وکیل امور مالی و دعاوی مالی : بسیاری از افراد برای اداره اموال و امور مالی خود اقدام به گرفتن وکیل می کنند . هر شخصی هرچند ادعای کاربلد بودن نماید و هرچند که تجربه زیادی داشته باشد می بایست حتما از مشورت یک وکیل متخصص در امور مالی و غیرمالی خود بهره مند شود. چراکه وکیل متخصص و با تجربه با علم و دانش خود از مشکلات احتمالی که در آینده ممکن است پیش آید جلوگیری کرده و راه درست را به موکل خود نشان می دهد تا از ورود ضرر به وی پیشگیری کند.

وکیل امور مالی و دعاوی مالی

امور مالی شامل چه مواردی است؟

امـور مالی شامل تمام اموری می شود که بطور مستقیم و غیرمستقیم به نحوی به مال و اموال افراد مربوط میشود. امور مالی بطور اعم می تواند شامل امور بانکی و بیمه ای افراد و یا مربوط به امور مالیاتی یا اداره اموال شخص مثل خرید و فروش و اجاره و… آنها باشد. که اینها اموری اداری هستند و هرشخصی می تواند هم خود شخصا ، هم توسط وکیل کاری (مدنی) یا وکیل دادگستری نسبت به انجام این امور اقدام کند . اما امور مالی فقط در ارتباط با اداره اموال و انجام اقدامات اداری نیست و گاهی در مورد اموال و دارائی اشخاص مشکلاتی پیش می آید که شخص ناچار به طرح دعوا در مراجع قضایی می شود .

دعاوی بطور کلی به دو دسته دعاوی مالی و غیرمالی تقسیم می شوند. نتیجه عملی دسته بندی دعاوی به مالی و غیرمالی در طرح دعوای حقوقی آشکار می شود.

دعاوی مالی با پرداخت هزینه دادرسی به جریان می افتند که بر مبنای مبلغ خواسته تعیین می شود. ولی در دعاوی غیرمالی هزینه دادرسی اندکی پرداخت می شود.

لزوم مراجعه به وکیل در امور مالی

با توجه به اینکه در امور مالی دعاوی بسیار حساس می باشند. و کوچکترین اشتباه در نحوه تقدیم دادخواست ممکن است قانونا منجر به رد دعوا شده و هزینه دادرسی پرداخت شده. که ممکن است در برخی از دعاوی مبلغ قابل توجهی باشد از بین رفته و خسارت زیادی را به خواهان دعوا تحمیل کند . مشورت و کمک گرفتن از یک وکیل خوب و با تجربه در امور مالی می تواند در موفقیت شما در دعوا بسیار تاثیرگذار باشد.

دعاوی مالی همانطور که از نامش پیداست آن دسته از دعاویست که هدف از طرح آن در مراجع قضایی کسب مال است و این مال هرچیزی را که ارزش مالی داشته باشد. شامل می شود که می تواند وجه نقد باشد. مثلا شخصی به دیگری ۱۰ میلیون تومان قرض می دهد. ولی نمی تواند آن را پس بگیرد که در این حالت می بایست از طریق دفاتر خدمات قضایی دعوای مطالبه وجه طرح کند. و از مراجع قضایی اقدام به گرفتن حق خود کند که در اینجا خواسته دعوا مبلغی معین است. و در دادخواست تقدیمی به دادگاه ۵۰ میلیون تومان را قید کرده و هزینه دادرسی نیز بر اساس همین مبلغ پرداخت می شود .

دریافت مشاوره حقوقی

ممکن است موضوع خواسته مالی ، مانند مثال بالا معین نباشد و نیاز به کارشناسی داشته باشد. مثل اینکه شخصی ملک شما را تصرف کرده و بدون اذن در آن سکونت کرده باشد. بدون اینکه مبلغی بابت اجاره داده باشد. که در این صورت دعوای مطالبه اجرت المثل ایام تصرف باید طرح شود و دعوایی که مطرح می شود. دعوای مالیست و می بایست با توجه به کل مبلغ قابل پرداخت ، هزینه دادرسی پرداخت شود.

در این مورد چون مشخص نیست که شخص متصرف چقدر باید بپردازد مبلغ ۱۵۰،۰۰۰ تومان بصورت علی الحساب به عنوان هزینه دادرسی پرداخت میشود و بعد از رسیدگی و تعیین دقیق اجرت المثل توسط کارشناس مابه التفاوت هزینه دادرسی پرداخت خواهد شد.

دعوای مالی ممکن است مربوط به وجه نقد نبوده و نسبت به یک مال معینی مطرح شود. مثل دعوای الزام به تنظیم سند رسمی ملک که با توجه به ارزش منطقه ای ملک هزینه دادرسی تعیین می شود. و شما می توانید فرم مربوط به ارزش منطقه ای ملک را از دفاتر خدمات قضایی تهیه و پر کرده و در هنگام ثبت دادخواست به دفتر خدمات قضایی تحویل دهید. همچنین دعوای مالی می تواند مربوط به قرارداد باشد. مثل دعوای ابطال سند وقفیت یا تایید فسخ قرارداد مالی و یا مهریه که همگی دعاوی مالی هستند.

وکیل متخصص در امور مالی می تواند با علم و دانش و تجریه خود دعوای مالی شما را به بهترین نحو ممکن اداره و رای دادگاه را به نفع شما بگیرد. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.