چطور طلاق غیابی بگیریم؟

چطور طلاق غیابی بگیریم؟ همانطورکه می دانید در قانون ما حق طلاق با مرد است. به نحوی که طبق قانون مرد در هر زمانی که اراده کند بدون دلیل و به صرف خواست خود می تواند همسرش را طلاق دهد. بدون اینکه نیاز باشد دلیلی به دادگاه ارائه دهد. و دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر خواهد کرد. و مرد می تواند با پرداخت کلیه حقوق مالی زوج نظیر نفقه، مهریه و نصف اموالی که در دوره زناشویی به دست آورده به زوجه او را طلاق دهد. مگر اینکه زن ناشزه باشد یعنی بدون دلیل محکمه پسند از همسرش تمکین نکند. که در این صورت طلاق او نیازمند پرداخت حقوق مالی نمی باشد.

با رای دادگاه می تواند بدون مانع اقدام به طلاق نماید . توجه داشته باشید که مهریه حق زن بوده و در هرصورت باید به وی پرداخت شود. و اگر مرد توانایی پرداخت آنرا نداشته باشد می تواند با تقدیم دادخواست اعسار و اثبات عدم توانایی در پرداخت یکجای مهریه ، تقسیط آن را از دادگاه بخواهد.

نکته ای که وجود دارد این است که وقتی مرد به این سادگی می تواند اقدام به طلاق همسرش نماید ، در صورتی که مرد مشکل داشته و زن نتواند با او زندگی کند و به دلیل عسر و حرج بخواهد طلاق بگیرد. ولی مرد موافق با طلاق نباشد یا اصلا در دسترس نبوده یا مفقودالاثر باشد تکلیف چیست؟

چطور طلاق غیابی بگیریم؟

آیا راهی وجود دارد که زن نیز بتواند در این موارد خود را مطلقه سازد؟

طلاق غیابی چیست؟

یکی از متداولترین سوالاتی که در خصوص طلاق وجود دارد. طلاق غیابی به ویژه از طرف خانم است. اینکه چگونه می توان بطور غیابی طلاق گرفت به نحوی که شوهر متوجه این موضوع نشده و نتواند مانع اجرای آن شود موضوعی است که بسیاری از بانوان درگیر آن بوده و به دنبال راهی برای طلاق غیابی هستند. چراکه همسرانشان با طلاق موافق نبوده و یا به دلایل مختلف مثل تحت فشار قرار دادن خانم برای بخشش مهریه از طلاق دادن امتناع می نمایند. و یا ممکن است مرد حضور نداشته و مجهوال المکان باشد.

انواع طلاق در قانون ایران

قبل از ورود به بحث طلاق غیابی بهتر است به این نکته اشاره کنیم که در قانون ما درخواست طلاق از دادگاه به سه روش انجام می پذیرد. و دادگاه با توجه به نوع دعوا و شخصی که دادخواست را تقدیم کرده اقدام به صدور حکم طلاق و یا گواهی عدم امکان سازش می کند:

۱. طلاق به درخواست زوج :

که در این مورد مرد با اختیاری که دارد با ثبت دادخواست با عنوان درخواست گواهی عدم امکان سازش و گرفتن این گواهی می تواند زنش را طلاق دهد، که در مقاله مربوطه مفصلاً در این باره صحبت شده است .( برای مطالعه به مطلب طلاق به درخواست زوج مراجعه کنید)

۲. طلاق به درخواست زوجه :

حکم طلاق با ارائه دلایل زن مانند عدم پرداخت نفقه بیش از شش ماه ، توسط دادگاه صادر و خانم می تواند با این حکم خود را مطلقه کند. ( برای مطالعه به مطلب طلاق به درخواست زوجه مراجعه کنید)

۳. طلاق توافقی:

همانطورکه از نامش پیداست با توافق زن و مرد در طلاق دادگاه اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند. و زوجین می توانند خود یا توسط وکلایشان اقدام به ثبت طلاق نمایند‌.
( برای مطالعه به مطلب طلاق توافقی مراجعه کنید)

همانطورکه متوجه شدید طلاق غیابی یکی از انواع طلاق نیست. و ما نمی توانیم از دادگاه درخواست طلاق غیابی کنیم . سوالی که بوجود می آید این است که پس طلاق غیابی چیست؟ چطور بعضی از خانمها می توانند طلاق غیابی بگیرند بدون اینکه همسرشان متوجه شود؟

طلاق غیابی چیست؟

همراهان خوبم توجه داشته باشید که رای غیابی یک نوع رای نیست. بلکه وصف یک رای است و زمانی به یک رای می گوئیم غیابی که :

  1. ابلاغ واقعی نباشد یعنی وقت رسیدگی و دادخواست و ضمائم آن مستقیما به دست خود خوانده نرسیده باشد و ابلاغ بطور قانونی انجام شده باشد .
  2. خوانده یا وکیلش در هیچ یک از جلسات دادرسی حضور نداشته باشند.
  3. لایحه نیز نداده باشند.

اگر مرد ثنا نداشته باشد و ابلاغیه ها بطور کاغذی به وی ابلاغ شود. خود او مستقیما ابلاغیه کاغذی را دریافت نکرده باشد. مثلا مامور ابلاغ اوراق را به همسر ، فرزند ، کارگر یا هر شخص دیگری غیر از مرد داده باشد یا الصاق کرده باشد ابلاغ قانونی است. ولی اگر به خود او داده شود ابلاغ واقعی است. در صورتی که مرد در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد. چون اوراق قضایی از طریق پیامک به وی ابلاغ می شود در صورت مشاهده ابلاغیه ، ابلاغ واقعی خواهد بود.

در گذشته به دلیل کاغذی بودن ابلاغیه ها بسیاری از خانم ها یا وکلایشان با مجهول المکان اعلام کردن مرد یا اعلام آدرس غلط برای اینکه ابلاغ واقعی نباشد. اقدام به گرفتن رای غیابی می کردند. و بعد از ثبت طلاق که مرد متوجه قضیه می شد به رای غیابی اعتراض می کرد. و زن با نشان دادن یک صیغه نامه صوری یا واقعی از ازدواج مجددش موجب رد اعتراض مرد می شد؛ درواقع طلاق غیابی بیشتر مربوط به گذشته بوده و امروزه به دلیل الکترونیکی شدن ابلاغها مرد از دعاوی مربوطه علیه خود با خبر شده و در دادگاه حضور پیدا کرده یا لایحه می فرستد و رای حضوری می شود .

نکته مهم

توجه داشته باشید که در طلاق غیابی نیز مانند زمانی که مرد حضور دارد و می تواند از خود دفاع کند. دادگاه در صورتی حکم طلاق غیابی را صادر می کند. که زن دلایل محکمه پسندی برای عسر و حرج خود اعلام کند و دادگاه با بررسی دلایل ارائه شده در صورتیکه عسر و حرج زن را احراز کند اقدام به صدور حکم طلاق غیابی می کند. در صورتیکه دلایل کافی برای اثبات عسر و حرج زن نباشد دادگاه دعوای زوجه را نپذیرفته و محکوم به رد میشود.

آیا رای طلاقی که زن با وکالت در طلاقی از شوهرش دارد، از دادگاه می گیرد غیابی است؟

نکته جالب اینکه بسیاری از افراد تصور میکنند وقتی مرد به زن وکالت در طلاق (حق طلاق) می دهد. و زن با گرفتن وکیل خانواده (پایه یک دادگستری ) از طرف همسرش و بدون حضور زوج و بدون اینکه او خبردار شود اقدام به طلاق می کند طلاق غیابی است. درصورتی که چنین طلاقی غیابی نیست بلکه وکیلی که زن با وکالتی که از شوهرش دارد میگیرد. درواقع وکیل شوهرش است و وقتی که وکیل در دادگاه حضور پیدا می کند. به معنی حضور خود زوج بوده و رای صادره حضوری می شود.

آیا می توان با وکالت در طلاقی که زن از شوهرش گرفته طلاق گرفت بدون اینکه خود مرد متوجه شود؟

باید توجه داشته باشید که وقتی زن از شوهرش وکالت در طلاق می گیرد. می بایست اقدام به گرفتن وکیل دادگستری از طرف همسرش کند. و بعد اقدام به طرح دعوای طلاق توافقی نماید که در اینصورت باید از طریق سامانه تصمیم اقدام به اخذ نوبت برای ۵ جلسه مشاوره نماید. که خود روند طلاق را چند ماهی به تعویق می اندازد و یااینکه طلاق را از طرف زوج (توسط وکیل او) یا زوجه بصورت یکطرفه مطرح کرده و در دادگاه تغییر خواسته داده و طلاق را به توافقی تغییر دهند. که در هر صورت اگر مرد در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد. وقت رسیدگی و دادخواست و ضمائم به وی ابلاغ می شود و متوجه جریان طلاق خواهد شد. ولی اگر ثنا نداشته باشد متوجه موضوع نشده و نمی تواند اقدامی نماید. ولی در هرصورت رای طلاق با وکالت در طلاق حضوری است نه غیابی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.