وکیل تغییر نام (اسم کوچک و فامیلی)

تغییر نام و نکات کلیدی و مهم در این رابطه با وکیل سارا وطن دوست : همه انسان هایی که در جامعه در کنار یکدیگر زندگی می کنند، دارای هویت منحصر به فردی هستند.

ویژگی هایی مانند :

نام، نام خانوادگی، سن، جنسیت، ملیت و… هویت ما را تشکیل می دهد. شناسنامه به عنوان سند رسمی هویت ما اطلاعات بزرگی را در خود جای داده است.

یکی از همین اطلاعات مهم درباره ما که در شناسنامه ثبت شده، نام و نام خانوادگی ماست. یکی از یادگاری های ارزشمندی که هر پدر و مادری می تواند برای فرزند خود به جا بگذارد نام فرزند است. بهتر است پدران و مادران نامی نیکو و دارای معنای خوب و آهنگی زیبا برای فرزند خود انتخاب کنند.

وکیل تغییر نام

مثلا از قدیم الایام اشخاصی که موفق بوده اند یا جزو انسان های برگزیده خدا یا افراد صالحی بوده اند همیشه نام و یاد و خاطرشان در ذهن ها باقی می ماند و دیگران نیز نام همان افراد را برای فرزند خود انتخاب می کردند. همچنین نامی که برای کودک انتخاب می شود. باید بگونه ای باشد که باعث نشود در بین هم سن و سالان خود مورد تمسخر قرار گیرد. اما علی رغم تلاش های زیاد والدین برای انتخاب کردن نام مناسب. به دلایل مختلفی چون تغییر معنای نام در گذر زمان و نداشتن حق انتخاب از جانب کودک، بسیاری از افراد در بزرگسالی به این فکر می افتند که ای کاش نام بهتری داشتند.

از همین رو قانونگذار، شرایط ویژه ای را برای تغییر برخی از نام ها در نظر گرفته است.

شرایط تغییر نام در ایران

چه کسانی می توانند نسبت به تغییر نام خود اقدام نمایند؟

وکیل تغییر نام : اگر نام یکی از نام هاي قابل تغییر باشد. شخص می تواند درخواست تغییر نام بدهد.

منظور از نام قابل تغییر چیست؟

طبق ماده ۲۰ قانون ثبت احوال کشور برخی نام ها ممنوع و قابل تغییرند :

 • نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی هستند. مانند یزید، مرجانه
 • نامهای ناموزون که وزن و آهنگ مناسب ندارند. مثل پژمان طاها
 • نام های زننده و مستهجن، همچنین خیلی از نام ها با گذر زمان تغییر معنا داده اند مثلا در زمان های قدیم نام صد تومانی را برای فرزند خود انتخاب می کردند که امروزه دیگر این اسامی در جامعه نه رایج است و نه قابل قبول همچنین از نام هاي مستهجن می توان به سگ چرخ و… اشاره کرد.
 • همچنین برخی افراد به جای انتخاب کردن نام فرزند عناوینی را انتخاب می کنند. عناوینی مانند وکیل، سرتیپ، دکتر و… این عناوین ممنوع و قابل تغییرند.
 • برخی لقب ها هستند. مانند حاجیه، خان این دسته از نام ها نیز قابل تغییرند.
 • برخی خانواده ها نام پسر را روی دختر و نام دختر را روی پسر خود می گذارند. مثل دختری که نام کیان را برایش انتخاب کرده اند به دلیل اینکه اینگونه نام ها با جنسیت متناسب نیست می توان آن را تغییر داد. مثل اشرف ، شهروز ، کیان
 • در برخی خانواده ها نام کودک با نام پدر و مادر یا خواهر و برادر هم نام و یکسان است. به همین دلیل با این شرایط می توان نام کودک را تغییر داد.

همچنین موارد زیر :

 • کسانی که دین خود را به اسلام تغییر داده اند و مسلمان می شوند می توانند نام خود را تغییر دهند.
 • برخی از افراد نام روزهای هفته را دارند. مانند شنه، جمعه و… آن ها نیز می توانند نام خود را تغییر دهند.
 • افرادی که بعد از حکم دادگاه اجازه می یابند جنسیت خود را تغییر دهند. می توانند نامی متناسب با جنسیت جدید خود انتخاب کنند.
 • کسانی که نامشان بطور اشتباه توسط مامور ثبت احوال در شناسنامه درج شده نیز می توانند تغییر نام دهند؛ مثل سارا که شارا نوشته شده
 • کسـانی که در نام کوچکشان حرفی زائد و غیر ضروری وجود داشته باشد یا مورد اشتباهی در آن نام درج شده باشد نیز می توانند نام خود را تغییر دهند.
 • کسانی که اسم مستعار دارند و اسم مستعارشان نسبت به اسم اصلی بیشتر استفاده می شود. می توانند نام خود را به نام مستعار خود تغییر دهند. مثل علی (مهرداد)

چگونه نام خود را تغییر دهیم؟

در صورتیکه شرایط تغییر نام را دارید. می توانید با ورود به سایت سازمان ثبت احوال کشور به آدرس www.sabteahval.ir درخواست تغییر نام خود را بصورت اینترنتی تقدیم کنید.

درخواست تغییر نام توسط وکیل امور حسبی بصورت اینترنتی و غیرحضوری انجام می شود. و سازمان ثبت احوال پس از بررسی درخواست و موافقت با تغییر نام مراتب را به اطلاع درخواست کننده می رساند. و در این مرحله شخص می بایست به اداره ثبت احوال مراجعه نماید.

در صورت داشتن هر یک از شرایط بالا می توانید نام خود را تغییر دهید.

وکیل برای تغییر نام

فقط این نکته را بدانید علت اینکه هر کسی نمی تواند نام خود را تغییر دهد. حفظ اعتبار شناسنامه و جلوگیری از تغییر و اصطلاح غیر ضروری آنهاست. همچنین بهتر است افراد با هویت ثابتی در برابر دیگران شناخته شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل وطن دوست همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.