وکالت در طلاق یا حق طلاق

وکالت در طلاق یا حق طلاق , مشاوره رایگان با بهترین وکیل خانواده خانم:  طبق قانون مدنی مرد میتواند با رعایت شرایط قانونی برای طلاق همسرش به دادگاه مراجعه کند.

بر اساس قوانین ما اگر خانم بخواهد بصورت یکطرفه از دادگاه تقاضای طلاق کند. راه دشواری در پیش داشته و معمولا سالها درگیر پروسه طلاق خواهد بود. تا به دادگاه ثابت کند حداقل یکی از دلایلی که قانون برای طلاق از طرف زوجه درنظر گرفته وجود دارد. و در بسیاری موارد دلیل زن برای طلاق در قالب هیچ یک از این دلایل نمیگنجد و برای اثبات عسر و حرج خود هزینه های زیادی را متحمل شده و مدت زمان طولانی در دادگاهها سرگردان می شود. و در نهایت به توافق با زوج میرسد که غالبا مهریه بخشیده شده و زوج حاضر به طلاق می شود.

به همین جهت عده ای از همان ابتدا و حین عقد یا بعد از آن به فکر گرفتن وکالت در طلاق از زوج می افتند. و از مشکلاتی که ممکن است در آینده دچار آن شوند جلوگیری می کنند .

اگر وکالت در طلاق دارید میتوانید با گرفتن وکیل متخصص در امر طلاق در سریعترین زمان ممکن اقدام کنید.

وکالت در طلاق چیست؟

زوج طی وکالتنامه ای که حتما می بایست در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود. به زوجهیا هر شخص دیگری وکالت می دهد که هر زمان که اراده کرد با گرفتن وکیل دادگستری از طرف مرد به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق نماید که معمولا این وکالت به خود زن داده می شود.

طبق قانون این مرد است که هر زمان اراده کند میتواند همسرش را طلاق دهد. حتی اگر دلیل خاصی برای طلاق نداشته باشد . اما زن صرفا زمانی میتواند برای طلاق اقدام کند که یکی از بندهای ۱۲ گانه عقدنامه مانند عدم پرداخت نفقه ، بیماری صعب العلاج ، بچه دار نشدن ، اعتیاد و… برای دادگاه ثابت شود.

وکالت در طلاق

به همین دلیل امروزه بسیاری از بانوان برای اینکه اگر در آینده با همسرشان دچار مشکل شده و قادر به ادامه زندگی نباشند. وکالت در طلاق از مرد میگیرند تا بتوانند به راحتی با مراجعه به دادگاه اقدام به طلاق کنند.

وکالت در طلاق که عامه مردم به اشتباه به آن حق طلاق می گویند. میتواند ضمن عقد نکاح داده شده و در عقدنامه جزو یکی از شروط ضمن عقد آورده شود و یا اینکه در هر زمانی بعد از عقد طی وکالتنامه ای جدا در دفترخانه به زوجه داده شود.

آیا گرفتن حق طلاق حتما باید در قبال بخشش مهریه باشد؟

وکالت در طلاق میتواند در قبال بخشش کل مهریه یا هر مقدار از آن از طرف زوجه و یا بدون بخشش و بذل مهریه باشد .
در وکالت در طلاقی که زوج به زوجه می دهد باید حدود اختیارات زن در طلاق مشخص شود. و این مسئله بقدری دارای اهمیت می باشد که اگر کم و کاستی در آن باشد زوجه در اقدام خود برای طلاق در دادگاه به مشکل خواهد خورد .

اگر فرضا ، وکالت در طلاق در قبال بذل مهریه نباشد ممکن است دادگاه حضور مرد را لازم بداند به همین دلیل توصیه می شود. قبل از اقدام برای تنظیم وکالت در طلاق با وکیل مشورت کنید. چه بسا به دلیل عدم آشنایی کافی برخی از سردفتران از قوانین مربوط به طلاق و رویه دادگاهها ممکن است روند طلاق با مشکل روبرو شود. و گاهی بعد از صرف وقت و هزینه زیاد ، قرار رد دعوا صادر شود . زوجین میتوانند کلیه توافقات خود از جمله در خصوص بذل مهریه یا پرداخت آن ، نفقه و اجرت المثل ، حضانت فرزندان مشترک ، اموال مشترک و جهیزیه و … را در وکالتنامه قید و بطور رسمی ثبت کنند.

وکالت در طلاق دائمی است یا برای مدت محدودی است؟

اگر وکالت در طلاق ضمن عقد نکاح داده شده و در عقدنامه به عنوان یکی از شروط ضمن عقد آورده شود به تبع عقد نکاح دائمی بوده و غیر قابل عزل است .

ولی در صورتی که وکالت در طلاق بعد از عقد و در دفترخانه داده شود. مرد میتواند از وکالتی که داده عدول کند اگر میخواهید وکالت در طلاق غیر قابل عدول باشد. و مرد در صورت پشیمانی هرگز نتواند از وکالتی که داده برگردد می بایست در وکالتنامه غیر قابل عزل بودن وکیل قید شود.

آیا برای زنی که وکالت در طلاق دارد گرفتن وکیل الزامی است؟

چنانچه طلاق توافقی و از جانب زوجین باشد گرفتن وکیل الزامی نیست ولی اگر زوجه بخواهد با وکالت در طلاقی که دارد از جانب همسرش اقدام به طلاق نماید. می بایست حتما از طرف شوهرش وکیل بگیرد و خود نمیتواند به تنهایی اقدام کند ولی گرفتن وکیل طلاق برای خود زوجه الزامی نیست. یعنی خود زن میتواند شخصا به همراه یک وکیل از طرف همسرش اقدام به طلاق نماید. ولی اکثرا خود زن هم وکیل میگیرد و توسط دو وکیل و بدون حضور زوجین ، امر طلاق به راحتی انجام میگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.