وکیل حذف نام شوهر از شناسنامه | حذف نام زن از شناسنامه بعد از طلاق

حذف نام شوهر از شناسنامه | حذف نام زن از شناسنامه بعد از طلاق با وکیل وطن دوست.

چرا زوجین تصمیم به حذف نام همسر خود از شناسنامه می کنند؟

هنگامی که زن و مردی به عقد یکدیگر در می آیند طبق قوانین ایران نام آنها در شناسنامه که سند رسمی هویت هر فردی است ثبت می گردد. پس از این مراحل رابطه آن زوج، رسمیت یافته و قانونی می شود.

اما همان طور که می دانید برخی زوجین پس از مدتی متوجه می شوند که با یکدیگر تفاهم ندارند و به دلایل گوناگون از یکدیگر جدا می شوند و زندگی جدیدی را آغاز می کنند. برخی نیز همسرشان فوت می کند. هر دوی این گروه شاید با خود بیندیشند

آیا ممکن است بتوانند نام همسر قبلی خود را از شناسنامه حذف کنند؟

گویی که نام آن فرد هرگز در آن وجود نداشته است؟

گاهی پیش می آید زوجین تصمیم به ازدواج مجدد می گیرند و تمایل ندارند خانواده همسر جدیدشان از ازدواج سابق آنها اطلاع داشته باشند و یا به دلیل پیشامدهای گذشته در زندگی زناشویی سابق و ایجاد حس نفرت از طرف مقابل ، زوجین دوست ندارند. نام همسر سابقشان در شناسنامه آنها باقی بماند و به همین دلیل به دنبال راهی برای حذف نام همسر از شناسنامه خود می باشند و دلایل دیگر.

با توجه به اینکه حذف نام همسر از شناسنامه مسیر دشواری داشته و نیازمند تجربه در این خصوص می باشد بهتر است از کمک وکیل باتجربه و متخصص امور حسبی بهره مند شوید.

وکیل حذف نام شوهر از شناسنامه

آیا زن می تواند نام شوهرش را از شناسنامه حذف کند؟

حذف نام شوهر از شناسنامه زن در ۳ صورت ممکن است:

۱. زن باکره باشد

در صورتی که در زمان طلاق زن ادعای باکرگی داشته باشد می بایست این امر را در جلسه دادگاه مطرح کند و دادگاه او را به پزشکی قانونی ارجاع می دهد تا گواهی بکارت بگیرد. و بعد از دریافت نتیجه پزشکی قانونی ، در حکم خود موضوع باکره بودن زن را تصریح می کند و زن می تواند با مدارک خود نسبت به حذف نام همسر سابقش از شناسنامه اقدام کند.

۲. درصورت ازدواج مجدد و ثبت آن

درصورتی که زن در هنگام طلاق از همسر خود باکره نباشد تنها در صورتی می تواند اسم همسر سابق خود را از شناسنامه پاک کند که مجدداً با دیگری ازدواج نموده باشد و این ازدواج ثبت شده باشد.

۳. درصورت فوت شوهر و ازدواج مجدد زن

زنی که همسرش فوت شده در صورتی که مجدداً ازدواج کند و ازدواج دومش را ثبت کند می تواند نام همسر متوفای خود را از شناسنامه حذف کند . لازم به ذکر است که در موارد فوت همسر دادگاه و ثبت احوال به دلیل آثار و تبعات فوت شخص در زندگی همسر و فرزند و وراث سختگیری بیشتری داشته و حذف نام همسر در این مورد کمی بعید به نظر می رسد.

۴. درصورتی که زن خاستگار داشته باشد

اگر زنی که از همسرش طلاق گرفته و یا همسرش فوت شده قصد ازدواج مجدد داشته باشد و این موضوع را در دفتر ثبت ازدواج مطرح کند با گرفتن گواهی از آن دفترخانه و ارائه آن به اداره ثبت احوال می تواند اقدام به گرفتن شناسنامه جدید بدون نام همسر سابق نماید البته این امر دشوار بوده و به سادگی نمی توان اداره ثبت احوال را مجاب به قبول آن نمود و با وجود وکیل حذف نام همسر می توان راحتتر اقدام به این امر نمود.

۵. حذف نام همسر از طریق دادگاه

درصورتی که هیچ یک از شرایط فوق وجود نداشته باشد زن می تواند با تقدیدم دادخواست به طرفیت اداره ثبت احوال اقدام به حذف نام همسر سابق از شناسنامه نماید . باید در نظر داشته باشید که حذف نام همسر در اینصورت کار دشواری بوده و می بایست حتما دلایلی به دادگاه ارائه شود که در توجیه این امر موثر باشد.

آیا مرد می تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند؟

حذف نام زن از شناسنامه مرد در ۲ صورت امکانپذیر است:

۱. زن باکره باشد :

درصورتی که در هنگام طلاق زن باکره باشد و با گواهی پزشکی قانونی این امر احراز شده و در حکم دادگاه قید شود. مرد نیز مانند زن می تواند با مراجعه به ثبت احوال اقدام به حذف نام همسر خود از شناسنامه نماید.

۲. درصورت ازدواج مجدد و ثبت آن :

مردی که همسر خود را طلاق داده است و زن در هنگام طلاق باکره نبوده باشد در صورتی می تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند که ابتدا طلاق خود را ثبت کرده باشد سپس با زن دیگری عقد دائم کرده باشد یعنی پس از ثبت طلاق خود ، عقد دیگری کرده باشد و آن را نیز ثبت کرده باشد در این صورت مرد می تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند.

آیا زن و مردی که صاحب فرزند هستند می توانند نام همسرشان را در صورت وجود یکی از شرایط فوق از شناسنامه حذف کنند؟

بله این امر امکانپذیر بوده و هیچ مانع قانونی وجود ندارد.

حذف نام والدین و یا فرزندان از شناسنامه:

والدین تحت هیچ شرایطی نمی توانند نام فرزندان را از شناسنامه خود حذف کنند. و بلعکس فرزندان نیز نمیتوانند نام والدین خود را از شناسنامه حذف کنند.

برای حذف نام همسر از شناسنامه از کجا اقدام کنیم؟

مرجع حذف نام همسر از شناسنامه اداره ثبت احوال است و برای این امر میتوان از دفاتر پیشخوان دولت نیز اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز برای حذف نام همسر از شناسنامه:

  1. کارت ملی
  2. شناسنامه
  3. سند طلاق
  4. سند ازدواج
  5. گواهی پزشکی قانونی درصورت باکره بودن زوجه
  6. حکم دادگاه
  7. دلایل دیگر

سخن پایانی با وکیل وطن دوست  :

همانطور که اشاره شد اداره ثبت احوال اطلاعات مهم ما را مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد، نام فرزندان، نام همسر و… را در شناسنامه ثبت می کند تا افراد با هویت ثابتی در جامعه حضور یابند. اگر هر یک از افراد بخواهند مرتبا نام همسر خود یا باقی اطلاعات شناسنامه را حذف کنند. یا تغییر دهند باعث بروز مشکلاتی در جامعه می شود. همچنین در برخی مواقع شرایط ایجاب می کند که افراد بتوانند برخی اطلاعات خود را مانند نام همسر سابق یا فوت شده را در شناسنامه حذف کنند که البته این کار شرایطی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حذف نام همسر از شناسنامه با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.