نکات مهم حق ارتفاق

حق ارتفاق چیست ؟ ارتفاق در لغت به معنی مدارا است وشاید به این منظور باشد که مالک زمین باید با صاحب حق ارتفـاق در زمین خودبا مدارا رفتار رفتار کند ونباید مانع از برخورداری وی از حق خود شود.  مطابق قانون مدنی ارتفاق حقی است که به موجب آن صاحب ملکی به اعتبار مالکیت خود میتواند از ملک دیگری استفاده کند.

شرایط حق ارتفاق

  1. به سود زمینی ایجاد میشود که هر کس مالک آن زمین شودمیتواند از آن حق استفاده کند.
  2. حق ارتفـاق مالکیت زمین را محدود می‌کند.
  3. انتقال دادن زمینی که حق ارتفـاق دارد باعث از بین رفتن این حق نمیشود. حق ارتفاق مختص زمینهای مجاور نیست ودر زمینهای غیر مجاور هم برقرار میشود.
  4. حق ارتـفاق قابل تقسیم نیست واگر ملکی مشترک بین چند شریک باشد همه شرکا میتوانند مانند سابق از حق ارتفـاق استفاده نمایند.

حق ارتفاق

اقسام ارتفاق

1-ارتفاق ناشی از قرارداد

متداول ترین راه ایجاد حق ارتفـاق قرارداد است که صاحبان املاک میتوانند در ملک خود هر حقی را که بخواهند به صورت معوض یا رایگان به شخص دیگری واگذار کنند. در انعقاد قرارداد حق ارتـفاق دو طرف آزادی دارند اما باید شرایط عمومی صحت قرارداد رعایت شود.
ارتفاق ناشی از قانون -گاهی اوقات قانون برای حفظ نظم وبهره برداری از املاک اموری را بر آنها تحمیل میکند این محدودیت‌ها نوعی حق ارتفاق محسوب می‌شوند. نحوه اجرای ارتفاق ناشی از قانون را خود قانون مشخص میکند.

2-ارتفاق ناشی از وضع طبیعی املاک

بعضی از حقوق ارتفاقی هستند که به علت وضع طبیعی املاک تحمیل میشود مثلا هر گاه زمین یا خانه کسی مجرای فاضلاب یا مجرای آب خانه دیگری بوده صاحب آن خانه یا زمین نمیتواند از این حق جلوگیری کند.

حق ارتفـاق به اعتبار اجرای حق

حق ارتـفاق مثبت

صاحب آن اجازه مستقیم از ملک دیگری را داشته باشد مثل حق عبور وحق داشتن در ویا ناودان.

حق ارتفـاق منفی

صاحب حق از محدودیتی که برای مالک زمین موضوع حق ایجاد میشود استفاده میکندومالک از بعضی تصرفات محدود میشود مثل حریم املاک.

هزینه اجرای حق ارتفاق

1-هزینه های استفاده از حق

هزینه های استفاده از حق ارتفاق به عهده خود صاحب حق است مگر اینکه بین او و صاحب ملک، برخلاف آن، قراری گذاشته باشد، مثلا اگر خرابی مجری مانع عبور آب شودمالک خانه ملزم نیست که مجرا را تعمیر کند وخود صاحب حق برای استفاده از حق خود باید مجرا را تعمیر کند.

2-هزینه های حفظ مال در برابر تصرف صاحب حق

این هزینه‌ها به عهده مالک است برای مثال اگر مجرای آب شخصی، درخانه دیگری باشد ودر مجری خرابی به وجود آید که عبور آب موجب خسارت به خانه شود مالک خانه حق ندارد صاحب مجری را مجبور به تعمیر مجری کند بلکه باید خودش تعمیر را انجام دهد واز خود دفع ضرر کند.

برای آشنایی و دستیابی به حقوق خود از مشاوره حقوقی وکیل ملکی استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.