نحوه ملاقات با زندانی و شرایط آن

نحوه ملاقات با زندانی و + نکات مهم با وکیل وطن دوست :  هر شخصی که مرتکب جرمی شده است همانند شاکی و مدعی خصوصی دارای حقوقیست که قانون برایش در نظر گرفته است. و می بایست رعایت شود و متهم بودن به این معنی نیست که مرتکب از تمام حقوق خود محروم شود بلکه متهم نیز به عنوان انسانی که خطا کرده ممکن است از اعمال خود پشیمان بوده و درصدد جبران باشد.

حق ارتباط بازداشت شدگان با دنیای خارج به ویژه با اعضای خانواده ی خود در تعدادی از اسناد بین المللی و منطقه ای حقوق بشر و نیز قوانین داخلی ایران مورد توجه جدی واقع شده است .

لزوم حفظ و صیانت از روابط خانوادگی بین محرومان از آزادی و خانواده هایشان اصولا از حقوق متهم می باشد اما نمی توان از نظر دور داشت که این حق وصف دوطرفه دارد و خانواده ی متهمان را نیز از ثمرات خود بهره مند می کند به طور مثال با این ارتباط خانواده ها از اضطراب و رنج روانی ناشی از سردرگمی و اطلاع نداشتن از وضع متهم رها می شوند .

نحوه ملاقات با زندانی
در کشور ما ، قانون گذار شرایط و اوضاع و احوال مربوط به ملاقات زندانیان را در آیین نامه ی اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گردآوری کرده است .

چه کسانی حق ملاقات با زندانی را دارند؟

به موجب این قانون زندانیان حق ملاقـات با همسر ، فرزندان ، پدر ، مادر ، خواهر و برادر و همچنین پدر و مادر همسر را دارند .

آیا فقط بستگان درجه یک می توانند به ملاقات زندانی بروند؟

در صورت درخواست سایر بستگان ، دوستان ، شاکی و … با موافقت مدیر کل زندان های استان یا قاضی اجرا و یا رییس موسسه ، ملاقات با این افراد هم امکان پذیر می باشد .

انواع ملاقات ها

طبق آیین نامه ی مذکور ۵ نحوه ی ارتباط با خانواده این افراد وجود دارد :

۱. ملاقات عمومی (کابینی )

ملاقات عمومی یا کابینی با شیوه ی تلفنی و پشت شیشه است که عموم مردم هم بیشتر با این نوع ارتباط آشنایی دارند . مدت این ملاقـات بیست تا سی دقیقه می باشد و به صورت هفتگی است .

ذکر این نکته حائزاهمیت است که در صورتی که خانواده یا اقوام زندانی از استان یا شهرستان دیگر به موسسه مراجعه کنند و از برنامه ی زمان بندی ملاقات های عمومی مطلع نباشند رییس موسسه می تواند ملاقات خارج برنامه را اجازه دهد .

۲. ملاقات حضوری

ملاقات حضوری در سالن های عمومی و با حضور مامورین زندان صورت می گیرد . مدت این ملاقات سی تا شصت دقیقه می باشد .

۳. ملاقات الکترونیکی ( مجازی )

ملاقات مجازی یا الکترونیکی هم به وسیله ی وسایل ارتباطات مخابراتی و مجازی صورت میگیرد که مدت آن هم پنج تا سی دقیقه است .

مدت همه ی انواع ملاقات ها طبق نظر رییس موسسه تا 2 برابر افزایش پیدا می کند .

۴. ملاقات خصوصی

چنانچه زندانی حسن رفتار داشته باشد از سوی مقامات زندان به وی اجازه ی ملـاقات خصوصی داده می شود . منظور از خصوصی ، نبودن مامور در کنار زندانی و فرد ملاقـات کننده است . مدت این ملاقات ۳ تا ۱۲ ساعت می باشد .

۵. ملاقات شرعی

آخرین نوع ملاقـات ، مـلاقات شرعی است . این نوع به این معنی است که به زندانی اجازه داده شود با ملاقات کننده ی خود که در بیشتر موارد همسر قانونی وی می باشد در یک اتاق برای چند ساعت تنها باشند. در این حالت زندانی مجاز است با ملاقات کننده اش رابطه جنسی برقرار کند .

یکی از سود مندی های این کار حفظ روابط خانوادگی و دادن توانایی بازگشت دوباره وی به جامعه می باشد .

ملاقات وکیل با زندانی

ملاقات وکیل دادگستری با موکل زندانی با اجازه کتبی مقام قضایی و ارائه وکالت نامه رسمی به رییس موسسه یا مسئول ملاقات می باشد .مدت این ملاقات طبق قانون آيين دادرسي كيفري حداكثر ۱ ساعت می باشد .

زندانیان ممنوع الملاقات

در برخی از پرونده ها ممکن است مرجع قضایی ملاقات با زندانی را به صلاح روند پرونده نداند و در این صورت کتبا ممنوع الملاقات بودن زندانی را در پرونده درج می کند و درصورت ضرورت ملاقـات با چنین شخصی حتما مجوز کتبی مرجع قضایی نیاز است.

در آخر ذكر اين نكته اهميت دارد كه طبق ماده ۲۲۱ آیین نامه ی اجرایی سازمان زندان ها تبادل نامه یا هر شی دیگر بین زندانی و ملاقات کننده ممنوع است اما در صورت تایید رییس موسسه و نظارت کارکنان امکان تحویل آن ها به زنداني می باشد .

برای كسب اطلاعات بیشتر با وکیل سارا وطن دوست همراه باشید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.