وکیل انحصار وراثت خانم

وکیل انحصار وراثت خانم : فوت هر شخص به تبع ، اثرات حقوقی متعددی به دنبال دارد. کسی که فوت میکند غالبا دارای وراثی است که طبق قانون از دارایی و ماترک احتمالی باقی مانده از او ارث می باشد.

گواهی تصدیق انحصار وراثت و کاربرد آن چیست؟

گواهی انحصار وراثت همانطور که از نامش پیداست حصر ورثه است. و با صدور این گواهی مشخص می شود که وراث متوفی چه کسانی هستند . برای هرگونه اقدامی جهت تقسیم ترکه یا برداشت از حسابهای بانکی متوفی و هرنوع اقدام دیگری در امور مربوط به متوفی وراث و سایر اشخاص ذینفع نیازمند به گواهی تصدیق انحصار وراثت می باشند.

وکیل انحصار وراثت خانم

برای گرفتن گواهی انحصار وراثت از کجا باید اقدام کنیم؟

گواهی انحصار وراثت از طریق شورای حل اختلاف محل آخرین اقامتگاه متوفی با درخواست یکی از ورثه یا وکیل او و هر ذینفع دیگری صادر می شود.  شما می توانید از طریق وکیل انحصار وراثت خانم در کوتاهترین زمان ممکن اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت کنید.

گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود:

این گواهی به دو صورت محدود و نامحدود صادر می شود. گواهی محدود زمانی صادر می شود که دارایی متوفی کمتر از پانصد میلیون ریال باشد. که بدون نیاز به آگهی از طرف شورا صادر می شود ولی در صورتی که دارایی متوفی بیش از پانصد میلیون ریال باشد اسامی وراث و سهم الارث آنها یک نوبت در روزنامه کثیرالانتشار آگهی شده و بعد از یک ماه از تاریخ آگهی گواهی حصر وراثت بصورت نامحدود صادر می شود.

چه کسانی می توانند برای گرفتن گواهی انحصار وراثت اقدام کنند؟

برای گرفتن این گواهی هر یک از ورثه به تنهایی یا چند نفر از آنها باهم میتوانند اقدام نمایند. اگر یکی از ورثه وکالت از همه وراث داشته باشد حتما می بایست وکیل پایه یک دادگستری بگیرد.

هر شخص ذینفعی که قانونا حقی بر ماترک متوفی دارد. مانند شخص طلبکاری که با فوت مدیون ، طلبش لاوصول مانده و میخواهد از اموال بجا مانده از او طلبش را وصول کند. یا مثلا شخصی که ملکی را از متوفی خریداری کرده ولی قبل از تنظیم سند رسمی فروشنده فوت کرده. که در اینصورت نیز خریدار ذینفع محسوب شده و برای تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی نیاز به گرفتن گواهی حصر وراثت دارد تا دعوا را به طرفیت ورثه طرح کند.

آیا گواهی انحصار وراثت قابل اعتراض است ؟

گواهی انحصار وراثت از جانب اشخاص ذینفع قابل اعتراض است. و در اینصورت شورای حل اختلاف با تعیین وقت رسیدگی و دعوت از وراث به موضوع رسیدگی کرده و صرفا در خصوص تعداد وراث تصمیم گیری می کند. مثلا ممکن است اسامی یک یا چند نفر از وراث از قلم افتاده باشد. یا اسم شخصی که جزو ورثه نیست و یا قبل از متوفی فوت کرده باشد. جزو وراث ذکر شده باشد که مورد اعتراض واقع شود و اگر هر شخص ذینفعی در خصوص اثبات نسب یا نفی ولد یا اصل نکاح و طلاق و.. اعتراض یا ادعایی داشته باشد. می بایست از طریق دادگاه و نه شورای حل اختلاف طرح دعوا نماید. چرا که قانونا رسیدگی به این امور در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد نه شورای حل اختلاف.

چه مدارکی برای درخواست انحصار وراثت نیاز است؟

  1. شناسنامه متوفی.
  2. گواهی فوت.
  3. گواهی محضری دو شاهدی که متوفی را میشناختند مبنی بر اینکه وراث متوفی چه کسانی هستند.
  4. کپی شناسنامه وراث.

اقدام از طریق شوراهای حل اختلاف مستلزم صرف وقت و رفت و آمد زیادی است. که ممکن است برای وراث متوفی که در شرایط روحی مساعدی نباشند انجام این کار سخت باشد. ولی میتوانید با کمترین هزینه کار انحصار وراثت را به ما بسپارید و در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه برسید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.