چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم ؟

در این مقاله با نحوه ثبت نام در سامانه ثنا با شما همراه هستیم. با پیشرفت علم و تکنولوژی خدمات قضایی نیز مانند بسیاری از خدمات دیگر الکترونیکی شده است ، به نحوی که برای انجام بسیاری از اقدامات و دریافت خدمات ، دیگر نیازی به حضور فیزیکی در مراجع قضایی نبوده و تنها با اتصال به اینترنت و ورود به سایت adliran.ir می توان از روند پرونده و اقدامات انجام شده در آن کسب اطلاع کرد و یا به ابلاغیه های قضایی دسترسی پیدا کرد و اقدامات دیگری‌که نیاز به حضور افراد را بسیار محدود کرده و موجب سهولت کار مراجع قضایی و اشخاص شده است.

چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم ؟

سامانه ثنا چیست؟

در ابتدا باید بدانید دو سامانه با تلفظ یکسان و نوشتار و کاربرد متفاوت داریم این دو سامانه عبارت اند از سنا و ثنا که مقصود ما در این مقاله سامانه ثنا است.

ثنا مخفف کلمه ی ث:ثبت نام، ن:نام و ا:الکترونیک می باشد.

سامانه ی ثنا جهت سهولت در اقدامات قضایی نظیر ثبت و پیگیری دادخواست ، شکوائیه ، لوایح قضایی ، ابلاغ احضاریه و اخطاریه از طرف مراجع قضایی و… ایجاد و راه اندازی شده است. شما می توانید از طریق لپ تاپ ، کامپیوتر یا تلفن همراه وارد این سامانه شده و اقدامات قضایی خود را انجام داده یا از خدمات قضایی استفاده کنید. سامانه ثنا گزینه های مختلفی دارد که برای ارائه خدمات بهتر برنامه ریزی شده است. مانند گزینه اطلاع رسانی برای اشخاص یا وکلا که با کلیک بر روی این‌گزینه می توانید کلیه پرونده های جریانی یا مختومه خود را مشاهده و پیگیری نمایید. و یا گزینه ابلاغ الکترونیک که از طریق آن می توانید ابلاغیه های مراجع قضایی را مشاهده کرده و چاپ کنید.

چگونه در سامانه ثنا ثبت نام کنیم؟

۱- قبل از ثبت نام در سامانه ثنا باید در سامانه دیگری به نام هویت سنجی الکترونیکی مراجعه کرده و از طریق این سایت کار احراز هویت خود را به پایان برسانید.

مدارک مورد نیاز برای ثـبت نام در سامـانه ثنـا:

شما برای ثبت نام در سامانه ثنا به مدارکی مثل کارت ملی، اسکن شناسنامه و همچنین آدرس دقیق و کدپستی نیاز دارید.

۲- در مرحله بعد شما باید بین دو گزینه شخص حقیقی و حقوقی انتخاب کنید. شخص حقیقی به افراد گفته می شود و شخص حقوقی به شرکت ها و موسسات که از لحاظ حقوقی دارای شخصیت هستند. در این گزینه باید شخص حقیقی را انتخاب کنید. در این مرحله شما باید اطلاعاتی شامل کدملی خودتان، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، نام پدر و … را وارد کنید.

۳- در مرحله سوم شما باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کنید. تا احراز هویت خود و همچنین مراحل ثبت امضا را به پایان رسانده. و رمز شخصی خودتان که بسیار ضروری است دریافت کنید. این رمز را حتما برای خودتان در جایی بنویسید یا ذخیره کنید چرا که نباید آن را از یاد ببرید. از این رمز برای ورود به سامانه استفاده می شود.

ورود به سامانه با نام کاربری(کدملی) و رمز شخصی و ارسال رمز موقت به تلفن همراه شما صورت می گیرد. رمز موقت تنها ۲۴ ساعت اعتبار داشته و بعد از آن برای ورود رمز موقت جدید برای شما ارسال می شود.

شما باید یک ایمیل اختصاصی برای سامانه ثنا در نظر بگیرید. درصورت نداشتن ایمیل هنگام ثبت نام و احراز هویت یک ایمیل به شما داده می شود .

چگونه تغییر اطلاعات خود را در سامانه ثنا ثبت کنیم؟

در صورت تغییر هر گونه اطلاعات مهم مانند آدرس، تلفن همراه و… باید آن را در سامانه ثبت کنیم. ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شده و از قسمت ویرایش اطلاعات این کار را انجام دهید. لازم است بدانید صفحه کیبورد برای وارد کردن اعداد نباید فارسی باشد. اگر رمز موقت را فراموش کرده اید از ارسال مجدد رمز استفاده کنید.

ثبت نام در سامـانه ثنـا چه مزایایی دارد؟

  1. با راه اندازی سامانه ثنا به دلیل الکترونیکی شدن ابلاغیه ها و جمع شدن ابلاغیه های کاغذی تبعا در استفاده از کاغذ صرفه جویی می شود.
  2. باالکترونیکی شدن ابلاغیه ها دیگر نیازی به مامور ابلاغ نیست. و روند ابلاغهای قضایی تسریع شده و مشکلاتی نظیر عدم حضور یا استنکاف از دریافت ابلاغیه توسط مخاطب ابلاغ یا اشخاص دیگر وجود ندارد .
  3. با توجه به حفظ حریم خصوصی اشخاص سوء استفاده دیگران غیرممکن می شود.
  4. ایجاد سامانه ثنا و غیرحضوری شدن بسیاری از اقدامات قضایی نظیر تقدیم لوایح ، اعلام وکالت ، درخواستها و… مراجعه و حضور در مراجع قضایی به حداقل رسیده است.
  5. با ثبت نام در این سامانه درصورت طرح هرنوع دعوایی علیه شما در مراجع قضایی از طریق پیامک به اطلاعاتان خواهد رسید تا بتوانید اقدامات لازم جهت دفاع از خود را انجام دهید.

استفاده از این سامانه کار را برای مراجع قضایی و مردم آسانتر نموده و سوءاستفاده توسط سودجویان را به حداقل می رساند. یادتان باشد اطلاعات ثنای خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و درصورت لزوم رمز موقت خود را تغییر دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.