وکیل مزاحمت تلفنی + نحوه شکایت و مجازات ها

مزاحمت تلفنی چه مجازاتی در قانون دارد ؟ چگونه از مزاحمت تلفنی شکایت کنیم ؟ وکیل متخصص مزاحمت تلفنی : مزاحمت کلامی ریشه در فرهنگ برخی کشورها دارد که با پیشرفت تکنولوژی بازتاب آن را می توان در تلفن و شبکه های مجازی مشاهده نمود. از دیرباز، یکی از گلایه های موجود در ایران مزاحمت کلامی برای خانم ها به شکل متلک و گاهی هم برای آقایان وجود داشته است. و حتی بعضی از توریست ها از این فرهنگ در جامعه ایران شگفت زده هم شده اند.

انواع مـزاحمت تلـفنی

نمود دیگر مزاحمت کلامی را حتی می توان در ورزشگاه ها هم به عینه دید بنابراین مزاحمت تلفنی را می توان بازتابی از فرهنگ آن اجتماع در عصر تکنولوژی دانست. جالب اینکه از وقتی که شماره تلفن ها قابل ردیابی شده اند؛ (ظاهر شدن شماره تلفن روی صفحه نمایش) درصد مزاحمت های خانگی بسیار کمتر شده است؛ هم از این رو است که می بینیم شبکه های مجازی محملی برای مزاحمت دیگران تحت اسامی جعلی شده است. یکی از نمود های مزاحمت تلفنی را می توان در تماس های نا به جا برای اُرگان هایی مانند آتش نشانی، اورژانس، پلیس و… دانست.

وکیل مزاحمت تلفنی

این نوع مزاحمت ممکن است ریشه در بیماریهایی نظیر سادیسم و دیگر آزاری داشته باشد. و گاهی اوقات برخی از جوانان به دلیل بیکاری و برای پر کردن اوقات فراغت خود اقدام به مزاحمت تلفنی می کنند . در پرونده های ارجاعی در بیشتر موارد مزاحمت تلفنی از جانب اشخاصی اتفاق می افتد که آشنایی قبلی با شخص مورد مزاحمت داشته و به دلیل اختلافات بوجود آمده و دلایل دیگر اقدام به مزاحمت می کنند.

به دلیل کالر آیدی شدن تلفنها و نمایش شماره تلفن تماس گیرنده ، اشخاص مزاحم برای پیشگیری از به دام افتادن توسط پلیس اغلب از تلفنهای همگانی و یا خطهایی که بنام خود نیست استفاده می ‌کنند.

مجازات جرم مزاحمت تلفنی:

“طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی : هرگاه کسی به وسیله تلفن و با دستگاه های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت نماید علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد.”

این جرم قابل گذشت بوده و با رضایت شاکی پرونده مختومه شده و مجازات اجرا نخواهد شد.
البته ماده فوق طبق ماده ۱۱ قانون کاهش مجازات حبس تعزیری اصلاح شده و مجازات مقرر در آن به ۱۵ روز تا ۳ ماه حبس کاهش یافته که این مجازات نیز طبق ماده ۶۵ قانون مجازات اسلامی به مجازات جایگزین حبس (غالباً به پرداخت جزای نقدی) تبدیل می شود.

وکیل مزاحمت تلفنی : همانطورکه مشاهده می کنید مجازاتی که برای جرم مزاحمت تلفنی درنظر گرفته شده از قدرت بازدارندگی کمی برخوردار است.

تعریف قانونی مزاحمت تلفنی چیست و چه زمانی فردی می تواند ادعا کند که مزاحمت تلفنی برای او پیش آمده است؟

تنها با یک یا دو بار تماس گرفته شده از سوی فرد دیگر نمی توان او را مزاحم تلقی کرد. واژه مزاحم زمانی اطلاق می شود که تماس ها به صورت مکرر یا متناوب باشد. باید در نظر داشت که مزاحمت تلفنی می تواند صرفاً تماس بدون کلام باشد. یا همراه با کلام بصورت صحبت یا تهدید شخص به قتل یا هرنوع ضرر دیگری و یا استفاده از الفاظ رکیک و توهین باشد. این تماسها در هرحال مزاحمت تلفنی محسوب می شوند.

درصورتیکه مزاحمت تلفنی همراه با جرایم دیگری نظیر فحاشی، تهمت، افترا و یا تهدید باشد. یعنی تعدد جرم واقع شده و مرتکب بر اساس مقررات تعدد جرم به اشد مجازات این جرایم محکوم خواهد شد.

چگونه می توان از مزاحم تلفنی شکایت کرد؟

در گام نخست باید مطمئن شوید که از نظر قانون نیز شخص مزاحم تلقی می شود. در واقع مزاحمت باید بگونه ای باشد که از شما سلب آسایش شده باشد. برای اطمینان خاطر از این مسئله شاکی می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی اقدام به ثبت شکایت خود نماید.

پس از اینکه مزاحمت تشخیص داده شد شاکی می تواند به مخابرات محل زندگی خود مراجعه کند. چرا که شماره ای که مزاحم با آن تماس می گیرد گرچه روی صفحه نمایش تلفن به جا می ماند اما در مخابرات ثبت نمی شود. پس از اینکه به مخابرات مراجعه نمودید فرمی تحت عنوان کشف مزاحمت تلفنی دریافت می کنید که باید آن را کامل کرده و تحویل دهید. بعد از آن روی خط تلفن شاکی نرم افزاری فعال می شود و به فرد شاکی آموزش می دهند که هر زمان مزاحم تماس گرفت کد مخصوص را وارد کند با این کار شماره ثبت می شود. پس از این مرحله در مدت ۲۴ ساعت فرد شناسایی می شود و از طرف مخابرات با او تماس گرفته می شود و برایش اخطاریه ارسال می گردد.

نحوه برخورد مخابرات با مزاحم تلفنی چگونه است؟

بهتر است بدانید برای بار اول تلفن مزاحم به مدت یک هفته قطع می شود. در صورت تکرار (بار دوم) تلفن مزاحم به مدت ۳ ماه قطع می شود اما در صورتی که برای بار سوم تکرار شود امتیاز تلفن شخص مزاحم سلب می شود.

اگر هدف شاکی تنها توبیخ کردن باشد و قصد مجازات کردن را نداشته باشد باید چه کار کند؟

همراهان عزیز، اگر شاکی صرفا قصد توبیخ کردن مزاحم را داشته باشد. بهتر است از طریق مخابرات اقدام کند. اما اگر قصد مجازات کردن مزاحم را دارد شاکی باید از طریق دادسرای محل سکونت خود (محل وقوع جرم) اقدام کند.

در صورتی که مـزاحم تلفنـی برای شاکی ناشناس باشد، چه اقدامی باید کرد؟

در صورتی که مزاحم تلفنی برای شاکی ناشناس باشد. درقسمت اطلاعات مربوط به متشاکی ( یعنی فردی که ازش شکایت شده) باید کلمه ناشناس قید شود. در این حالت با پیگیری قضایی از طریق مخابرات فرد شناسایی می شود.

اخیرا به تلفن همراه افراد پیام هایی با مضمون اجتماعی، سیاسی و یا تبریک ایام خاص ارسال می گردد. این دسته از پیام ها مزاحمت تلقی نمی شود. مگر اینکه حجم این دسته از پیام ها بگونه ای باشد که فرد نتواند از تلفن همراه خود استفاده کرده و موجب سلب آسایش وی شده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل سارا وطن دوست در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.