهدین جامع الشرایط برای صدور حکم قاضی می توان کمک گرفت با اینهمه به نظر می رسد. قانونگذار برای حمایت از زنان تمام قوانین فقه امامیه را به صورتی تلطیف کرده است که از بانوان جانب داری کافی به عمل آید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نحـله با وکیل سارا وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.